Kolej Wąskotorowa Rogów - Rawa Mazowiecka - Biała

Dyskusje na temat oświetlenia bocznic, węzłów i dworców kolejowych.

Re: Kolej Wąskotorowa Rogów - Rawa Mazowiecka - Biała

Postprzez lumix26 » 23 maja 2012, 21:28

Whites86 napisał(a):ale zeby lyuchy wyciac na rzecz OBSow ? skandal :evil:

Myślę nie ma powodu do zmartwień na pewno na złom nie poszły ;)

trojmiejski napisał(a):Nie wiadomo co się stało z łychami, w tym miejscu zamontowano OBs, zaś łychy po remoncie może gdzieś indziej trafią, ktoś kto robił te OBs lub zlecił komuś robotę według zaleceń na pewno jest miłośnikiem oświetlenia i prawdopodobnym jest, że jest świadom wartości łyżki.


Pewnie łyżki powrócą i to na nowy drewniany słup w miejsce ORZ2 ;)
Nie rezygnuj nigdy z celu tylko dlatego, że osiągniecie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie.
Avatar użytkownika
lumix26
 
Posty: 9281
Zdjęcia: 3827
Dołączył(a): 23 stycznia 2012, 20:39
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Kolej Wąskotorowa Rogów - Rawa Mazowiecka - Biała

Postprzez Falcon » 23 maja 2012, 23:22

trojmiejski napisał(a):Te zdjęcia są szokujące w pozytywnym znaczeniu tego słowa, dawno na forum nie było takiego połączenia inteligencji i dbania o klasyki, widać, że ktoś się na robocie zna dając trzonek uniemożliwiający wkręcenie sody i dobierając MH o temperaturze barwowej zbliżonej do żarówki.


Temp. barwowa naprawde jest dobrana idealnie. Osoba niezorientowana nawet się nie domyśli, że to MH a nie żarówka :)

lumix26 napisał(a):Falcon dzięki za super fotki ;)


Nie ma za co ;)

Paweł napisał(a):Wow! Super zdjęcia Falcon :) Chyba to wszystko robił miłośnik oświetlenia bo inaczej nikt by sobie tym nie zawracał głowy, wymienił by łyżki na oprawy sodowe i gotowe...

qba, to są MH w gwincie G12. Do OBSów pasowały by powlekane z gwintem E ale wtedy ktoś mógłby wkręcić WLSy a tak już tego nie zrobi.


Dzięki :) I jak zwykle Paweł ma świetne oko i dużą wiedzę - to MH Osram z gwintem G12 :)

A poniżej jeszcze kilka fotek. Wczoraj mi umknęły przy przeglądaniu i ich nie wrzuciłem (tak to jest jak się dziennie robi po 2500 zdjęć ;) )

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

i jeszcze kilka fotek oświetlenia wagonów
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Łódź nocą > http://picasaweb.google.com/115537145578215473346/OdzNoca
Avatar użytkownika
Falcon
 
Posty: 1350
Zdjęcia: 598
Dołączył(a): 11 stycznia 2012, 23:37
Lokalizacja: Łódź

Re: Kolej Wąskotorowa Rogów - Rawa Mazowiecka - Biała

Postprzez trojmiejski » 23 maja 2012, 23:34

Z jakiego źródła pochodzą te OBs? Po nierównościach powierzchni widać, że sporo w przeszłości przeszły.
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10940
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: Kolej Wąskotorowa Rogów - Rawa Mazowiecka - Biała

Postprzez Falcon » 23 maja 2012, 23:43

Niestety brak wystarczającej ilości czasu spowodował, że nie zdążyłem zapytać się wolontariuszy ze stacji o te OBsy jak i co zrobili z wiszącymi wcześniej na żelbetowych słupach łychami :|
Łódź nocą > http://picasaweb.google.com/115537145578215473346/OdzNoca
Avatar użytkownika
Falcon
 
Posty: 1350
Zdjęcia: 598
Dołączył(a): 11 stycznia 2012, 23:37
Lokalizacja: Łódź

Re: Kolej Wąskotorowa Rogów - Rawa Mazowiecka - Biała

Postprzez trojmiejski » 23 maja 2012, 23:54

By zrobić tak piękne i szczegółowe fotki trzeba sporo czasu poświęcić więc to zrozumiałe, że człowiek nie da rady zrobić wszystkiego, niezależnie od wcześniejszego stanu najważniejszy i tak jest stan obecny.
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10940
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: Kolej Wąskotorowa Rogów - Rawa Mazowiecka - Biała

Postprzez neon44 » 24 maja 2012, 22:12

Zdjęcia pierwsza klasa, a OBsy z MH to istny unikat na skalę krajową. Oby więcej takich zabiegów.
Fanatyk opraw ulicznych

Zrobiłem już 5564 zdjęcia opraw oświetleniowych
Avatar użytkownika
neon44
Site Admin
 
Posty: 11125
Zdjęcia: 62
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Kolej Wąskotorowa Rogów - Rawa Mazowiecka - Biała

Postprzez JeD » 25 maja 2012, 22:08

Fajnie że są takie miejsca i jeszcze te OBsy to jest piękne... :D ;) :)
Nawet z pozoru najdziwaczniejsza, najskromniejsza pasja jest czymś bardzo, ale to bardzo cennym... ;)
#lubie_sode
Avatar użytkownika
JeD
 
Posty: 7289
Zdjęcia: 776
Dołączył(a): 22 marca 2012, 19:28
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Kolej Wąskotorowa Rogów - Rawa Mazowiecka - Biała

Postprzez kolejrogowska » 7 sierpnia 2012, 09:13

Witam

To mój pierwszy post na tym forum. Od wielu lat pracuję jako wolontariusz na wąskotorówce w Rogowie. Projekt związany z wymianą tych latarni to mój pomysł. Prowadziłem też montaż słupów, opraw oraz wywieszanie linii napowietrznej.

Bardzo miło czyta się Wasze pozytywne komentarze. Tym bardziej że takie szczegóły techniczne jak latarnie często umykają większości odwiedzających naszą kolej.

Ten fragment linii oświetleniowej na stacji robili może nie stricte miłośnicy oświetlenia, ale miłośnicy dawnej kolei. Takie latarnie były kiedyś stałym elementem kolejowego krajobrazu więc zdecydowaliśmy się je odtworzyć w takim właśnie kształcie. OBs-y pochodzą z hal fabryki Norblina w Warszawie - były dość zniszczone. Ich renowacja polegała na oczyszczeniu ognisk korozji, zmatowieniu emalii (to było dość trudne), pomalowaniu podkładem epoksydowym i lakierem poliuretanowym. Wybraliśmy kolor lakieru (z palety RAL) najbardziej zbliżony do oryginalnego.
Wysięgniki latarń, puszki na stateczniki, poprzeczniki izolatorów są nowe, wykonane od zera przez nas wg rysunków ze starych książek i starych fotografii.

Źródła światła - MH - zostały wybrane z dwóch powodów: temperatury barwowej zbliżonej do żarówek oraz energooszczędności.
Pierwszy aspekt wynika z tego że zależy nam by cała linia Kolei Rogowskiej miała dawnych charakter. Dlatego zwracamy uwagę na takie detale.
Drugi aspekt to finanse. Cała kolej jest utrzymywana przez fundację (fpkw.org) i pracujących dla niej wolontariuszy. Nie posiadamy żadnych dotacji na utrzymanie tego obiektu (50 km linii kolejowej!) i jedyne pieniądze jakimi dysponujemy pochodzą z wpływów z biletów i 1% dla OPP. Oświetlenie na MH (8 latarń po 35W) zużywa mniej energii niż poprzednie 3 rtęciówki. Wobec tego jesteśmy w stanie sfinansować działanie wszystkich 8 latarń przez całą noc, 365 dni w roku. Poprzednio stać nas było tylko na te 3 rtęciówki (z wszystkich 8).

Dla mnie linia pozostawia jeszcze wiele do życzenia. Przede wszystkim nie udało nam się niestety dostatecznie wyprostować linek i drutów co widać na zdjęciach Falcona. Z poziomu gruntu nie wygląda to już tak źle. Robiliśmy to po raz pierwszy i mam nadzieję że następnym razem pójdzie lepiej :)

Ad łyżki - uspokajam że są zachowane i czekają na swój czas, na montaż w innych miejscach :)


S pozdravem Adam
kolejrogowska
 

Re: Kolej Wąskotorowa Rogów - Rawa Mazowiecka - Biała

Postprzez neon44 » 7 sierpnia 2012, 09:57

Witamy na forum

Cieszymy się, że nasze szeregi zasilił użytkownik, który ma tak fantastyczne pomysły i wciela je w życie
Fanatyk opraw ulicznych

Zrobiłem już 5564 zdjęcia opraw oświetleniowych
Avatar użytkownika
neon44
Site Admin
 
Posty: 11125
Zdjęcia: 62
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Kolej Wąskotorowa Rogów - Rawa Mazowiecka - Biała

Postprzez JeD » 7 sierpnia 2012, 12:40

Cieszę się że klasyki tam górują ;) ;)
Ostatnio edytowano 7 sierpnia 2012, 18:55 przez JeD, łącznie edytowano 1 raz
Nawet z pozoru najdziwaczniejsza, najskromniejsza pasja jest czymś bardzo, ale to bardzo cennym... ;)
#lubie_sode
Avatar użytkownika
JeD
 
Posty: 7289
Zdjęcia: 776
Dołączył(a): 22 marca 2012, 19:28
Lokalizacja: Lubelskie

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Oświetlenie obiektów infrastruktury kolejowej

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości