[Mesko?] OZPR "De luxe" 125

[Mesko?] OZPR "De luxe" 125

Postprzez JeD » 11 listopada 2023, 13:40

Witam wszystkich bardzo serdecznie.

W ten przepiękny niepodległościowy dzień, zabieram Was w kolejną mocno sentymentalną podróż. Ci co mnie znają, przeglądają moje posty, wiedzą, że od samego początku szczególnie w wątku "dewastacje i zaniedbania" przewijały się oprawy z parku zdrojowego Nałęczów. Były to ozdobne oprawy na bazie OZPR. Dewastowane, niszczone przez lata popadały w coraz większą ruinę. Z uwagi na fundusze unijne i samorządowe Park Zdrojowy przechodzi kompleksową modernizację w tym również oświetleniową. Nie mogłem sobie odmówić, zdobycia tej ciekawej oprawy. Pierwsze wspomnienie związane z nimi mam z głębokiego dzieciństwa, kiedy jako kilkulatek zjeżdżałem z okolicznych górek na sankach, przy padającym śniegu i w akompaniamencie tego rtęciowego bardziej ciepłego światła. Szkoda, że to wszystko odchodzi, szkoda, że tego więcej nie będzie... Najważniejsze, że da się chociaż tę cząstkę ocalić od zapomnienia.

Prezentowany model jest z 1988. Zapraszam do oglądania i komentowania.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Nawet z pozoru najdziwaczniejsza, najskromniejsza pasja jest czymś bardzo, ale to bardzo cennym... ;)
#lubie_sode
Avatar użytkownika
JeD
 
Posty: 7289
Zdjęcia: 776
Dołączył(a): 22 marca 2012, 19:28
Lokalizacja: Lubelskie

Re: [Mesko?] OZPR "De luxe" 125

Postprzez famabud » 11 listopada 2023, 13:49

Bardzo dobrze zachowany egzemplarz. Osobiście też mam ogromny sentyment do tych latarenek gdy swego czasu regularnie przyjeżdżałem do SPA Nałęczów w okolicy 2005 roku, wówczas latarenki te były jeszcze nieźle utrzymane i w pełni sprawne. Zaprezentuj jak możesz jeszcze z peningiem, wszak pod koniec tymi lampami były te oprawy obsadzone i wydobywały z mroku park. ;)
Rad byłbym ustalić kto odpowiadał za stworzenie tych opraw :)
Light is life
Avatar użytkownika
famabud
 
Posty: 9296
Zdjęcia: 1074
Dołączył(a): 3 listopada 2009, 17:25
Lokalizacja: Lublin

Re: [Mesko?] OZPR "De luxe" 125

Postprzez Wojtek26162 » 11 listopada 2023, 19:08

Szkoda tylko, że śrubki mocujące talerzyk który zapewne też mocuje całą tą obudowę się ukręciły, czeka Cię nieprzyjemna robota z ich odwiertem, co zwłaszcza w przypadku takich małych śrubek jest naprawdę upierdliwe :cry:
Lubię klasyczne oprawy do lamp sodowych.
Avatar użytkownika
Wojtek26162
 
Posty: 1275
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 8 listopada 2018, 21:59
Lokalizacja: Powiat Nowosądecki

Re: [Mesko?] OZPR "De luxe" 125

Postprzez lumix26 » 11 listopada 2023, 19:19

Wojtek26162 napisał(a):Szkoda tylko, że śrubki mocujące talerzyk który zapewne też mocuje całą tą obudowę się ukręciły, czeka Cię nieprzyjemna robota z ich odwiertem, co zwłaszcza w przypadku takich małych śrubek jest naprawdę upierdliwe :cry:

jak się ma spawarkę to nie trzeba wiercić ,włożyć odpowiednią nakrętkę obspawać wystającą śrubę do nakretki i wykręcić , robię tak i za każdym razem mi się udaje ;)
gratuluje pozyskania oprawy ;)
Nie rezygnuj nigdy z celu tylko dlatego, że osiągniecie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie.
Avatar użytkownika
lumix26
 
Posty: 9284
Zdjęcia: 3827
Dołączył(a): 23 stycznia 2012, 20:39
Lokalizacja: Bydgoszcz

[Mesko?] OZPR "De luxe" 125

Postprzez Wojtek26162 » 11 listopada 2023, 19:21

Jak wystają kikuty to rzeczywiście można tak kombinować, ew szczypcami morse’a podziałać :)
Lubię klasyczne oprawy do lamp sodowych.
Avatar użytkownika
Wojtek26162
 
Posty: 1275
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 8 listopada 2018, 21:59
Lokalizacja: Powiat Nowosądecki

Re: [Mesko?] OZPR "De luxe" 125

Postprzez Marcin » 11 listopada 2023, 22:34

Dosyć ciekawa konstrukcja, widać, że ktoś włożył w to nieco wkładu chociażby po tym, iż szybki są mocowane na motylki a nie na jakieś blaszki czy inne abominacje.
Myślę, że taka ciekawa modyfikacja zasługuje na przywrócenie jej do stanu świetności i odremontowanie, zwłaszcza, że nie wygląda jakoby miałobyć to szczególnie problematyczne :) (pomijając ukręcone śruby w odlewie).
wiki.lighting-gallery.pl
Avatar użytkownika
Marcin
 
Posty: 742
Dołączył(a): 24 września 2018, 21:44
Lokalizacja: Głogów

Re: [Mesko?] OZPR "De luxe" 125

Postprzez Elektroservice » 11 listopada 2023, 23:13

lumix26 napisał(a):
Wojtek26162 napisał(a):Szkoda tylko, że śrubki mocujące talerzyk który zapewne też mocuje całą tą obudowę się ukręciły, czeka Cię nieprzyjemna robota z ich odwiertem, co zwłaszcza w przypadku takich małych śrubek jest naprawdę upierdliwe :cry:

jak się ma spawarkę to nie trzeba wiercić ,włożyć odpowiednią nakrętkę obspawać wystającą śrubę do nakretki i wykręcić , robię tak i za każdym razem mi się udaje ;)
gratuluje pozyskania oprawy ;)


MIG/MAG lub TIG zapewne da radę, gorzej jak ktoś dysponuje tylko spawarką typu MMA :(
Na takie wredne małe śrubki zapieczone w korpusie z stopu alu dobry jest mini palnik dostępny w castoramie.
Wczoraj bez problemu z jego pomocą wykręciłem z korpusu OUR125 trzy śrubki M4 które na zimno nie chciały się ruszyć a nauczony doświadczeniami z wcześniejszych remontów opraw doskonale wiedziałem, że jak będę próbował wykręcać je na siłę to się ukręcą podgrzałem je za pomocą tego palnika i wtedy bez problemu się wykręciły :) Dużo daje też uderzenie w łeb śruby młotkiem poprzez wkrętak przystosowany do pobijania lub bezpośrednio. Tą metodą rozebrałem najstarszą wersję ORZ7 i żadnej śrubki nie ukręciłem :D
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: [Mesko?] OZPR "De luxe" 125

Postprzez trojmiejski » 12 listopada 2023, 13:56

Bardzo dobra robota z pozyskaniem tych dość szczególnych opraw.
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10944
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: [Mesko?] OZPR "De luxe" 125

Postprzez Pataax01 » 16 listopada 2023, 20:01

Gratuluję pozyskania tak unikatowej oprawy :)
Blog o oświetleniu Łodzi: https://wblasku-lodzi.blogspot.com/
Avatar użytkownika
Pataax01
 
Posty: 343
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 10 marca 2019, 16:26
Lokalizacja: Łódź

Re: [Mesko?] OZPR "De luxe" 125

Postprzez KaszeL » 27 listopada 2023, 20:01

JeD, taki rarytas to teraz będziesz musiał zrobić na bóstwo. Lakier proszkowy i takie tam ;) Ciekawe czy to są oryginalne szyby, czy ktoś już je dorabiał.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań


Powrót do JeD

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości