[Mesko] OURW-250, OURW-400 [Długie]

[Mesko] OURW-250, OURW-400 [Długie]

Postprzez JeD » 8 czerwca 2023, 23:13

Dobry wieczór,

Witam Was wszystkich bardzo serdecznie.

Dzisiaj chciałbym zabrać was w podróż nostalgiczną, do mocnych rtęciowych PRL-owskich akcentów. Zaprezentuję oprawy, chyba jedne z najpiękniejszych, jakie zostały wyprodukowane przez rynek rodzimy w kategorii rtęciowej. Rzeczonymi oprawami są: OURW-250 z 1972r. oraz OURW-400 z roku 1977. Od dawna chciałem Wam zaprezentować długie OURW, jednak czekałem na szczególny egzemplarz OURW-250 oraz jakikolwiek 400, dlatego że, ze znalezieniem takiej miałem trochę problemów ;)

Rzeczony model oprawy OURW-250 pochodzi z mojego rodzinnego miasta, była jednym z ostatnich rodzynków lat 70tych w Nałęczowie, a jedynym na tzw. gruby gwint. Oprawa ta trzymała się dzielnie, przeżyła przeróbkę na sodę, zmianę oprawki czy utratę klosza, jednak modernizacji na LED nie przetrwała. Ratowanie jej wyszło totalnie przypadkiem, było z tym trochę komplikacji, ale ostatecznie udało się ją zdobyć :) Jest to o tyle fajne dla mnie, że od dzieciaka na nią patrzyłem i się zastanawiałem czemu ona jest taka długa, w porównaniu do innych opraw będących na tej ulicy i w mieście. Oprawa została poddana ogólnemu czyszczeniu jak i przeglądowymi polegającemu na usunięciu spalonego dodanego TUZ-a, naprawie oprawki oraz dodaniu klosza.

Tak wyglądała oprawa OURW-250 zamontowana na słupie przy ulicy Wiejskiej w Nałęczowie:
famabud napisał(a):Obrazek


Teraz kilka fotek jak wygląda po lekkim liftingu i ocaleniem od zapomnienia :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Drugą oprawą, którą chciałbym wam zaprezentować w tym wątku jest oprawa OURW-400 pochodząca z roku 1977. Oprawę znalazłem na jednym z lokalnych skupów złomu, była przerobiona na sodę i czekała na śmierć. Patrząc na tabliczkę znamionową oraz na ogólny fajny stan oprawy, postanowiłem się zaopiekować tym egzemplarzem. Na szczęście przypomniałem sobie, że mam zapasowy dławik w dobrym stanie od Adama vel Whitesa, zatem przywrócenie tej oprawy do pełnej sprawności nie było wielkim problemem.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jako, że siostryczek się nigdy nie powinno rozdzielać, chciałem was zaprosić na prezentację zdjęciową opraw w akcji i nie tylko, biorąc pod uwagę ogromną akcję ledyzacji, przesyłam wam dużą dawkę rtęci z opraw, które miały zostać zezłomowane, a dalej mogą cieszyć. Do dopełnienia formalności tylko dodam, że w oprawach są: HPL-n Philips 250W Marzec 2000r. oraz HPL-n Philips 400W Marzec 2008r. :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Nawet z pozoru najdziwaczniejsza, najskromniejsza pasja jest czymś bardzo, ale to bardzo cennym... ;)
#lubie_sode
Avatar użytkownika
JeD
 
Posty: 7289
Zdjęcia: 776
Dołączył(a): 22 marca 2012, 19:28
Lokalizacja: Lubelskie

Re: [Mesko] OURW-250, OURW-400 [Długie]

Postprzez Marcin » 8 czerwca 2023, 23:21

Bardzo miło czytać takie posty, gdzie widać, że nacechowane są one silną nostalgią i szczęściem, szczególnie w przypadku gdzie rzeczona oprawa toważyszyła praktycznie od początku istnienia pasji :)
Cieszy też fakt, że przedstawione egzemplarze zachowały się w przyzwoitym stanie i zostały uratowane w ostatnich chwilach.
Ratuj ile się da.
wiki.lighting-gallery.pl
Avatar użytkownika
Marcin
 
Posty: 742
Dołączył(a): 24 września 2018, 21:44
Lokalizacja: Głogów

Re: [Mesko] OURW-250, OURW-400 [Długie]

Postprzez OUKS340 » 9 czerwca 2023, 00:02

Nooo Panie, szacunek :!: Mam u siebie w kolekcji Stradę 400W, która to świeciła przed oknem w moim dawnym miejscu zamieszkania.
OUKS340
 
Posty: 1925
Zdjęcia: 119
Dołączył(a): 4 kwietnia 2008, 11:31

Re: [Mesko] OURW-250, OURW-400 [Długie]

Postprzez qba » 9 czerwca 2023, 01:55

Długie OURW to były bardzo trwałe i solidne oprawy. Kiedy w 1995 w Kołobrzegu zdemontowano kwiaty na 10 OURW 400, oprawy dostały drugie życie i były w 2 połowie lat 90 montowane masowo na różnych ulicach w mieście, zastępując cale rzesze łyżek, koryt, papierzaków, nielicznych już wtedy świetlówkowców, a także najmocniej zdezelowanych strad i kwadratówek.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8342
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: [Mesko] OURW-250, OURW-400 [Długie]

Postprzez famabud » 9 czerwca 2023, 07:10

Bardzo sympatyczny duecik, zwłaszcza, że jedna z opraw ma ciekawą historię. :)
Light is life
Avatar użytkownika
famabud
 
Posty: 9296
Zdjęcia: 1074
Dołączył(a): 3 listopada 2009, 17:25
Lokalizacja: Lublin

Re: [Mesko] OURW-250, OURW-400 [Długie]

Postprzez Kuba123 » 10 czerwca 2023, 13:56

OURW - w wersji jednolampowej zdecydowanie jedna z najlepszych opraw powstałych w poprzedniej epoce :) Na dodatek w wersji długiej, chyba najlepiej prezentującej się na większości słupów.
Widzę, że jedna z opraw ma klosz założony w odwrotną stronę. Obserwując przez długi czas OURW można dojść do wniosku, że ryflowanie od zewnątrz klosza przerwane jest od tej strony ramki, w której znajduje się zawias.
Avatar użytkownika
Kuba123
 
Posty: 658
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 8 czerwca 2021, 22:03

Re: [Mesko] OURW-250, OURW-400 [Długie]

Postprzez latarnik » 20 czerwca 2023, 21:33

Super że je uratowałeś :)
latarnik
 
Posty: 997
Zdjęcia: 82
Dołączył(a): 19 sierpnia 2012, 19:46

Re: [Mesko] OURW-250, OURW-400 [Długie]

Postprzez Elektroservice » 5 listopada 2023, 20:33

Elegancki pakiet OURW w najfajniejszej wersji :) Do kompletu brakuje jeszcze OURW2250 no chyba, że taką też masz.
Co do klosza to faktycznie jedna ma zamontowany odwrotnie ale która tego nie wiem bo sam nie pamiętam jak ma być prawidłowo zamontowany.
Może ktoś z ekspertów się wypowie?
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: [Mesko] OURW-250, OURW-400 [Długie]

Postprzez JeD » 6 listopada 2023, 20:02

Elektroservice napisał(a):Elegancki pakiet OURW w najfajniejszej wersji :) Do kompletu brakuje jeszcze OURW2250 no chyba, że taką też masz.
Co do klosza to faktycznie jedna ma zamontowany odwrotnie ale która tego nie wiem bo sam nie pamiętam jak ma być prawidłowo zamontowany.
Może ktoś z ekspertów się wypowie?


Pawle, mam. Jest w innym poście :)
Nawet z pozoru najdziwaczniejsza, najskromniejsza pasja jest czymś bardzo, ale to bardzo cennym... ;)
#lubie_sode
Avatar użytkownika
JeD
 
Posty: 7289
Zdjęcia: 776
Dołączył(a): 22 marca 2012, 19:28
Lokalizacja: Lubelskie

Re: [Mesko] OURW-250, OURW-400 [Długie]

Postprzez Elektroservice » 6 listopada 2023, 20:55

No to ja poproszę w takim razie pakiet 3 OURW na jednym foto jak będziesz miał chwilę ;)
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew


Powrót do JeD

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość