[Mesko] OURW-2250

[Mesko] OURW-2250

Postprzez JeD » 21 października 2023, 23:44

Witam wszystkich bardzo serdecznie,

Późną wieczorową porą zabiorę was w lata 70-te oraz w lata mojego dzieciństwa. Jest to historia dość mocno sentymentalna, dotycząca szczególnego modelu dość powszechnej oprawy. 12 lat temu, przychodząc na Lighting, poznawałem dane typy opraw. W moim powiecie oświetlenie było głównie oparte o popularne oprawy typu OZS, Malaga czy Strada. Były również OURW, jednak nie było żadnej wersji dwujajecznej. Jedyną znaną mi, była ta prezentowana poniżej. Oprawa, wisiała przy prywatnej posesji na słupie, nieczynna. Lata mijały, nadchodziły modernizację i ledyzacje, a oprawa dalej trwała. Każdego dnia, kiedy obok niej przejeżdżałem, zawsze zwracałem na nią uwagę. Kilka dni temu, niespodziewanie, zauważyłem, że pojawiła się ekipa budowlana i zaczęła obalać słup z daną oprawą. Oczywiście od razu zmieniłem plany i poszedłem do właściciela z zamiarem nabycia :D Udało się ją zdobyć i uratować przed złomem :) Bardzo miły starszy Pan powiedział mi, że lampy nie odpalał, ponieważ "było pod nią ciemno", jak się domyślacie, wkręcone były MIXy z roku oprawy, w dodatku bez śladów zużycia, więc nie mam powodu nie wierzyć byłemu właścicielowi oprawy.

Rzeczony model oprawy, jest można powiedzieć wypośrodkowanym rokiem produkcji tego modelu - 1975. Oprawa sama w sobie, jest bardzo ciekawą i miłą oprawą, w dodatku dwujajeczną, co nie jest częste w naszym oświetleniu. Oczywiście, jak na Mesko przystało, były wiadome problemy, ale sama w sobie oprawa jest po prostu pocieszna :)

W tej historii, chciałbym zawrzeć pewne przesłanie - nie ważne czy coś jest łyżką, trumienką, malagą czy stradą - jeżeli, jest to model sentymentalny, z którym wiąże się dana opowieść, to zdobycie takiej oprawy - smakuje najlepiej. na OLX-ie można zawsze kupić, ale radość jest zupełnie inna, kiedy jest coś niespodziewane, a w szczególności uratowane od zezłomowania na pobliskim złomie. Życzę miłego oglądania, oraz chciałem was zachęcić, abyście zdobywali oprawy o wartości szczególnie sentymentalnej dla Was, bo więcej tego po prostu nie będzie 8-)

Taki widok miałem, podczas negocjacji nad daną oprawą ;)

Obrazek

A tutaj już na spokojnie zdjęcia stanu oprawy oraz co nieco w akcji :) Nie robiłem nic z tą oprawą, jedynie co to sprawdziłem okablowanie i standardowo wymyłem klosz. Lampy, które siedziały w tej oprawie to MIX-y z 1975 roku, jednak jest to oprawa rtęciowa, zatem do zdjęć zostały wkręcone LRF-y rodzimej produkcji - polampu z 1988.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Nawet z pozoru najdziwaczniejsza, najskromniejsza pasja jest czymś bardzo, ale to bardzo cennym... ;)
#lubie_sode
Avatar użytkownika
JeD
 
Posty: 7289
Zdjęcia: 776
Dołączył(a): 22 marca 2012, 19:28
Lokalizacja: Lubelskie

Re: [Mesko] OURW-2250

Postprzez AsXSn » 22 października 2023, 00:32

Bardzo dobrze, że udało się bezproblemowo uratować tak sentymentalną oprawę :) Ładny egzemplarz jak na swój wiek
HID's will never die!
Avatar użytkownika
AsXSn
 
Posty: 1067
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 sierpnia 2017, 17:41
Lokalizacja: Maków Mazowiecki

Re: [Mesko] OURW-2250

Postprzez famabud » 22 października 2023, 00:45

Widać że landrynka była mało używana. Na pewno jest miło pozyskać egzemplarz który widywało się nieraz na spacerze, z okna samochodu, pociągu, okna uczelni, szkoły, w dzień i w nocy przez kilka lub naście lat. :)
Light is life
Avatar użytkownika
famabud
 
Posty: 9296
Zdjęcia: 1074
Dołączył(a): 3 listopada 2009, 17:25
Lokalizacja: Lublin

Re: [Mesko] OURW-2250

Postprzez PKPENK » 22 października 2023, 07:17

Na pierwszym zdjęciu klosz wygląda jak wielki miętus albo lodowy cukierek :)
Avatar użytkownika
PKPENK
 
Posty: 1128
Zdjęcia: 3
Dołączył(a): 8 stycznia 2012, 21:30

Re: [Mesko] OURW-2250

Postprzez Pataax01 » 22 października 2023, 09:31

Piękna, inspirująca historia z domieszką starannie wykonanych zdjęć. Wyrazy uznania za pozyskanie tak cennej oprawy - szczególnie cennej przez wyjątkowy sentyment "z podwórka" :)
Blog o oświetleniu Łodzi: https://wblasku-lodzi.blogspot.com/
Avatar użytkownika
Pataax01
 
Posty: 343
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 10 marca 2019, 16:26
Lokalizacja: Łódź

Re: [Mesko] OURW-2250

Postprzez Marcin » 22 października 2023, 10:18

Mimo kiepskiej sprawności tych opraw, oraz nieciekawych warunków eksploatacyjnych panujących wewnątrz komory lampowej zawsze się uśmiecham, gdy widzę 2250. Mają coś w sobie szczególnego, a zwłaszcza wersje z charakterystycznymi wzmocnieniami rantu. Gratuluję zdobyczy!

Co do sentymentu, to absolutnie masz rację - to jeden z filarów naszej pasji :)
wiki.lighting-gallery.pl
Avatar użytkownika
Marcin
 
Posty: 742
Dołączył(a): 24 września 2018, 21:44
Lokalizacja: Głogów

Re: [Mesko] OURW-2250

Postprzez Elektroservice » 22 października 2023, 11:47

Bardzo dobra robota :)
Komora lamp wewnątrz wygląda jak nowa, a cała oprawa z zewnątrz też nieźle się zachowała.
Będziesz odnawiał, czy tak zostawiasz?
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: [Mesko] OURW-2250

Postprzez Utilizer » 22 października 2023, 21:29

Jeszcze pospolita a i tak już coraz rzadsza, warto było załatwić :)
Avatar użytkownika
Utilizer
 
Posty: 6575
Zdjęcia: 2797
Dołączył(a): 27 czerwca 2009, 19:39

Re: [Mesko] OURW-2250

Postprzez JeD » 23 października 2023, 12:17

Dziękuję za słowa uznania Panowie, oprawa zostanie taka jaka jest. :)
Nawet z pozoru najdziwaczniejsza, najskromniejsza pasja jest czymś bardzo, ale to bardzo cennym... ;)
#lubie_sode
Avatar użytkownika
JeD
 
Posty: 7289
Zdjęcia: 776
Dołączył(a): 22 marca 2012, 19:28
Lokalizacja: Lubelskie

Re: [Mesko] OURW-2250

Postprzez qba » 23 października 2023, 14:02

Ładna OURW. Akurat w mojej okolicy skąd pochodzę tych dwujajecznych było całkiem sporo, a i nawet montowano je na początku lat dziewięćdziesiątych, także w wersji 2250/1.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8342
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Następna strona

Powrót do JeD

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości