Adaptery takie są bardzo ekonomicznymi projektami oświetleniowymi. Są to w zasadzie świetlówki kompaktowe, ale posiadające możliwość wymiany rurki wyładowczej po jej zużyciu. Niestety współcześnie sporadycznie można znaleźć tego typu adaptery w sklepach. W większości świetlówki kompaktowe mają rurkę wyładowczą zintegrowaną na stałe. W przeszłości jednak, gdy elektroniczne zintegrowane świetlówki kompaktowe były bardzo drogie i mało ich było na rynku, adaptery były bardzo popularne. Był to okres lat 80-tych oraz młodych lat 90-tych. Adaptery ze świetlówkami kompaktowymi niezintegrowanymi stanowiły jako całość zwykłą świetlówkę kompaktową rurkową, a ponadto wiele z nich miało możliwość nakręcenia dodatkowego klosza o różnych dostępnych kształtach. Zatem oferta świetlówek kompaktowych do domowego użytku już w latach 80 nie była mała, ale w większości opierała się na omawianych tutaj adapterach z wymienną rurką wyładowczą.
Adaptery posiadały w większości magnetyczne, klasyczne stateczniki, takie same, jak stosowane w produkowanych ówcześnie lampach kompaktowych typu SL. Jednak już pod koniec lat 80 w handlu pojawiły się także adaptery elektroniczne, lecz nadal przystosowane do współpracy ze świetlówkami PL, posiadającymi zapłonnik bimetalowy.
Pora zatem na zdjęcia.
Oto adapter Sylvania Lynx Diamant. Jest to adapter, dostępny głównie w drugiej połowie lat 80-tych, na Zachodzie, produkowany w Niemczech Zachodnich. Posiada statecznik magnetyczny. Istniała zarówno wersja przeznaczona dla świetlówek PL-S, jak i dla PL-C do mocy 13w. W komplecie, adapter posiadał od razu świetlówkę kompaktową PL-C 10 lub 13w - w zależności od wersji. Łączny pobór mocy we współpracy ze świetlówką 10w wynosi 15w.















Adapterów, produkowanych zarówno w Europie, jak i w innych częściach świata, np. w USA, było mnóstwo.
Cały szereg firm je produkował, m.in: Vossloh Schwabe, Osram, Philips, GE, Mazda, Enertron, Dayton Electric, Spartian, Sylvania, Tungsram, Mazda, Thorn, Light of America (LOA), Westinghouse, Panasonic, National, Matsushita, TCP (Technical Consument Products), Prolight, Orion, Feit Electric, Kulka, Teron Lighting, Eastrock Mfg. and Technology, Robertson, Bulbrite, Stylehouse, Killerwatt Corp, Arcotronic, Knobel, Tridonic, Spectro, May & Christe, Lumatech, Abco, Westerfield.
W Europie, szczególnie na Zachodzie popularne były także adaptery firmy Vossloh Schwabe. Dostepne były bez świetlówki w komplecie, miały możliwość instalacji zarówno świetlówek PL-S, jak i PL-C.



Kolejny spotykany typ adapterów, to modele Tungsram. Ten typ adapterów był - co ciekawe - ze statecznikiem elektronicznym. Mimo tego jednak wykorzystywane były doń świetlówki kompaktowe typu PL-C 10 lub 13w, posiadające zintegrowany zapłonnik bimetalowy. Zapłonnik ten jednak nie przeszkadzał zupełnie w starcie, a raczej pomagał przy odpaleniu świetlówki. Produkowane były w drugiej połowie lat 80-tych. Oto taki właśnie adapter, z 1989 roku. Ten akurat egzemplarz kupiłem wraz ze świetlówką Sylvania PL-C (Lynx CFD 10w), zapewne znajdującą się w komplecie od nowości.









