Modele SL Exterieur, produkowane w maju 2000 roku zawierały w przeciwieństwie do modeli starszych, zapłonniki z małą neonówką, takie jak te, stosowane aktualnie wśród świetlówek kompaktowych niezintegrowanych. Dotychczas zawsze stosowano w nich zapłonniki z dużą neonówką. Była to drobna różnica, która jednak stanowiła pewną zmianę. Lampy SL stanowiły zdecydowaną analogię wobec świetlówek kompaktowych niezintegrowanych, które tak samo zawierały zapłonniki bimetaliczne i użytkowane były na bazie stateczników magnetycznych.
W 2000 roku składano także świetlówki kompaktowe pod innymi markami, jak choćby na początku roku dla firmy Osram, jako modele Compacta Prismatic.
Czas teraz na przykładowe zestawienia. Modeli SL z 2000 roku, ze statecznikiem magnetycznym nie wszędzie było widać dużo, choćby ze względu na dużą obecność starszych partii, z jesieni 1999 roku, ale ich produkcja była cały czas regularna i z każdego miesiąca widywane są kolejne modele. Co ciekawe, na polskich lampach SL, jeszcze przez część roku kody odbijano nadal jak wcześniej, czyli w formacie cyfra - litera, a nie tak, jak być powinny, czyli litera - cyfra.

Powyżej widoczne są przykładowe świetlówki kompaktowe SL Exterieur z 2000 roku. Modele o brudnym kloszu znajdowały się na dworcu glównym w Sosnowcu, skąd ostatnie 7 sztuk, z marca i kwietnia 2000 roku, odzyskano w listopadzie 2010 roku. Jednak w praktyce ich trwałość w tym miejscu była znacznie krótsza i zużyły się one ledwie po około 4 latach użytkowania. Zainstalowano je na bieżąco latem 2000 roku.
Poniżej natomiast egzemplarz z maja 2000 roku, z najnowszej partii tych modeli z dławikiem, jaką do tej pory udało mi się znaleźć (pojemnik na zużyte świetlówki w Auchan Mikołów, marzec 2011 roku). Gdy została znaleziona, nadal była sprawna, a została wyrzucona zapewne ze względu na gwint, który odczepił się od plastikowej obudowy. Dzięki temu możliwe było podejrzenie, co znajduje się z tej strony w środku. Widać, że w przeciwieństwie do wcześniejszych partii, zapłonnik bimetaliczny jaki znajduje się w obudowie, jest mały, czyli nie taki, jak zwykle stosowano wśród lamp SL, lecz taki, jakie wykorzystywano w produkowanych jednocześnie modelach niezintegrowanych typu PL-S, PL-C. Widać zatem, że w tamtym czasie Philips już do wszystkich świetlówek kompaktowych, współpracujących z układami magnetycznymi, stosował małe zapłonniki, zarówno dla SL, jak i dla PL. Ten zapłonnik może robić wrażenie podobne, jak kondensator filtrujący w układach elektronicznych


Poniżej kolejne zestawienie, ukazujące modele pryzmatyczne z przykładowych serii. Jak widać z kodu, już w styczniu rozpoczęła się produkcja lamp SL w chińskiej fabryce Philipsa, na własnych komponentach, ale ze statecznikiem elektronicznym. Do katalogu i oferty handlowej weszły jesienią lub latem. Jednocześnie jeszcze przez jakiś czas w polskiej fabryce produkowano te same świetlówki, ale w wersji dotychczasowej, zintegrowane z dławikiem.

Spośród powyższych świetlówek, dwie ukazane u góry mają barwę dzienną i pochodzą z południa Włoch, gdzie zostały odzyskane we wrześniu 2010 roku. Modele widoczne w drugiej linijce pochodzą z tego samego miesiąca, ale jedna jest polska z dławikiem, a druga chińska, elektroniczna.