[Elgo] OUSa 400 "Luna"

[Elgo] OUSa 400 "Luna"

Postprzez JeD » 4 grudnia 2022, 21:35

Witam Was wszystkich bardzo serdecznie :)

Dzisiaj będzie nie ukrywam kontrowersyjnie. Chciałbym zaprosić Was do obejrzenia oprawy wszystkim nam doskonale znanej i przez mało lubianej, czyli do Elgo Luny ;) Przedstawiany poniżej egzemplarz jest leżakiem magazynowym, nigdy nie był montowany. Pochodzi z 2001r. i jest najmocniejszą wersją Luny - OUSa 400W. Nie ukrywam przed publikacją tego niedzielnego posta przejrzałem sobie z nostalgią oraz sentymentem cały wątek dotyczący tejże oprawy i muszę przyznać, że chyba żadna oprawa do tej pory nie była obiektem takich kpin jak wspomniana Luna, również dla mnie :mrgreen: Po latach od napisania pierwszego hejtującego postu przybyło mi 10 lat i muszę stwierdzić, że oprawa wizualnie jak na tamte czasy była niezła. Pomińmy oczywiście kwestie jakości, bo jest to dramat i porażka, jednakże jej styl wtapiał się w początki XXI wieku. Patrząc na historię zakładów Elgo, jestem niestety zdania, że wypuszczenie takiej oprawy było początkiem końca tych zakładów. Nie pozostaje mi nic innego jak życzyć Wam miłego oglądania tego wymierającego gatunku spod znaku padakus pospolitus :P


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Nawet z pozoru najdziwaczniejsza, najskromniejsza pasja jest czymś bardzo, ale to bardzo cennym... ;)
#lubie_sode
Avatar użytkownika
JeD
 
Posty: 7289
Zdjęcia: 776
Dołączył(a): 22 marca 2012, 19:28
Lokalizacja: Lubelskie

Re: [Elgo] OUSa 400 "Luna"

Postprzez famabud » 4 grudnia 2022, 22:07

Piękny Luniak/Żelazko/Pantofel! Stan igiełka! Trafić taką wersję w tym stanie w terenie to niemal cud. :) Sam mam sentyment do tej oprawy, bo mimo wszystko były w Lublinie odkąd sięga moja pamięć. Próbowano czasem je ratować wymieniając im klosze, ale wiele z nich, zwłaszcza o mocy 400W poszło na śmietnik.
Dizajn ciekawy, wykonanie już gorsze. :/
Light is life
Avatar użytkownika
famabud
 
Posty: 9296
Zdjęcia: 1074
Dołączył(a): 3 listopada 2009, 17:25
Lokalizacja: Lublin

Re: [Elgo] OUSa 400 "Luna"

Postprzez qba » 5 grudnia 2022, 00:58

Pamiętam pierwszą Lunę jaką zamontowano w Kołobrzegu, było to pod koniec 1999 na ul Śliwińskiego, obok LO im Kopernika. Wtedy sądziłem, że to jakaś nowa bardziej opływowa wersja Traffica.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8341
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: [Elgo] OUSa 400 "Luna"

Postprzez Pataax01 » 5 grudnia 2022, 18:34

Jakie to jest niesamowite - widząc tę oprawę, widzi się jednocześnie wszystkie wspomnienia i obrazki z dzieciństwa :) . Sam projekt Luny był ciekawy, tylko wykonanie dosyć kiepskie i nietrwałe. Świetny stan, sam film bardzo nastrojowy. Gratulacje z okazji pozyskania kolejnego kawałka historii oświetlenia!
Blog o oświetleniu Łodzi: https://wblasku-lodzi.blogspot.com/
Avatar użytkownika
Pataax01
 
Posty: 343
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 10 marca 2019, 16:26
Lokalizacja: Łódź

Re: [Elgo] OUSa 400 "Luna"

Postprzez Utilizer » 5 grudnia 2022, 22:30

Warta zachowania oprawa, ale lipą był ten klosz na śruby jakby zatrzasków nie mogli zrobić :|
Avatar użytkownika
Utilizer
 
Posty: 6575
Zdjęcia: 2797
Dołączył(a): 27 czerwca 2009, 19:39

Re: [Elgo] OUSa 400 "Luna"

Postprzez famabud » 5 grudnia 2022, 22:43

Klosz z założenia miał być na stale zamocowany jak w Trafiku, a dostęp do lampy był od góry. Mialo być wygodnie i na czasie a wyszło jak wyszło.
Light is life
Avatar użytkownika
famabud
 
Posty: 9296
Zdjęcia: 1074
Dołączył(a): 3 listopada 2009, 17:25
Lokalizacja: Lublin

Re: [Elgo] OUSa 400 "Luna"

Postprzez Elektroservice » 5 grudnia 2022, 23:45

Cóż, oprawa jest marna jakościowo ale warto tego bazyla mieć w kolekcji jeśli nie ograniczamy się do klasyków :)
U mnie jeszcze na ulicy obok kilka takich opraw świeci. Są w stanie lekko ciężkim i pewnie za jakiś czas zostaną zamienione oprawami LED.
Luna od spodu troszkę nawiązuje kształtem do OUR 700 ;)
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: [Elgo] OUSa 400 "Luna"

Postprzez Michal » 6 grudnia 2022, 16:36

Ja na szczęście tego g... nie miałem w eksploatacji poza kilkoma sztukami na prywatnych terenach i obecnie 1 szt w jednej z gmin . ;)
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 4402
Zdjęcia: 323
Dołączył(a): 24 stycznia 2008, 23:44

Re: [Elgo] OUSa 400 "Luna"

Postprzez OUKS340 » 7 grudnia 2022, 01:23

Normalnie taka łódź motorowa :mrgreen: Fajnie, że zdobyłeś taką unikalna oprawę :) Nigdy takowej na żywo nie widziałem.
OUKS340
 
Posty: 1925
Zdjęcia: 119
Dołączył(a): 4 kwietnia 2008, 11:31

Re: [Elgo] OUSa 400 "Luna"

Postprzez famabud » 8 grudnia 2022, 16:40

W Białymstoku myślę że powinny były być jakieś Luny 400W. W Lublinie i Łodzi chociażby tego było na pęczki, tym nie mniej w Lublinie na węźle Poniatowskiego w tym tygodniu rozpoczęła się ich wymiana na LEDy Philips Uni-Street o barwie sodowej (wersja bez filtrów).
Light is life
Avatar użytkownika
famabud
 
Posty: 9296
Zdjęcia: 1074
Dołączył(a): 3 listopada 2009, 17:25
Lokalizacja: Lublin

Następna strona

Powrót do JeD

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości