Oto świetlówka Philips Earth Light SL*18. Jest to świetlówka SL, zintegrowana ze statecznikiem elektronicznym. Ten egzemplarz pochodzi z czerwca 1994 roku, ale w rzeczywistości, w takiej elektronicznej formie, produkowano je tam już w drugiej połowie lat 80-tych. Jest to pewna ciekawostka, gdyż w Europie (u nas), jeszcze aż do 2000 roku, Philips wykorzystywał dławiki w tych kompaktach, natomiast na rynku amerykańskim, szybko cała oferta miała elektroniczny styl. Również całość wykonania, obudowa, jej łączenia i mocowania, różnią się wobec europejskich modeli SL. Klosz jest z plastiku i lekko zawęża się ku dołowi. Wewnątrz znajduje się taka sama rurka wyładowcza, jak w europejskich SL, pozginana tak samo szeroko, jak w SL z pierwszej i drugiej generacji (do 1993). Widocznie fabryka produkowała rurkę wyładowczą w dwóch wersjach - o szerszych zgięciach, a także o węższych (dla SL z czwartej generacji, od 1993 roku). Modele elektroniczne SL*, produkowane na potrzeby rynku amerykańskiego, wytwarzano w Meksyku. Produkowano tam jedynie wersję na napięcie 120V (jak ta), natomiast w rejonach świata, gdzie w sieci panuje napięcie 220-240V, docierały modele, produkowane u nas. Nawet w Australii można spotkać polskie świetlówki kompaktowe Philips

Do Europy docierały jedynie modele niezintegrowane, np. PL-S, produkowane w meksykańskim zakładzie. Na rynku USA, świetlówki kompaktowe miały w wielu przypadkach inne nazewnictwo. Cała grupa świetlówek kompaktowych w ogóle, oznaczona była jako rodzina lamp "Earth Light", a od 2000 roku, jako "Marathon". Modele SL, nazywały się tak samo, a pozostałe typy także nazywały się podobnie, jak w Europie - można powiedzieć, że nazwy, stosowane w USA, były synonimami nazw wykorzystywanych u nas. Np. mleczne SL, które u nas nazywały się później "Exterieur" (od exterior - na zewnątrz), tam nazywały się "Outdoor" (co w tłumaczeniu znaczy to samo, co exterior).










Parę fotek pudełka


W towarzystwie Narvy Prismy, współczesnej produkcji (2007 rok), mającej dławik zintegrowany, a jednak wykonanej w bardzo podobny sposób, jak amerykańska elektroniczna SL*18 z 1994 roku. Obok leżą też inne świetlówki, widać kawałek pudełka z SL*18.
