[Warszawa Centralna] Dworzec PKP

Dyskusje na temat oświetlenia bocznic, węzłów i dworców kolejowych.

Re: [Warszawa Centralna] Dworzec PKP

Postprzez trojmiejski » 2 czerwca 2015, 17:45

Czas na aktualne fotki z Centralnego żeby pokazać aktualny stan i rozwiać wszelkie wątpliwości co do poszczególnych zmian dokonanych podczas remontu:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wnętrze hali głównej:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Podziemie z peronami:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zdjęcia budynku dworca z zewnątrz z oświetleniem załączonym zaprezentuję w dalszej kolejności :)
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10940
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: [Warszawa Centralna] Dworzec PKP

Postprzez trojmiejski » 7 czerwca 2015, 10:22

Zdjęcia z zewnątrz z widocznym świecącym neonem:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10940
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: [Warszawa Centralna] Dworzec PKP

Postprzez neon44 » 8 czerwca 2015, 19:02

Piękne zdjęcia. Ostatnie trochę przypomina czasy OUR1000
Fanatyk opraw ulicznych

Zrobiłem już 5564 zdjęcia opraw oświetleniowych
Avatar użytkownika
neon44
Site Admin
 
Posty: 11125
Zdjęcia: 62
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: [Warszawa Centralna] Dworzec PKP

Postprzez qba » 8 czerwca 2015, 19:35

Powrócono do dawnego koloru masztów. W latach 70 zdaje się także były szarobłekitne, dopiero potem pomalowano je na ciemne kolory.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8334
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: [Warszawa Centralna] Dworzec PKP

Postprzez trojmiejski » 8 czerwca 2015, 20:44

Biorąc pod uwagę jak lata wstecz Centralny był zaniedbany to należy pochwalić to, że podczas remontu dokonano unowocześnień które jednak nawiązują do historii oraz przywrócono neon do sprawności. W końcu alternatywnym biegiem wydarzeń mogło by być wywalenie neonu i zastąpienie świetlówkami lub diodami.

Jako, że Śródmieście mimo innej nazwy z perspektywy praktycznej jest przedłużeniem Centralnego to dla porządku w tym wątku zaprezentuję zdjęcia Śródmieścia które podczas ostatniego pobytu w Warszawie zrobiłem:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10940
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: [Warszawa Centralna] Dworzec PKP

Postprzez Lampka » 9 czerwca 2015, 14:22

Dobrze, że mimo unowocześnień, na dworcu nadal dominują świetlówki, a nie ma wszechobecnych ledów. Generalnie sam dworzec wygląda dobrze i cieszę się, że nawiązali do oryginalnego stylu.
Mi osobiście najbardziej szkoda tych LRFR na elewacji, mogli chociaż zostawić kilka sztuk w jakichś zakamarkach lub przy końcu tego rzędu oczek.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6552
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: [Warszawa Centralna] Dworzec PKP

Postprzez Beton » 9 czerwca 2015, 14:29

Bardzo dobrze, że tak nie zrobili. Chodziło o to, aby ludzie wreszcie zrozumieli, że dworzec jest dobrą architekturą, tylko zapuszczoną - a zielone światło wywoływało u ludzi raczej zniesmaczenie i przypomnienie sobie smrodu uryny, kału i innych nieczystości, i jednoznaczne złe skojarzenia z tym budynkiem.
Avatar użytkownika
Beton
 
Posty: 2103
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 12 kwietnia 2008, 12:15
Lokalizacja: Katowice/Puławy

Re: [Warszawa Centralna] Dworzec PKP

Postprzez Lampka » 9 czerwca 2015, 14:32

Beton napisał(a):Bardzo dobrze, że tak nie zrobili. Chodziło o to, aby ludzie wreszcie zrozumieli, że dworzec jest dobrą architekturą, tylko zapuszczoną - a zielone światło wywoływało u ludzi raczej zniesmaczenie i przypomnienie sobie smrodu uryny, kału i innych nieczystości, i jednoznaczne złe skojarzenia z tym budynkiem.


Ja jednak wolałbym jakby zrobili i ostałoby się coś z oryginalnego oświetleniowego asotrymentu :roll: Choćby nawet w tych mało widocznych strefach.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6552
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: [Warszawa Centralna] Dworzec PKP

Postprzez trojmiejski » 9 czerwca 2015, 17:26

Dobrze i tak, że zachowana została forma oczek, jest różnica, że zamiast LRR i LRFR są oprawy z własną optyką na zwykłe MH, lecz lepsze coś takiego niż gdyby mieli formę oświetlenia zupełnie zmienić, np. na dekoracyjne paski ledowe zbytnio nie oświetlające z rolą oświetlenia głównego w postaci pojedynczych punktów mocniejszego światła zlokalizowanych niżej na filarach (co prawda są teraz naświetlacze na filarach lecz nawet dobrze, że są, tylko po prostu niech 2 formy oświetlenia wzajemnie uzupełniają się, a nie wykluczają, na tym rzecz polega).

Inną kwestią jest też problem podmiany LRR i LRFR, jakby MH nie zostały zamontowane i rtęciówy przetrwałyby dalej to świeciłyby póki byłyby sprawne, lecz po padnięciu to nie byłoby na co podmienić.

Gdy fotografowałem Śródmieście to kadrowałem tak by ogólnie przedstawić jak to wygląda i głębiej się nie zastanawiałem nad tym jak napisy są podświetlone. Dopiero w domu zwróciłem uwagę, że światło padające na napisy ma odcień zieleni typowy dla światła lamp rtęciowych. Szkoda, że nie zrobiłem zdjęć ze zbliżeniem na te lampy. Ktoś przy jakiejś okazji jak tam będzie mógłby się przyglądnąć jak to wygląda z bliska, jakiej mocy są to lampy itd...
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10940
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: [Warszawa Centralna] Dworzec PKP

Postprzez Lampka » 9 czerwca 2015, 20:17

Może wykorzystali tam pozostałości rteciówek sprzed remontu...
Faktem jest, że dobrze, że zachowali oryginalny styl tej instalacji oczek - wygląda na to, że po prostu w te dziury po LRFR zainstalowali oczka z MH. Zdecydowanie lepsze oświetlenie wyładowcze, niż modernizacja wszystkiego na ledy, z tym zawsze się zgodzę, zwłaszcza w takich miejscach ;)
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6552
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Oświetlenie obiektów infrastruktury kolejowej

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości