1) Zielone pudełka Ecotone, aż do wiosny 1998 roku stosowano wśród wybranych partii i modeli produktów, czyli do tamtego czasu część produkowanych świetlówek nadal pakowana była do pudełek w dotychczasowej szacie graficznej.
2) Modele SL Flame wprowadzono dopiero w 1997 roku, tak jak całą ofertę znakowaną jako Ecotone.
Zatem mimo faktu, że już w 1996 roku niektóre partie świetlówek kompaktowych zaczęto pakować do nowych ciemnozielonych pudełek, to i tak na rynek handlowy wprowadzono je dopiero w roku 1997. Wśród lamp SL Prismatic i SL Comfort, także niektóre, wybrane partie pojawiły się w nowych pudełkach, z miesięcy sierpień – wrzesień 1996, a także wybiórczo z miesięcy następnych. W Polsce także egzemplarze pakowane do zielonych pudełek z oznaczeniem grupy produktowej Ecotone pojawiły się, ale były rzadkie i większość serii pakowano do pudełek w poprzedniej szacie graficznej. Wprowadzenie grupy produktowej Ecotone wiązało się poniekąd z wprowadzeniem do produkcji przez Philipsa nowego modelu świetlówki kompaktowej z kloszem – Ecotone Ambiance. Była to elektroniczna świetlówka kompaktowa z kloszem w kształcie gruszki, imitująca kształtem zwykłą żarówkę. Stylem nawiązywały one do lamp SL, stanowiąc ich pomniejszoną wersję. Okrągła plastikowa obudowa była wprost proporcjonalna do obudowy z lamp SL, ale odpowiednio mniejsza (średnica 48 mm, a wśród SL – 64 mm). Również wewnątrz świetlówki, wszystko wyglądało analogicznie jak wśród lamp SL. Jako rurkę wyładowczą zastosowano także rurkę pozaginaną w trzech miejscach, ale wąsko, tak, że wizualnie tworzyła ona klasyczną rurkę 2U. Był to nowy typ rurki wyładowczej – dokładnie pomniejszony wobec rurki stosowanej w lampach SL. Układ zapłonowy, schowany w obrębie plastikowej obudowy, był takim samym układem zapłonowym, jaki stosowano w rurkowych modelach PLE/C, a same świetlówki odpalały wówczas na ciepło. W niektórych modelach stosowano także wersję rurki jak w PLE/C, czyli 4 proste rurki, połączone szklanymi mostkami. Philips włożył wiele wysiłku w promocję modeli Ecotone Ambiance, które przez kolejne lata były jednym ze sztandarowych typów świetlówek kompaktowych w ofercie. Ich pierwsze serie wyszły z fabryki w Terneuzen (Holandia) w lipcu 1996 roku, ale do oferty handlowej wprowadzono je dopiero w 1997 roku, razem z modelami typu Flame. Można się spodziewać, że po wypuszczeniu startowych partii latem 1996 roku, masowa produkcja modeli Ambiance ruszyła dopiero w 1997 roku. Tak było w przypadku świetlówek SL Flame, których pierwsze serie wyszły w okresie styczeń – maj 1996 roku, a ich masowa produkcja zaczęła się na dobre dopiero od sierpnia 1997 roku.


Co ciekawe, modele SL Flame, produkowane na rynek krajowy, czyli polski, pakowano nadal nie do pudełek znakowanych jako Ecotone, lecz tych o dotychczasowej szacie graficznej. Co więcej, wiele napisów na tych pudełkach było w języku niemieckim, a jedynie na bocznej ścianie naklejona została nalepa z polskimi napisami. Pierwsze serie modeli SL Flame na polski rynek, wyszły w maju 1996 roku. Modele z kloszem w wersji Flame produkowane są przez Philipsa do dziś i nadal można uświadczyć je w ofercie. Przez wszystkie lata od tamtego czasu były one produkowane, ale od 1998 roku figurują już nie jako typ SL, ale jako tym Ambiance Flame. Zamiast rurki wyładowczej pokrytej żółtym luminoforem, rolę „ocieplacza” światła spełnia klosz, który z zewnątrz wizualnie ma kolor czerwony.
Obok wersji SL Flame, wprowadzonej do sprzedaży dopiero w 1997 roku, Philips cały czas produkował wybraną część modeli z przeznaczeniem na wyłączność na rynek krajowy. Tak działo się wśród podstawowych typów świetlówek liniowych T8 i T12, a także wśród części typów świetlówek kompaktowych. Owe świetlówki kompaktowe dedykowane do sprzedaży na terenie Polski, pakowano na ogół w pudełka, na których było to napisane. Owe pudełka zawierały niemal wyłącznie polskie nadruki, a przykład takiego opakowania przedstawiłem w wątku o świetlówkach kompaktowych SL z 1995 roku. Jednak niektóre serie nie pakowano do pudełek o takich wyłącznie polskich napisach. Zasadniczym wyznacznikiem, który określał, że dana świetlówka wytworzona została docelowo na rynek krajowy, było oznaczenie B, umieszczane w różnych miejscach na lampie, ewentualnie też na opakowaniu. Często było ono doklejane osobno, ale czasami także wpisywane w nadruk. Na rynek krajowy produkowano wszystkie typy świetlówek kompaktowych wytwarzanych w polskich fabrykach. Były to takie modele, jak PL Electronic/C, SL oraz niezintegrowane typu PL-S i PL-L. Pozostałe modele, produkowane w Holandii, wytwarzano jedynie na rynek ogólny, bez oznakowania B. Jednak mimo tego, one także dostępne były na rynku polskim. W przypadku świetlówek liniowych, produkcja z przeznaczeniem na rynek krajowy, realizowana była tak samo, ale odbywała się ona pod marką Pila. Wyroby marki Pila zastępowały w tym przypadku wyroby znakowane jako Philips, które produkowano na rynek krajowy.
Poniżej przykładowe modele SL*Comfort i SL*Prismatic z pierwszej połowy roku, z różnych miesięcy i o różnych mocach, z przeznaczeniem na rynek krajowy i zagraniczny.


Latem 1996 roku produkcja ostatnich świetlówek kompaktowych z dużym kloszem przeniesiona została do Polski. W Holandii nie wytwarzano od tego czasu już żadnych świetlówek kompaktowych z kloszem, a jedynie modele Ecotone Ambiance. Przez okres 1995/1996, w Holandii toczyła się jeszcze produkcja świetlówek PLE/D i SL Decor & Reflector. Pozostałe modele SL wytwarzano w Polsce. W okresie 1996/1997 już wszystkie modele świetlówek z kloszem produkowano w Polsce (z wyjątkiem Ambiance) za to modele rurkowe elektroniczne na rynek ogólny produkowano w Holandii. W Polsce rurkowe świetlówki też wytwarzano, w wersji PLE/C, ale jedynie lokalnie. Tylko wersja o najwyższej mocy; 20 i 23W eksportowana była również za granicę. Produkowane od lata 1996 w Polsce, modele PLE/D stanowiły dość ciekawe połączenie i nie w całości wykonywano je w Polsce. W pilskich fabrykach jedynie nakładano na nie klosz, a gotowe, poskładane już lampy PLE/T, stanowiące bazę dla modeli PLE/D, importowano do polski z holenderskiej fabryki. Od momentu, jak lampy PLE/D zaczęto produkować w Polsce, pojawiły się także w ich przypadku serie dostosowane do rynku krajowego, na których doklejano oznaczenie B. Jednocześnie produkcję modeli SL*Decor i SL Reflector analogicznie także przeniesiono do Polski. Oto poniżej polskie i holenderskie modele z kloszem kulistym. Egzemplarz SL Reflector, widoczny powyżej pochodzi z Jasnej Góry, gdzie lampy SL Reflector z partii 6H (sierpień 1996) oświetlały główną kaplicę, znajdując się u dołu wielkich żyrandoli. Świetlówka ta jest już produkcji polskiej i zawiera oznaczenie B, co wskazuje, że wyprodukowano ją z myślą o rynku krajowym. Modele SL Reflector w Polsce były rzadkie.

Modele SL Decor, widoczne powyżej są jeszcze produkcji holenderskiej. W przypadku lamp wyższych mocy, czyli 13 i 18W, w Holandii stosowano plastikowe trzonki. Modele 9W zachowały metalowe oraz nadruki w tradycyjnym stylu wykonania, jak wśród modeli polskich oraz ówczesnych PLE/T.
W maju 1996 roku na polski rynek wyszły serie świetlówek kompaktowych Philips PLE/C, produkcji krajowej, które nosiły na obudowie nadrukowaną informację „5 lat Philips Lighting Poland”. Również od lipca 1996 roku świetlówki kompaktowe PLE/T produkcji holenderskiej, jako ostatnie z produkowanych tam elektronicznych świetlówek, zyskały nadruki w nowym stylu wykonania oraz plastikowe trzonki. Wszystkie modele świetlówek kompaktowych produkowanych w Polsce, czyli PLE/C na rynek krajowy oraz SL, przez cały czas wykonywano w oparciu o pełne metalowe gwinty jak wcześniej. Jednak modele SL produkowane w Polsce od początku okresu 1996/1997, czyli od sierpnia 1996 roku, pojawiły się w nowym wykonaniu nadruków. Zaczęły one mieć nadrukowane napisy w nowym stylu, takim, jak na świetlówkach produkowanych w Holandii. W nadrukach na nich oznakowanie B było na ogół wpisane w nadruk, a nie doklejane na obudowie jak wcześniej. Jednak jak się okazuje, jedynie modele SL produkowane na rynek krajowy zyskały takie nowe nadruki. Modele SL Comfort i Prismatic nadal produkowano na rynek ogólny w tradycyjnym stylu nadruków, gdzie z jednej strony obudowy znajdował się napis firmy z miejscem produkcji i logo firmowym, a z przeciwnej strony obudowy dane w dwóch linijkach odkreślonych od siebie. Tylko modele SL Decor, SL Reflector oraz SL Prismatic w dziennej barwie, także na rynek ogólny produkowano z nadrukiem w nowym stylu, ale bez oznaczenia B.
Poniżej przykładowe modele lamp SL Comfort i SL Prismatic, produkowane od sierpnia 1996 roku w nowej wersji nadruków na rynek krajowy.




Powyżej widać model SL Prismatic w barwie dziennej, który mimo produkcji na rynki zagraniczne, zawiera nadruk w nowym stylu, jak modele produkowane na rynek krajowy. Poniżej modele SL Prismatic z sierpnia - września 1996 roku, produkowane na rynek ogólny nadal z nadrukiem w tradycyjnym stylu, zapakowane do pudełek Ecotone.

Od jesieni 1996 roku (w przypadku SL Comfort 25W od września), w mlecznych lampach SL zastosowano nowe klosze. Wykonane były one już nie z porowatego lekko szkła, ale zupełnie gładkiego, natomiast obręcz, za pomocą której klosz mocowany był na zatrzask, teraz wykonywana była z metalu. Ułatwiało to rozebranie takiej świetlówki na części, gdyż metalową obręcz w łatwy sposób można było wygiąć na krawędziach. Nowe gładkie klosze wykonywano z cieńszego i mniej masywnego szkła, niż dotychczas. Klosze te, a dokładniej farba, jaką je pokrywano, łatwiej ulegała odbarwieniu i brązowiała w miarę okresu użytkowania lamp, zwłaszcza wśród najwyższej mocy 25W. Nie wśród wszystkich modeli owe klosze zmieniono jednocześnie. Wśród lamp z kloszem kulistym, gładkie klosze pojawiać się zaczęły już jesienią 1995 roku. Wśród modeli Comfort, pierwsze gładkie klosze pojawiły się wśród wersji 25W we wrześniu, a potem w październiku wśród modeli 18W, za to wśród modeli 13 i 9W w okolicy listopada i grudnia, aczkolwiek jeszcze w styczniu 1996 roku wśród modeli najniższych mocy nadal spotykało się partie z kloszem porowatym. Modele pryzmatyczne przez cały czas zachowały klosze mocowane tak jak wcześniej, wykonywane również tak samo jak dotychczas – z grubego szkła.
Patrząc w historię produkcji i dane, jakie udało mi się zebrać na przykładzie odzyskanych i znalezionych modeli świetlówek kompaktowych SL, najpowszechniejsze partie tych świetlówek na rynku w 1996 roku to były serie świetlówek SL Comfort 25W z partii 6K, czyli z października 1996 roku. Tych świetlówek jakimś sposobem widywanych było bardzo dużo właśnie z tego miesiąca, tego typu i o tej mocy. Zarówno w miejscach, gdzie działały użytkowane w większych ilościach, jak i w miejscach, gdzie działały jako pojedyncze sztuki, np. w gospodarstwach domowych. I to nie tylko na obszarze np. jednego miasta, ale ogólnie. Można odnieść wrażenie, że były to duże partie lub w tym okresie miała miejsce promocja, dzięki której akurat te serie dość wyraźnie odbiły się w historii.