[Elgo] OUS-250 Strada

Re: [Elgo] OUS-250 Strada

Postprzez Elektroservice » 2 lutego 2021, 00:34

A co złego się stanie po zastosowaniu MH który będzie przystosowany do pracy na osprzęcie sodowym? Odpowiedź: nic. Zupełnie nic. A zamiana sody na MH ma same plusy, zamiast wstrętnego żółtego światła będzie białe światło. Każdy MH da światło o wiele lepszej jakości niż WLS. Rozsył światła zmieni się minimalnie (zakładając że użyty zostanie MH tubularny) w użytku kolekcjonerskim można to w ogóle pominąć.
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: [Elgo] OUS-250 Strada

Postprzez Marcin » 2 lutego 2021, 12:57

Filip napisał(a):
Elektroservice napisał(a):A lampa MH to niby nie jest właściwe źródło światła? Zdecydowana większość MH to zamienniki sody 1 do 1.

Odnosząc się do powyższego stwierdzenia, jako pierwszy przeciwnik stosowania gdziekolwiek jakichkolwiek zamienników czegokolwiek, polemizowałbym, czy lampy metalohalogenkowe są zamiennikami lamp sodowych 1 do 1, ponieważ mają inny strumień świetlny, co za tym idzie - inną wartość luminancji, emitują światło o innej temperaturze barwowej i innym współczynniku oddawania barw (CRI), jak również różnią się między sobą bryłą fotometryczną, zatem z całą stanowczością można zakwestionować wypowiedź Kol. Elektroservice :). Co więcej, niemalże na każdym elemencie układu stabilizacyjno-zapłonowego oprawy, a także na naklejce z danymi znamionowymi, umieszczonej wewnątrz komory optycznej, jak również w dołączonej do oprawy instrukcji montażu i eksploatacji, producent zaleca stosowanie wysokoprężnych lamp sodowych :).


Po co ta filozofia, skoro nie zmienia ona faktu, że odpalenie takiej lampy nie wiąże się ze złamaniem prawa, więc tym samym nie ma przeciwwskazań by taką uruchomić.
W większości lampy MH katalogowo posiadają takie same bądź niewiele różne od lampy sodowej parametry elektryczne - tak jak to Elektroservice skrótowo powiedział.
wiki.lighting-gallery.pl
Avatar użytkownika
Marcin
 
Posty: 742
Dołączył(a): 24 września 2018, 21:44
Lokalizacja: Głogów

Re: [Elgo] OUS-250 Strada

Postprzez Filip » 2 lutego 2021, 21:25

Elektroservice napisał(a):A co złego się stanie po zastosowaniu MH który będzie przystosowany do pracy na osprzęcie sodowym? Odpowiedź: nic. Zupełnie nic. A zamiana sody na MH ma same plusy, zamiast wstrętnego żółtego światła będzie białe światło. Każdy MH da światło o wiele lepszej jakości niż WLS. Rozsył światła zmieni się minimalnie (zakładając że użyty zostanie MH tubularny) w użytku kolekcjonerskim można to w ogóle pominąć.

W przypadku jednorazowego użycia lampy metalohalogenkowej oczywiście nic złego się nie stanie, niemniej przy stałym użytkowaniu oprawy z lampą metalohalogenkową, z czasem zmniejszy się przejrzystość tworzywa, z którego wykonany jest klosz, za sprawą promieniowania nadfioletowego, którego emisja towarzyszy świeceniu lamp metalohalogenkowych. Są też inne niewątpliwe wyższości lamp sodowych nad metalohalogenkowymi, chociażby niższy koszt zakupu lamp, wyższa trwałość i zapewnienie lepszego oświetlenia we mgle, co jest faktem, a nie moim subiektywnym odczuciem :). Tym komentarzem zakończę udzielanie się w tej niekonstruktywnej dyspucie, prowadzącej do jednego z kilku stałych finałów konwersacji podobnych przewijających się na forum - białe światło jest lepsze niż żółte/żółto-pomarańczowe, które, wbrew pozorom, z pewnością za jakiś czas będzie wspominane z nostalgią, to już tylko kwestia czasu :). Można dyskutować o wyższości jednych źródeł światła nad drugimi, pod warunkiem, że rozpatruje się wszystkie aspekty związane z danym rodzajem lamp, a nie patrzy na temat z punktu widzenia "miłośnika" światła o wysokiej temperaturze barwowej. Kończąc tę wypowiedź, zmuszony jestem zgasić Państwa nadzieje, ponieważ na podstawie dogłębnej analizy sukcesywnie aktualizowanych wątków poświęconych posiadanym przez JeD'a źródeł światła, można stwierdzić, iż w jego zasobach nie ma żadnej lampy metalohalogenkowej o mocy 250W, tak więc, siłą rzeczy, pozostaje napawanie się widokiem oprawy z lampami sodowymi :).
Ostatnio edytowano 2 lutego 2021, 21:40 przez Filip, łącznie edytowano 1 raz
Lepsze jutro było wczoraj...
Avatar użytkownika
Filip
 
Posty: 533
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 16 lutego 2015, 11:15
Lokalizacja: Poznań

Re: [Elgo] OUS-250 Strada

Postprzez Elektroservice » 2 lutego 2021, 21:34

A ja przewrotnie odpowiem tak - co kto lubi. Ja na pewno nie będę tęsknić za żółtym światłem i z radością obserwuję postępujący koniec ery sody. Co prawda oprawy LED w 99% mnie się w ogóle nie podobają, ale przynajmniej nocą nie będą szpecić światłem tak jak robią to oprawy sodowe. Za oświetleniem rtęciowym i klasykami tęsknię i tęsknić będę. Jestem z rocznika 89 i dość dobrze pamiętam czasy klasyków na ulicy i białego światła rtęciówek.

P.S. Połączenie sody i mgły uważam za wyjątkowo demoniczne :twisted: I do jazdy jednak wolę białe światło. Mój obecny samochód którym jeżdżę na co dzień ma reflektory dające światło białe o temperaturze 6500k i jest to światło idealne do nocnej jazdy :)
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: [Elgo] OUS-250 Strada

Postprzez Utilizer » 2 lutego 2021, 23:36

Przecież wszyscy wiemy o co chodzi to po co Filipku ta mała prowokacja :) W naturze Strady z MH się zdarzały, elektrycznie będzie działać no i wiadomo że oficjalnie nie jest do takich lamp przeznaczona. Koledzy chcieli zobaczyć bo to fajny widok, Strady z sodą wszędzie można spotkać ;)
Avatar użytkownika
Utilizer
 
Posty: 6575
Zdjęcia: 2797
Dołączył(a): 27 czerwca 2009, 19:39

Re: [Elgo] OUS-250 Strada

Postprzez JeD » 3 lutego 2021, 07:04

Utilizer napisał(a):Przecież wszyscy wiemy o co chodzi to po co Filipku ta mała prowokacja :) W naturze Strady z MH się zdarzały, elektrycznie będzie działać no i wiadomo że oficjalnie nie jest do takich lamp przeznaczona. Koledzy chcieli zobaczyć bo to fajny widok, Strady z sodą wszędzie można spotkać ;)


Ja rozumiem Filipa. Wychowałem się sam na osiedlu gdzie były OZS-y oraz OZPR w większości przerobione na sodówki, mój tata pokazywał mi te oprawy tylko mylił pojęcia i mówił poprawnie, że te ''niebieskie'' to rtęciowe, a te ''pomarańczowe'' ''schodowe'' :P . Myślę, że Filipowi chodzi o to, że jest ciągły kanon niesamowitości MH, i mówienie źle o sodzie. Sam lubię sodówki, nawet bardzo i faktycznie jest to oprawa do lamp sodowych wysokoprężnych. Czy ja jestem wielkim fanem stosowania MH w oprawach sodowych, sam nie wiem, jak mam w podpisie #lubie_sode. Rozumiem też Pawła vel Elektro, wychował się w świetle rtęciówek więc rozumiem jego nostalgię do rtęciówek, ale to nie zmienia faktu, że my ''młodzi'' mamy podobnie z sodówkami ;) Co do barwy, jeden lubi 3000K i 4000K jak Filip, inni 4000K jak ja, a jeszcze inni 5000 i 6500K jak Paweł, i szczerze nie wiem co jest lepsze w tym świetle 6500K, mi męczy oczy :| Podsumowując, bardzo się cieszę, że moja Strada dostarczyła wam wiele emocji, już niedługo dostarczę nowe zdjęcia i nowe oprawy, które również mam nadzieję rozkręcą dyskusję. Różnijmy się, bo to jest piękne :)
Nawet z pozoru najdziwaczniejsza, najskromniejsza pasja jest czymś bardzo, ale to bardzo cennym... ;)
#lubie_sode
Avatar użytkownika
JeD
 
Posty: 7289
Zdjęcia: 776
Dołączył(a): 22 marca 2012, 19:28
Lokalizacja: Lubelskie

Re: [Elgo] OUS-250 Strada

Postprzez famabud » 3 lutego 2021, 16:54

Gdyby oprawa była prezentowana na forum brytyjskim czy beneluxowym zapewne mogłyby paść propozycje obsadzenia oprawy lampą sodową niskoprężną, a tam mają do takich źródeł sentyment. :)
Light is life
Avatar użytkownika
famabud
 
Posty: 9296
Zdjęcia: 1074
Dołączył(a): 3 listopada 2009, 17:25
Lokalizacja: Lublin

Re: [Elgo] OUS-250 Strada

Postprzez DarekG » 9 kwietnia 2021, 21:24

Super że udało Ci się nabyć nową Stradę. Też mam identyczną nówkę z 2010 roku :D Fajne są te strady z końcowej serii które miały już naklejkę w środku i zupełnie lustrzane odbłyśniki.
Miłośnik świetlówek liniówek i opraw ulicznych ;)
Avatar użytkownika
DarekG
 
Posty: 1189
Zdjęcia: 162
Dołączył(a): 22 lutego 2011, 10:29
Lokalizacja: Rawa Mazowiecka

Poprzednia strona

Powrót do JeD

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość