Oświetlenie podwórek

Dyskusje na temat oświetlenia wokół szkół, szpitali, kościołów, centrów handlowych i tp

Re: Oświetlenie podwórek

Postprzez cieszyn » 4 maja 2011, 20:51

No aż się boję, zeby Cię o jedno jeszcze poprosić:

Niedaleko jest wiadukt na ulicy Solec, ale ten taki betonowy, nie most Poniatowskiego. Ten wiadukt słada się z 2 części, a w dylatacji między nimi, wisi ORZ-1 !!! Może ją dziś pokażę. Dałbys radę tam spojrzeć wieczorkiem, czy ona świeci i zrobić parę fot?
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12647
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Oświetlenie podwórek

Postprzez lgboguszewski » 5 maja 2011, 18:17

W tej ORZ1 jest MIXf 250w nieco wyeksploatowany, ale świeci ;) , jak będę robił te Łyżunie żarowe, to przy okazji zrobię to WIADRO :)
lgboguszewski
 
Posty: 605
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 21 maja 2009, 15:16

Re: Oświetlenie podwórek

Postprzez cieszyn » 5 maja 2011, 21:23

lgboguszewski - nie mów tak na Królową Opraw Klasycznych :!: :idea: :cry:

To może być co najwyżej miska, zaś bezapelacyjnie na miano WIADRA na 100% zasługuje oprawa ORP !!!
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12647
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Oświetlenie podwórek

Postprzez neon44 » 6 maja 2011, 07:28

Cieszyn ma rację. To nieszczęsne określenie "wiadro" wymyślił kolega Doc Brown, ale jego określenia w większości przypadków określiłbym mianem "mało fortunne".
Fanatyk opraw ulicznych

Zrobiłem już 5564 zdjęcia opraw oświetleniowych
Avatar użytkownika
neon44
Site Admin
 
Posty: 11129
Zdjęcia: 62
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Oświetlenie podwórek

Postprzez Beton » 6 maja 2011, 17:47

Eee, już nie przesadzajcie. Oprawę OR często nazywa się "ochydnym rupieciem", czego nie rozumiem i wydaje mi się takie określanie oprawy dziwne, bo mi się na przykład ta oprawa podoba, za to ORZ-1 już nie. Rzecz gustu, ale nie wiem, czemu kiedy ktoś nazwie malagę "syflagą" to się burzycie, a "ochydny rupieć" jest jak najbardziej tolerowany.
Avatar użytkownika
Beton
 
Posty: 2103
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 12 kwietnia 2008, 12:15
Lokalizacja: Katowice/Puławy

Re: Oświetlenie podwórek

Postprzez Whites86 » 6 maja 2011, 20:19

jesli chodzi o same nazwy mnie np kluje w oczy okreslenie "królowa opraw" :roll: owszem jest to wysokowartosciowy klasyk ale jesli o to okrslenie chodzi to jakos niebardzo mi się to podoba :roll:
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Oświetlenie podwórek

Postprzez cieszyn » 6 maja 2011, 20:47

Ale spokojnie Beton, spokojnie.

Ja nie jestem za używaniem niezbyt miłych słów, które przytoczyłeś, i na tym poziomie nie będę o oprawach mówił czy pisał (jasne, że czasem trzeba zrobić wyjątek, usprawiedliwiają to bowiem z reguły jakies wyjątkowe okoliczności), natomiast dyskutowanie o oprawach poprzez przyrównywanie ich do przedmiotów powszechnie znanych, z użyciem nazw również powszechnie znanych i przyzwoitych, to naprawdę nic złego. Takiej dyskucji nie można odmawiać sensu.

Trzeba jednak i w tym przypadku zachować jakąś zdroworozsądkową skalę podobieństwa, choćby z oczywistych względów. Więc pozostańmy na tym poziomie - używamy popularnych, nie brzydkich określeń do opisu opraw. Nikogo z nas dziś już chyba nie szokuje przecież słowo trumienka odniesione do opraw, tak? Ale gdyby ta nazwa nie była już od dawna tak mocno zakodowana w naszym slangu, to ten, który by pierwszy raz je tak nazwał, został by okrzyczany za przesadę i obrazę tejże oprawy! Ja sam, gdy słyszę o trumienkach: "korytka" to mi się to źle kojarzy! Czemu? No bo np. w korytku stołują się sympatyczne świnięta :lol:

Więc jeśli trzymamy się tego pozytywnego kanonu, który wyżej przedstawiłem, to jak najbardziej mamy prawo dyskutować o popularnych nazwach dla opraw. W tym kontekście starałem się wrócić do rzeczywistości (krytykując porównanie ORZ-1 do wiadra), powrócić do oczywistych proporcji oraz oczywistych podobieństw odniesionych do rzeczy powszechnie znanych. Nie można się zgodzić z porównaniem kształtu ORZ-1 do wiadra, ja takiego kształtu wiadra w życiu nie widziałem, oprawa ta, jak już, to przypomina bardziej miskę, natomiast ORP idealnie odwzorowuje kształt wiadra.

I o taką dokładność w porównywaniu opraw do znanych przedmiotów mi chodzi.

Reasumując, Beton, nie zgadzam się z Twoją odpowiedzią, bo wrzuciłeś do jednego worka porówywanie opraw do słów nieprzyzwoitych, czy brzydkich ogólnie mówiąc, ze słowami akceptowalnymi, wziętym z życia codziennego.
Takie rozgraniczenie koniecznie należy uczynić i daje ono sens tylko dyskusjom o przyrównywaniu opraw do znanych przedmiotów, z użyciem słów nie budzących jednoznacznie negatywnych skojarzen ani emocji.

Beton - zgadzasz się zatem, że przesadzają TYLKO ci, którzy posługują się w dyskusjach tymi "nieładnymi" określeniami?


PS - przepraszam za ewidentny OT, ale jakoś nie wiedziałem, do jakiego innego wątku mógłbym dać tą wypowiedź, poza tym ma ona sens, gdy wątek wyżej, jest wypowiedź kol. Betona, do którego słów się tutaj odnoszę. Rozumiem, jeśli mimo to, admini przeniosą te moje wypociny w inne, bardziej właściwe miejsce i przepraszam za zaśmiecanie tego wątku.

:arrow: Whites, jeszcze się taki nie narodził, co by wszystkim dogodził. Mówiąc na ORZ-1 Królowa nie używam słów nieprzyzwoitych, takie po prostu mam skojarzenie (od lat go tu używam, i jakoś nikt się nie odezwał, że "nie pasuje" albo coś takiego), nie zamierzam go nikomu narzucać, po prostu je używam, bo nie istnieje żaden katalog poprawności nazw i skojarzeń dla opraw. Jej kształt kojarzy mi się z dostojną głową ubraną w koronę, to tak tytułem małego wyjaśnienia
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12647
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Oświetlenie podwórek

Postprzez Whites86 » 6 maja 2011, 20:55

cieszyn napisał(a):Ale spokojnie Beton, spokojnie.


:arrow: Whites, jeszcze się taki nie narodził, co by wszystkim dogodził. Mówiąc na ORZ-1 Królowa nie używam słów nieprzyzwoitych, takie po prostu mam skojarzenie (od lat go tu używam, i jakoś nikt się nie odezwał, że "nie pasuje" albo coś takiego), nie zamierzam go nikomu narzucać, po prostu je używam, bo nie istnieje żaden katalog poprawności nazw i skojarzeń dla opraw. Jej kształt kojarzy mi się z dostojną głową ubraną w koronę, to tak tytułem małego wyjaśnienia

spokojnie ja niebede nikomu zabranial tego typu określen, wg mnie nazwa "królowa opraw" jest ona dosyc nietypowa i lekko przesadzona(wg mnie) i niektorym niezarejestrowanym ktorzy czytaja nasze forum moze sie wydac dosyc dziwna, tak pozatym wyrazilem tylko swoją opinie i tyle niebede z tego powodu robil nikomu zadnego kazania :) nie lamiemy przeciez regulaminu
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Oświetlenie podwórek

Postprzez neon44 » 6 maja 2011, 20:59

Każdy nazywa sobie oprawy jak chce. Cieszyn mówi królowa na ORZ-1, zaś famabud określa mianem króla "kwadratówkę" i w tym nie widzę nic złego. Są to nawet miłe określenia kojarzące się z tym a nie innym użytkownikiem.

W określeniu "syflaga" jest bardzo negatywne wyraz "syf" więc trudno, żeby był obojętny. Słowo "ohydny" jest równie niesmaczne, ale niosące za sobą mniej negatywnej energii niż rzeczony "syf"
Fanatyk opraw ulicznych

Zrobiłem już 5564 zdjęcia opraw oświetleniowych
Avatar użytkownika
neon44
Site Admin
 
Posty: 11129
Zdjęcia: 62
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Oświetlenie podwórek

Postprzez KaszeL » 6 maja 2011, 21:49

Ja myślę, że tutaj jest pies pogrzebany. Te określenia Doc'a niosły ze sobą masę negatywnych emocji. On szczerze nie lubi nowoczesnych opraw. Trudno. Nic nie poradzimy. Natomiast co do reszty naszych nazw potocznych, to nawet jeśli nam specjalnie nie pasują, to są już częścią naszego specyficznego żargonu. Królowa opraw, Kwadratówka, Łycha... Wszystkie są już u nas nieźle zakorzenione. Jeśli chodzi o wspomnianego rupiecia, to zawsze można go złagodzić do -> okropnego rupiecia. Prawda, że lepiej?
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8671
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Oświetlenie innych terenów otwartych

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości