[Kielce]Dworzec PKS

Dyskusje na temat oświetlenia pętli, zajezdni tramwajowych i trolejbusowych, dworców i zajezdni MPK i PKS.

[Kielce]Dworzec PKS

Postprzez Beton » 7 marca 2015, 22:53

Kolejny fajny architektonicznie obiekt, ale potwornie zapuszczony ;). Obecny właściciel oszczędza na oświetleniu, więc na dworcu jest potwornie ciemno. Przed wejściem, na daszku wiszą BN 240, z pojedynczymi rurami, zapewne - nie włączane. W podziemiu można się natknąć na działające belki BN 1X40, natomiast główny hall dworca jest ciemny, półmrok jedynie rozświetlają świetlówki w tablicach informacyjnych nad wejściami, oraz nieliczne oczka halogenowe sklepikarzy, którzy dzielnie walczą z olewaniem przez właściciela obiektu oświetlania dworca najlepiej, jak potrafią.

W dodatku siedzi też pan ochroniarz, który, mając do wyboru usunięcie z sali:

a)wymiotujących i krzyczących meneli z delirką, ku zniesmaczeniu matek z dziećmi na ławkach obok
b)mnie ze statywem i aparatem

Wybrał oczywiście mnie ;) , ale zdjęcia zdążyłem zrobić, więc nie chciałem się awanturować, jedynie wspomniałem o tym, że usunąć to powinno się niektórych pasażerów, a on na to opowiedział, że od tego jest policja.

Wita nas "upadły" neon PKS (zdjęcie z internetu - mi niestety się rozmazało):

Obrazek

Oświetlenie peronów. Chyba następnym razem się tam wybiorę nocą, mam nadzieję, że cokolwiek z tych opraw działa ;).

Obrazek

Oprawy nie są rozwieszone zbyt gęsto.

Obrazek

Wejście do budynku. Te plafoniery, choć ładne, to według mnie kompletnie nietrafiony pomysł w tym miejscu, choć w dzisiejszych czasach można w nich zamontować choćby świetlówkę kompaktową dużej mocy, ale belki świetlówkowe spisałyby się znacznie lepiej.

Obrazek

Jesteśmy w środku. Tablice informacyjne: (edytowałem: dopiero teraz widzę na zdjęciu - pod tym sufitem typu "plaster miodu" jest chyba jakaś oprawa?)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

We wnętrzu, w roli doświetlenia przejść, zdaje się bliżej drzwi wejściowych i klatki schodowej (niestety byłem tylko na chwilę i nie pamiętam dokładnie) znów plafoniery.

Obrazek

A teraz patrzymy w górę, i widzimy rewelacyjny dach dworca, jak na statek UFO przystało, z bulajami do spojrzenia po lądowaniu, gdzie też znajduje się nasza rodzinna planeta... ;)

Obrazek

Te oryginalne oprawy z pewnością można by obsadzić dobrymi MH i dobrze oświetlić całą halę.

Obrazek

Podświetlane znaki drogowe wyrzucone razem z innymi śmieciami, w tym butelkami po prycie, z tyłu dworca.

Obrazek

Obrazek

I smaczek: oryginalne kamery unitra, zamontowane po wybudowaniu dworca. Kiedyś był bardzo nowoczesny. Oczywiście nie działają, właściwie, nie mają po co działać, skoro w środku budynku odbywają się spotkania "wyschniętych gardeł" i nikomu to nie przeszkadza. Zegar też stoi.

Obrazek

Obrazek

I tyle. Byłem na chwilę, ale z pewnością warto zobaczyć ten dworzec i poszukać innych ciekawych opraw, bo na pewno przegapiłem sporo ;).
Avatar użytkownika
Beton
 
Posty: 2103
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 12 kwietnia 2008, 12:15
Lokalizacja: Katowice/Puławy

Re: [Kielce]Dworzec PKS

Postprzez Watt » 7 marca 2015, 23:27

Żadne plafoniery nie świecą, podobne jak BN przy wejściach. W piwnicy dworca były kasy, obecnie wszystko jest pozamykane, całą piwnicę oświetla kilka świetlówek. W plastrach miodu są ukryte jakieś oprawy przemysłowe. W sumie od czasu, jak upadł kielecki PKS, czyli już parę lat, ten dworzec w ogóle się nie zmienia. Tu potrzebny jest generalny remont za kilkaset tyś., oczywiście z zachowaniem oryginalnego wnętrza ;) Ale pewnie nie ma co na to liczyć, obecnemu właścicielowi PKS Kielce ten dworzec jest potrzebny jak dziura w moście... były co gorsza plany wyburzenia, ale Kielczanie się zbuntowali ;)
Watt
 

Re: [Kielce]Dworzec PKS

Postprzez qba » 7 marca 2015, 23:55

W ogóle dość ciekawe rozwiązania oświetleniowe występują na tym dworcu. W latach 80 na betoniakach i kwiatach dookoła wisiały jakieś dziwne czarne niezidentyfikowane oprawy, podobne do halopaków i do dziś nie mogę dojść co to mogło być. Zapewne wykonane na zamówienie na potrzeby tego obiektu, a co najdziwniejsze prawdopodobnie świeciły w nich sodówki. ( tak by wynikało ze starego nocnego zdjęcia, jakie widziałem, ale nie było dokładnie widać, czy były to te oprawy, czy już strady, które pojawiły się tam niedługo później. Tu te oprawy można dostrzec, choć niewyraźnie: http://fotopolska.eu/538570,foto.html
Ostatnio edytowano 8 marca 2015, 00:02 przez qba, łącznie edytowano 1 raz
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8334
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: [Kielce]Dworzec PKS

Postprzez Watt » 7 marca 2015, 23:57

Natomiast 30 letnie dziś Strady są w tragicznym stanie i nie świecą...
I przeczytajcie sobie to: http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/ar ... F131219931 :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:
Watt
 

Re: [Kielce]Dworzec PKS

Postprzez qba » 8 marca 2015, 00:05

Watt napisał(a):Natomiast 30 letnie dziś Strady są w tragicznym stanie i nie świecą...
I przeczytajcie sobie to: http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/ar ... F131219931 :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:
Tu jeszcze jedna świeci: http://fotopolska.eu/22715,foto.html
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8334
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: [Kielce]Dworzec PKS

Postprzez Watt » 8 marca 2015, 00:10

Ale to jest foto z lat 90., obecnie Strady tylko sobie wiszą.
Watt
 

Re: [Kielce]Dworzec PKS

Postprzez Beton » 8 marca 2015, 00:33

Watt napisał(a):Natomiast 30 letnie dziś Strady są w tragicznym stanie i nie świecą...
I przeczytajcie sobie to: http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/ar ... F131219931 :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:


Cóż, szkoda, że takie budynki należą do pseudo-spółek, które tylko czekają, aż obiekt zniszczeje dokumentnie i w momencie, kiedy komuś spadnie kawałek zadaszenia na głowę, osoby z zarządu zaczną krzyczeć "ten budynek jest niebezpieczny! Trzeba go zburzyć!"

W ramach rekompensaty dla miłośników architektury dworca, w nowej galerii handlowej Kielce będzie wisiało zdjęcie dworca, między budą z prestiżowymi wegetariańskimi zapiekankami i prestiżowymi spódnicami. :mrgreen:

Czy te oprawy z wiat zewnętrznych działają?
Avatar użytkownika
Beton
 
Posty: 2103
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 12 kwietnia 2008, 12:15
Lokalizacja: Katowice/Puławy

Re: [Kielce]Dworzec PKS

Postprzez Watt » 8 marca 2015, 09:48

Oprawy z wiat pewnie świecą, przecież jak inaczej podróżni trafialiby do autobusów ;) I zapewniam cię, że tego dworca nie zburzą, został wpisany na listę zabytków ;)
Watt
 

Re: [Kielce]Dworzec PKS

Postprzez MercuryFenix » 8 marca 2015, 11:19

Nie trzeba nic burzyć, sam sie rozsypie ;)
Jeśli w to kasy nie włożą, to kwestia czasu
Pasja czyni nas wyjątkowymi
Avatar użytkownika
MercuryFenix
 
Posty: 2214
Zdjęcia: 16
Dołączył(a): 20 czerwca 2011, 20:25
Lokalizacja: Mikołów/WLKP

Re: [Kielce]Dworzec PKS

Postprzez Watt » 8 marca 2015, 11:42

A potem w miejsce tego dworca postawią jakąś galerię czy cóś, albo zrobią dworzec na wzór łódzkiego- tzn. za poczekalnię i kasy służy jakiś kontener, a stanowiska są w jednym rzędzie, na szczęście zadaszone :roll:
Watt
 

Następna strona

Powrót do Oświetlenie obiektów infrastruktury transportu publicznego

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron