Centrum nadawcze i podobne obiekty

Dyskusje na temat oświetlenia wokół szkół, szpitali, kościołów, centrów handlowych i tp

Re: Centrum nadawcze i podobne obiekty

Postprzez Whites86 » 13 czerwca 2017, 20:17

amisiek napisał(a):Gorzej, bo to jest w.cz. Przepali na wylot, zrobi przy tym pożar. Dotknięcie źle dokręconego złącza przy nadajniku 1kW kończy się poparzeniem i to bardzo dotkliwym. Tu masz tysiąc razy więcej mocy. Dlatego w okolice fidera wchodzą tylko pracownicy i to też mają ograniczony czas przebywania. Wszelkie operacje strojenia, malowanie itp konserwacje wykonuje się podczas okna serwisowego przy wyłączonym nadajniku.
Już 10W "gryzie" w ręce, przy 100W na krótkich parzy jak cholera, przypadkowe dotknięcie elementu zasilanego anteny robi dziury w skórze dłoni. Na ultrakrótkich jeszcze bardziej, bo wiązka przy antenie jest wąska, najbardziej narażone są oczy.
Wbrew temu, co się wydaje, fale długie mają jeszcze sens gdy nie masz łącza internetowego. Sporo Polaków na Ukrainie słucha radia na długich, bo jedynkę da się tam odbierać (słabiej, ale słychać, szczególnie nocą). Mój znajomy mieszkał w Doniecku jeszcze przed całą awanturą, regularnie słuchał nocą jedynki na 225kHz na starym radzieckim odbiorniku Okiean. Teraz mieszka 80km od Lwowa i tutaj odbiera bez problemu jedynkę, czasami przy podniesionych warunkach odbiera także polskie stacje na UKF.

podziwiam tych ludzi co sluchaja jedynki :)
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Centrum nadawcze i podobne obiekty

Postprzez amisiek » 13 czerwca 2017, 20:53

Whites86 napisał(a):podziwiam tych ludzi co sluchaja jedynki :)

Moim zdaniem to wszystko kwestia potrzeb. Jeśli ktoś nie ma skąd usłyszeć polskiej mowy, bo znajduje się po niewłaściwej stronie granicy, a jest to jego język ojczysty, to pragnie nawet gadania, byle po polsku było. Swego czasu wśród tamtego towarzystwa rozpowszechniłem opis wykonania anteny kierunkowej na górny UKF razem z przedwzmacniaczem na bardzo dobrym radzieckim tranzystorze. Parę egzemplarzy zrobili, efekty były całkiem ciekawe - polskie stacje było słychać sporo za Lwowem. Nie wiem co dalej z tym było, ale Trójki i Dwójki słuchali na pewno.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Centrum nadawcze i podobne obiekty

Postprzez MRP200 » 14 czerwca 2017, 06:50

A czy przypadkiem RCN Solec Kujawski za pomocą tego nadajnika nie wysyła w eter również innych sygnałów specjalnych, np. do synchronizacji sieci czasu :?: Coś na wzór niemieckiego DCF. Wiadomo, że nośna I PR nadawanego na falach długich jest wykorzystywana jako częstotliwość wzorcowa, z uwagi na zastosowany tam wysokostabilny generator.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4279
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: Centrum nadawcze i podobne obiekty

Postprzez amisiek » 14 czerwca 2017, 07:03

Marku jest właśnie tak. Częstotliwość nośna 225kHz jest sygnałem krajowej częstotliwości wzorcowej w kraju i pochodzi z wysokostabilnego generatora, który jest kontrolowany zegarem atomowym. Znaczenie tego wzorca czasu spadło razem z rozpowszechnieniem się odbiorników GPS ale nadal się go używa z racji na to, że jest niezależny od pracy systemów GPS, które bardzo łatwo zakłócić. Jeden mały generator z krótką anteną postawiony na dachu wysokiego wieżowca blokuje pracę GPS w połowie Warszawy. 225kHz o wiele trudniej zakłócić na dużym obszarze.
Z tego samego masztu nadawane jest także cyfrowe radio DAB+.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Centrum nadawcze i podobne obiekty

Postprzez moog » 21 listopada 2017, 16:20

Ja słucham jedynki i to na falach długich. Dodam jeszcze, że jak byłem w RCN Solec Kujawski, to widziałem tam też kilka Malag, WOS-y nad drzwiami do domków antenowych, a oświetlenie wewnętrzne stanowiły oprawy rastrowe 4x18W. Co do napięcia w linii fiderowej - nadajnik THOMCAST S7HP jest zasilany napięciem 330V. W fiderze jest 15kV. W Konstantynowie nadajnik był zasilany napięciem 15kV, a w fiderze było 120kV.
Nie wierzcie elektrykom !!!
Avatar użytkownika
moog
 
Posty: 1920
Zdjęcia: 300
Dołączył(a): 20 listopada 2007, 21:28
Lokalizacja: 100lica

Re: Centrum nadawcze i podobne obiekty

Postprzez JeD » 21 listopada 2017, 23:33

moog napisał(a):Ja słucham jedynki i to na falach długich. Dodam jeszcze, że jak byłem w RCN Solec Kujawski, to widziałem tam też kilka Malag, WOS-y nad drzwiami do domków antenowych, a oświetlenie wewnętrzne stanowiły oprawy rastrowe 4x18W. Co do napięcia w linii fiderowej - nadajnik THOMCAST S7HP jest zasilany napięciem 330V. W fiderze jest 15kV. W Konstantynowie nadajnik był zasilany napięciem 15kV, a w fiderze było 120kV.


Ja Jedynki nie potrafię, czasem natomiast słucham Dwójki :)
Nawet z pozoru najdziwaczniejsza, najskromniejsza pasja jest czymś bardzo, ale to bardzo cennym... ;)
#lubie_sode
Avatar użytkownika
JeD
 
Posty: 7289
Zdjęcia: 776
Dołączył(a): 22 marca 2012, 19:28
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Centrum nadawcze i podobne obiekty

Postprzez moog » 8 sierpnia 2018, 22:10

Nie wierzcie elektrykom !!!
Avatar użytkownika
moog
 
Posty: 1920
Zdjęcia: 300
Dołączył(a): 20 listopada 2007, 21:28
Lokalizacja: 100lica

Poprzednia strona

Powrót do Oświetlenie innych terenów otwartych

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron