[MercuryFenix] Nietypowa lampa emitująca UV (dezynfekująca)

Moderator: MercuryFenix

[MercuryFenix] Nietypowa lampa emitująca UV (dezynfekująca)

Postprzez MercuryFenix » 26 października 2015, 00:31

Mam problem z tą lampą(właściwie z jej odpaleniem), co fakt mam do niej układ zasilania ale jest to sama elektronika, prawdopodobnie skrętka zostaje rozżarzona i następuje jakieś wyładowanie niezbyt wysokiego napięcia dookoła lampy co powoduje jej zapłon. Dodatkowo ma jakiś nietypowy gwint. Krótszy ale szerszy od E14
Lampa była w urządzeniu dezynfekującym szczoteczki do zębów... :)
Rtęci jest w niej od cholery i jeszcze troszkę. :)
Obrazek
Obrazek
Porównianie do neonówki na E14
Obrazek
Pasja czyni nas wyjątkowymi
Avatar użytkownika
MercuryFenix
 
Posty: 2214
Zdjęcia: 16
Dołączył(a): 20 czerwca 2011, 20:25
Lokalizacja: Mikołów/WLKP

Re: [MercuryFenix] Nietypowa lampa emitująca UV (dezynfekująca)

Postprzez Jaaej2005 » 27 marca 2016, 10:18

Witam.Jak to działa? Jak to emituje uv? Czy masz możliwość to odpalić? Na ile volt to jest? :?:
Jaaej2005
 

Re: [MercuryFenix] Nietypowa lampa emitująca UV (dezynfekująca)

Postprzez MercuryFenix » 27 marca 2016, 14:51

1.Emituje zwykłe UV-C ale jak to działa to nie wiem do końca
2. j/w
3.Nie, poza generatorem WN nie mam jak tego uruchomić
4.Nie wiem na ile jest V, ale aby miała swoje właściwości napięcie nie może być niskie myślę że 100V to minimum
Avatar użytkownika
MercuryFenix
 
Posty: 2214
Zdjęcia: 16
Dołączył(a): 20 czerwca 2011, 20:25
Lokalizacja: Mikołów/WLKP

Re: [MercuryFenix] Nietypowa lampa emitująca UV (dezynfekująca)

Postprzez jacekk » 27 marca 2016, 16:24

Podejrzewam że znacznie mniej, raczej w okolicach 20V. Działa jak widać dosyć prosto, skrętka ma odparować część rtęci, zaś samo wyładowanie zachodzi między równoległymi blaszkami do których jest przymocowana skrętka. Zwykła świetlówka T12 kiedy przyłoży się do żarnika napięcie rzędu kilkunastu volt (12V-20V zależnie od świetlówki) się w ten sposób potrafi "zapalić"
Nie lubię sody.
Avatar użytkownika
jacekk
 
Posty: 1343
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 19 czerwca 2014, 22:12
Lokalizacja: Lubelskie

Re: [MercuryFenix] Nietypowa lampa emitująca UV (dezynfekująca)

Postprzez matit1 » 27 marca 2016, 22:35

Jesli dobrze pamiętam, to w tej lampce pewna część żarnika u góry, po obu stronach ma naniesiona pastę emisyjna, jak w elektrodach świetlówkowych po między którymi pojawiało się wyładowania po podgrzaniu żarnika
Avatar użytkownika
matit1
 
Posty: 3128
Zdjęcia: 1394
Dołączył(a): 13 października 2008, 16:08
Lokalizacja: Białystok

Re: [MercuryFenix] Nietypowa lampa emitująca UV (dezynfekująca)

Postprzez litak1 » 27 marca 2016, 22:49

matit1 napisał(a):Jesli dobrze pamiętam, to w tej lampce pewna część żarnika u góry, po obu stronach ma naniesiona pastę emisyjna, jak w elektrodach świetlówkowych po między którymi pojawiało się wyładowania po podgrzaniu żarnika

Warto tutaj jeszcze dodać że to ustawienie w kształcie litery V sprzyjało nawiązaniu wyładowania w górnej części elektrod po podgrzaniu wysokoomowej skrętki, przestrzeń wyładowcza miała mniejszy opór niż sama skrętka i prąd przestawał płynąć przez drucik elektrodowy, który wstępnie podgrzewał przestrzeń wyładowczą i sam siebie jako elektrodę, w ten sposób pominięto inne rodzaje rozruchu impulsowego ze starterem
Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa! Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego. Na tym forum łączymy teorię z praktyką. Nic nie działa i nikt nie wie dlaczego. ;)
Avatar użytkownika
litak1
 
Posty: 2058
Zdjęcia: 259
Dołączył(a): 25 września 2011, 22:52
Lokalizacja: Wadowice


Powrót do MercuryFenix

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość