[Poznań] Dworzec PKP

Dyskusje na temat oświetlenia bocznic, węzłów i dworców kolejowych.

Oświetlenie wewnętrzne dworców

Postprzez andrzejlisek » 13 lipca 2009, 22:24

Nie wiem, jak to się stało, że na forum mamy kilku Poznaniaków, ale żaden z nich nie sfotografował dworca.

Ale ja już sfotografowałem wewnątrz.

Dworzec ma wejście główne i od strony zachodniej.

Wszędzie są świetlówki o barwie dziennej T8, jednak czasem można zobaczyć T12. Wszystkie są w zwykłych belkach 1x36.

Hall od strony zachodniej, pod sufitem są 4 rzędy świetlówek, jedna pod drugą:
Obrazek

Tablica z najbliższymi przyjeżdżającymi i odjeżdżającymi pociągami i wejście do tunelu:
Obrazek

Wnętrze tunelu, na ścianach jest po jednym rzędzie świetlówek:
Obrazek

Hall główny, część, do której przechodzi się bezpośrednio z tunelu:
Obrazek

Druga część hallu głównego, do której się wchodzi bezpośrednio z zewnątrz budynku:
Obrazek

Oświetlenie tej części hallu:
Obrazek

Takie monitory są w hallu i w poczekalni:
Obrazek

Ekran LED do wyświetlania reklam:
Obrazek

Ja też mniej więcej pamiętam wygląd w latach dziewięćdziesiątych i dostrzegam następujące różnice, jak mnie pamięć nie myli:
- Nie było wiszącej kopuły z kamerą CCTV w hallu za wejściem zachodnim
- Nie było zegara pod tablicą z listą pociągów, ale już w latach 90. został zamontowany
- W hallu głównym jest kilka monitorów i telewizorów LCD wyświetlających reklamy i informacje, nie było tego
- W hallu głównym był taki jakby komputerek z prostą klawiaturą, na którym można było wyświetlać różne informacje z rozkładu jazdy
- W części hallu, w której na suficie są żółte elementy widać wentylatory wyciągowe, jestem przekonany, że ich nie było
- Na monitorach i innych elementach nie było kolców chroniących przed gołębiami na górnej powierzchni
- Gdzieś w hallu głównym był projektor 3x CRT wyświetlający reklamy
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Oświetlenie wewnętrzne dworców

Postprzez FOX » 16 lipca 2009, 10:40

Obrazek

Z jakich lat może być te oświetlenie?
Avatar użytkownika
FOX
 
Posty: 1357
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 15 lipca 2007, 12:07

Re: Oświetlenie wewnętrzne dworców

Postprzez CDM » 16 lipca 2009, 14:13

Hala Dworca Głównego została oddana do użytku w 1962 roku i od tej pory oświetlenie się tam nie zmieniło. w tunelu prowadzącym do peronów w latach 80tych zdemontowano oprawy OKz, z białymi, mlecznymi kloszami i w to miejsce zamontowano oprawy BN 1x 40. Co do hali Dworca Zachodniego, to oświetlenie to pochodzi gdzieś z połowy lat 80tych, wykonano je wraz z remontem kapitalnym hali, spowodowanym...katastrofą budowlaną!! Hala kiedyś była oświetlona identycznie, jak hala główna, niestety, urwał się cały strop wszystko zleciało Obrazek

Nie wiem, czy zauważyliście, ale z sufitu wystają same gniazda świetlówek, startery i dławiki są gdzieś pochowane, niestety, nie udało mi się nigdy ich zlokalizować. Ciekawostką może być jeszcze być jeszcze to,ze to całe oświetlenie pracuje w ruchu ciągłym, nigdy nie natrafiłem na moment, by choć część była wyłączona.
Brak czasu....
Avatar użytkownika
CDM
 
Posty: 4670
Zdjęcia: 226
Dołączył(a): 12 czerwca 2007, 14:07
Lokalizacja: Poznań

Re: Oświetlenie wewnętrzne dworców

Postprzez FOX » 16 lipca 2009, 19:02

W głównej hali zastosowano świetlówki 40w?

w tunelu prowadzącym do peronów w latach 80tych zdemontowano oprawy OKz, z białymi, mlecznymi kloszami

jak wyglądają takie oprawy?
Avatar użytkownika
FOX
 
Posty: 1357
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 15 lipca 2007, 12:07

Re: Oświetlenie wewnętrzne dworców

Postprzez andrzejlisek » 16 lipca 2009, 19:08

Wydaje mi się, że w obu częściach hali, jak i w całym dworcu, są świetlówki T8, ale nie mam pewności.
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: Oświetlenie wewnętrzne dworców

Postprzez CDM » 16 lipca 2009, 21:22

FOX napisał(a):W głównej hali zastosowano świetlówki 40w?

w tunelu prowadzącym do peronów w latach 80tych zdemontowano oprawy OKz, z białymi, mlecznymi kloszami

jak wyglądają takie oprawy?
spójrz tu, z tym,że tam były oprawy 2x40
viewtopic.php?f=44&t=394&start=0
W latach biedy, gdy brakowalo świetlówek, cała strona tunelu była wyłączona, a w hali głównej pozostawiono tylko co któryś rząd rur, resztę wyjęto całkowicie.
Brak czasu....
Avatar użytkownika
CDM
 
Posty: 4670
Zdjęcia: 226
Dołączył(a): 12 czerwca 2007, 14:07
Lokalizacja: Poznań

Re: Oświetlenie wewnętrzne dworców

Postprzez mateusz » 31 lipca 2009, 14:41

Fajna sprawa, ciekawe tylko jak długo to jeszcze powisi...... dobrze ,że świetlówki mają jednakową barwę...
Pozdrawiam ,
Avatar użytkownika
mateusz
 
Posty: 5005
Zdjęcia: 544
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 15:42
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Oświetlenie wewnętrzne dworców

Postprzez andrzejlisek » 31 lipca 2009, 15:14

Ja słyszałem, że w Poznaniu mają zbudować zupełnie nowy dworzec, a ten, co jest, rozebrać. Czy to jest prawda?
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: Oświetlenie wewnętrzne dworców

Postprzez CDM » 1 sierpnia 2009, 11:07

Faktycznie, tak mówią...Chcą coś zrobić do EURO i plany są ambitne, nie wiem, co z tego wyjdzie...A jeszcze taki mały Offtop...Ten tunel przy kazdej większej ulewie jest zalewany, bo jest połozony poniżej deszczówki (tunel zbudowano w 1912r) i podobno wtedy woda gdzieś bucha ze ścian :lol: Ale tam musi fajnie wyglądać :mrgreen:
Brak czasu....
Avatar użytkownika
CDM
 
Posty: 4670
Zdjęcia: 226
Dołączył(a): 12 czerwca 2007, 14:07
Lokalizacja: Poznań

[Poznań] Dworzec PKP

Postprzez CDM » 16 sierpnia 2009, 22:57

Fotka z www.neony.fora.pl Poznański dworzec nocą :) Obrazek
Brak czasu....
Avatar użytkownika
CDM
 
Posty: 4670
Zdjęcia: 226
Dołączył(a): 12 czerwca 2007, 14:07
Lokalizacja: Poznań

Następna strona

Powrót do Oświetlenie obiektów infrastruktury kolejowej

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości