[Warszawa] Park Skaryszewski im. I.Paderewskiego

Dyskusje na temat opraw oswietleniowych i źródeł światła stosowanych w powyższych miejscach

[Warszawa] Park Skaryszewski im. I.Paderewskiego

Postprzez amisiek » 23 października 2022, 15:47

Park ten już był opisywany w wątku ogólnym o warszawskich parkach, ale jest na tyle duży, że powinien mieć własny wątek.
Oświetlenie całego parku pochodzi sprzed pół wieku, w znaczącej większości stanowią go OUR125 na niskich betonowych słupach. Jest kilka ORZ3kł, jest też kilka już nieczynnych naświetlaczy, które oświetlały pomnik wdzięczności radzieckim żołnierzom obecny w tym parku jeszcze cztery lata temu (rozebrany w październiku 2018r.).
Obrazek
Jak widać brak lamp rtęciowych praktycznie uniemożliwia prawidłową konserwację oświetlenia - to jest stan typowy dla wszystkich opraw tego typu w Warszawie - wkręca się domowe lampy diodowe na E27 - światła to daje bardzo mało.
Obrazek
Pojedyncze sztuki trumienek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Jedna z nie tak wielu OUR125, która jeszcze ma klosz i sprawną rtęciówkę. W nocy jednak świeci tak samo słabo, jak lampki diodowe wkręcone jako zamiennik.
Obrazek
A tutaj jest zamiennik pod kloszem
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

A stan tych opraw - jak widać
Obrazek
Obrazek

Prace modernizacyjne w parku już się rozpoczęły, ale na razie istniejących latarni nie zdemontowano.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: [Warszawa] Park Skaryszewski im. I.Paderewskiego

Postprzez Pataax01 » 23 października 2022, 17:15

Super zdjęcia :) . Ogólny stan opraw niestety już mocno średni. Z jednej strony, cieszy obecność takich OUR czy trumienek, jednak patrząc tu na ich detale - coraz mniej. W takiej kondycji (zwłaszcza z tymi lampkami), to oświetlenie nie jest już należycie funkcjonalne.
Blog o oświetleniu Łodzi: https://wblasku-lodzi.blogspot.com/
Avatar użytkownika
Pataax01
 
Posty: 343
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 10 marca 2019, 16:26
Lokalizacja: Łódź

Re: [Warszawa] Park Skaryszewski im. I.Paderewskiego

Postprzez zawistak » 26 października 2022, 18:19

Nie wiem na ile jest to realny prawnie pomysł, ale bardzo dobrze byłoby wstawić źródła LED w tych oprawach oraz je odnowić. Odpowiednie LED będą i dobrze świecić i dobrze wyglądać, natomiast same oprawy też się ostatnio robią modne jako loft. Tylko nie za bardzo wiem, czy administratorzy takich obiektów myślą podobnie, czy raczej jak są pieniądze na renowację to wymieniamy na coś "nowoczesnego".
Avatar użytkownika
zawistak
 
Posty: 516
Zdjęcia: 797
Dołączył(a): 25 grudnia 2010, 13:29
Lokalizacja: Warszawa

Re: [Warszawa] Park Skaryszewski im. I.Paderewskiego

Postprzez OUKS340 » 26 października 2022, 18:46

Ja się dziwię, że producenci nie wprowadzili do sprzedaży lamp rtęciowych w wykonaniu specjalnym. Żarówki się dało a rtęciówek nie :?: :?: Przez "wykonanie specjalne" mam na myśli albo korekcję mocy lamp w produkowanym typoszeregu (np: 250W to by była 240W) albo zmiana składu luminoforu.
Ekonomia i tak zatriumfuje i rtęciówki prędzej czy później znikną z ulic ale w tym przypadku było by to później :mrgreen:
OUKS340
 
Posty: 1925
Zdjęcia: 119
Dołączył(a): 4 kwietnia 2008, 11:31

Re: [Warszawa] Park Skaryszewski im. I.Paderewskiego

Postprzez zawistak » 26 października 2022, 18:53

W przypadku żarówek jeszcze to miało sens, i chcieli tego konsumenci i firmy wydały sporo pieniędzy na linie produkcyjne. A lampy rtęciowe wysokoprężne? Od dawna wiadomo o ich małej wydajności, nie było sensu. Natomiast z żarówkami to bardzo dobrze powiedział p. prof. Wojciech Żagan z PW, że na rynku jest miejsce i dla świetlówki kompaktowej i dla żarówki. Tylko te żarówki wyrzucili nie wiadomo po co, a to jest tak naprawdę najlepsze źródło światła (pod względem jakości, nie wydajności) - daje pełne światło z pełnym widmem.
Tak, ekonomia i tak zatriumfuje...
Avatar użytkownika
zawistak
 
Posty: 516
Zdjęcia: 797
Dołączył(a): 25 grudnia 2010, 13:29
Lokalizacja: Warszawa

Re: [Warszawa] Park Skaryszewski im. I.Paderewskiego

Postprzez amisiek » 26 października 2022, 21:54

Wg mnie o wiele lepsze by było wstawienie lampy metalohalogenkowej o prądzie pod statecznik rtęciowy 125W oraz 250W z wbudowanym w trzonek prostym układem zapłonowym. Widziałem taki chiński retrofit z zapłonnikiem tlącym ale nie miało to sensu - impuls zapłonowy jest wtedy dużo za słaby.
Z kolei z diodami jest ten problem, że 6000lm wymaga 40W, a to znaczy, że trzeba odprowadzić 20W ciepła i to przy temperaturze struktury poniżej 80 stopni. I to wcale nie jest takie proste w naprawdę upalną noc bez całkiem sporego radiatora.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: [Warszawa] Park Skaryszewski im. I.Paderewskiego

Postprzez Kuba123 » 26 października 2022, 22:46

MH było by dobrym rozwiązaniem gdyby te oprawy były chociaż w trochę lepszym stanie, a tymczasem większość tego co tam wisi to wybrakowane i zniszone padaki, w których odbłyśniki już dawno przestały spełniać swoją funkcję, brakuje kloszy, a w niektórych przypadkach nawet stateczników. Jakiekolwiek inwestowanie w nie w tej chwili mija się z celem, ich czas - niestety - już przeminął i modernizacja jest niezbędna.
Avatar użytkownika
Kuba123
 
Posty: 658
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 8 czerwca 2021, 22:03

Re: [Warszawa] Park Skaryszewski im. I.Paderewskiego

Postprzez KaszeL » 26 października 2022, 23:04

zawistak napisał(a):Nie wiem na ile jest to realny prawnie pomysł, ale bardzo dobrze byłoby wstawić źródła LED w tych oprawach oraz je odnowić.

Zastanów się trochę nad tym, to sam dojdziesz do wniosku, że to nie ma sensu. Taka odnowiona "oprawa" była by tylko skorupą to źródło LED, które samo w sobie musiało by rozwiązać wszystkie problemy. Musi być źródłem światła, odprowadzać ciepło, mieć stosowną optykę. Samo ustawienie takiego źródła w oprawie stanowiło by problem nie do rozwiązania na masową skalę. W odnawianie opraw nawet nie będę się zagłębiał bo tego się po prostu nie da zrobić tak, żeby było tanio i dobrze. W konsekwencji lepiej i taniej po prostu kupić gotową oprawę, która jest zaprojektowana od początku jako LEDowa.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: [Warszawa] Park Skaryszewski im. I.Paderewskiego

Postprzez lgboguszewski » 27 października 2022, 18:42

Jedna OUR ma wkręconego MH i jest bardzo jasno pod nią. LED które są w większości tych opraw świeca lepiej niż zużyte rtęciówki i dają wystarczająco światła jak na park
lgboguszewski
 
Posty: 605
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 21 maja 2009, 15:16

Re: [Warszawa] Park Skaryszewski im. I.Paderewskiego

Postprzez zawistak » 27 października 2022, 20:24

KaszeL napisał(a):Zastanów się trochę nad tym, to sam dojdziesz do wniosku, że to nie ma sensu. Taka odnowiona "oprawa" była by tylko skorupą to źródło LED, które samo w sobie musiało by rozwiązać wszystkie problemy. Musi być źródłem światła, odprowadzać ciepło, mieć stosowną optykę. Samo ustawienie takiego źródła w oprawie stanowiło by problem nie do rozwiązania na masową skalę. W odnawianie opraw nawet nie będę się zagłębiał bo tego się po prostu nie da zrobić tak, żeby było tanio i dobrze. W konsekwencji lepiej i taniej po prostu kupić gotową oprawę, która jest zaprojektowana od początku jako LEDowa.


Widziałem podobne rozwiązanie na AWF Warszawa, nie wiem czy są fotki, jak tam będę to postaram się coś wrzucić. Otóż ORZ 7-1 (łatwiejsza w wyposażeniu w LED) na AWFie została przerobiona na oprawę ze źródłem LED. Zaraz jak się wchodzi (wjeżdża) to pierwsza alejka jest oświetlona ORZ 7-1 z LEDami. Nie wiedziałem tego w nocy, widziałem za to w dzień. Gdzieś jeszcze chyba takie rozwiązania widziałem, ale nie chcę podawać błędnych lokalizacji. Jak będę i sfotografuję, to przy okazji wrzucę na forum.

Oprawa w zasadzie tak jak mówisz byłby to raczej sam korpus. Po pierwsze optyka do LED może być inna niż do lampy wyładowczej, poza tym te oprawy "nie grzeszyły" sprawnością ;) W korpusie (albo i nie) znalazłoby się miejsce na zasilacz i w zasadzie tyle. Nie mówię, że takie rozwiązanie jest najtańsze (bo być może nie jest), ale też z drugiej strony te oprawy są klimatyczne. Na Pradze (tak słyszałem, nie mieszkam tam, powinna się tutaj wypowiedzieć osoba z tej dzielnicy) jest tendencja do rozwijania jakiś inicjatyw artystycznych - przyczyna jest taka, iż ta dzielnica od dawna (bardziej lub mniej słusznie) jest uznawana za tą "gorszą" część Warszawy. Ma to swoje uzasadnienie (sporo się tam złego działo), ale część opinii (jak zwykle) jest przesadzona. W każdym razie ta dzielnica na pewno ma klimat także ze względu na zabudowę (nie tak mocno modernizowaną jak na lewym brzegu, gdzie tworzy się w zasadzie - z pewnymi wyjątkami - metropolia), co widać nawet podczas jazdy samochodem - zjeżdzasz na prawą stronę Wisły i to jest inna Warszawa. Dlatego też wyszedłem z taką propozycją. Wbrew pozorom, nie jest to(w moim odczuciu, jak jest w realu to należałoby zgłębić temat) takie bardzo trudne i kosztowne: odremontowanie i przerobienie opraw na LED. Mówisz, że LED jest tańsze. Zależy też o jakich oprawach mówimy. Zakup dobrze wyglądających opraw też jest pewną inwestycją i od kosztów się nie ucieknie. Szczególnie jeśli chodzi o nietypowe oprawy, pasujące do takiego parku. Natomiast należy się chyba pogodzić z tym, że LED zdominuje technikę oświetlenia w najbliższych latach - tak samo jak technika SMD (montaż elementów na powierzchni płytki) zdominował elektronikę - elementy przewlekane są coraz rzadziej, raczej te większej mocy oraz przy dużym zagęszczeniu na płytce.

Przykładem ciekawej realizacji może być zorganizowane przez Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Miasto-Ogród Sadyba renowacja opraw gazowych na Sadybie. Zapewniam Was, że gdyby nie oni, dalej świeciłyby tam oprawy sodowe "stylizowane" na gazowe albo jakiś nowy LED. A tak dało się i wyremontować sieć gazową i postawić oprawy zapalane automatycznie (pomiar natężenia oświetlenia poprzez ogniwo słoneczne, które jednocześnie ładuje akumulator zasilający iskrownik - coś jak w lampach solarnych, które ładują się w dzień i zapalają w nocy), które też ktoś musiał opracować i wyprodukować. Także nie zawsze, ale czasami się udaje. Pytanie tylko jak ten park widziałby, nie wiem, architekt krajobrazu, plastyk, artysta :?: Czy takie oprawy jego zdaniem wpisują się w klimat tego parku, czy są jedynie przeżytkiem PRL-u, który trzeba "wymienić na lepszy model" :?:
Avatar użytkownika
zawistak
 
Posty: 516
Zdjęcia: 797
Dołączył(a): 25 grudnia 2010, 13:29
Lokalizacja: Warszawa

Następna strona

Powrót do Oświetlenie placów, skwerów, parków i ogrodów

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 22 gości