[Marcin] Mesko 10J - "padaka" (1964r.)

[Marcin] Mesko 10J - "padaka" (1964r.)

Postprzez Marcin » 23 sierpnia 2019, 11:34

Oprawa Mesko 10J do świetlówek z 1964r., trafiła do mnie wczoraj. Jest w stanie "padaki" przynajmniej dla mnie..
Obrazek
Obrazek
Obrazek

A w środku brak jednego boczka z oprawkami we wkładzie z osprzętem, blacha przykrywająca wkład przegnita, jeszcze bardziej przegnity był boczek który odleciał..
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Osprzęt - zdemontowany, przeze mnie. Wymontuję jeszcze oprawki i gniazda na zapłonniki.
Obrazek

A oto co udało mi się odzyskać - 2 dławiki (nazywane czasami transformatorowymi) oraz kondensator, jeden z nich (dławików) jest przeznaczony do stosowania w klasycznym układzie, drugi zaś jest przeznaczony do pracy w układzie sprzężonym (z 2 uzwojeniami):
Obrazek
Obrazek

Oba stateczniki są sprawne, dławik ze sprzężeniem został zaprezentowany w tym filmie (warto dodać, że oryginalny kondensator jest sprawny - ma izolację szklaną - na filmie jest podłączony taki, który jest w oprawach wewnętrznych jednakże dziś testowałem w tym układzie oryginalny - zapala):



Co będzie z oprawą? Cóż.. chciałem ją komuś oddać, komuś kto ją przygarnie; będzie to najprawdopodobniej sama skorupa, tj. podstawa (która nie ma 2 blaszek trzymających wkład z osprzętem) oraz rama klosza (z boczkami rzecz jasna). Choć może również usunę inne elementy które się przydadzą..
Ostatnio edytowano 24 sierpnia 2019, 07:25 przez Marcin, łącznie edytowano 1 raz
wiki.lighting-gallery.pl
Avatar użytkownika
Marcin
 
Posty: 742
Dołączył(a): 24 września 2018, 21:44
Lokalizacja: Głogów

Re: [Marcin] Mesko 10J - "padaka" (1964r.)

Postprzez JeD » 23 sierpnia 2019, 22:28

Uwazam, ze owa oprawa nie przedstawia wysokiego waloru do renowacji. Niestety, jedyną mozliwością byłaby kompleksowa i skomplikowana renowacja, która by pochłonęła duze nakłady pracy i pieniędzy...
Nawet z pozoru najdziwaczniejsza, najskromniejsza pasja jest czymś bardzo, ale to bardzo cennym... ;)
#lubie_sode
Avatar użytkownika
JeD
 
Posty: 7289
Zdjęcia: 776
Dołączył(a): 22 marca 2012, 19:28
Lokalizacja: Lubelskie

Re: [Marcin] Mesko 10J - "padaka" (1964r.)

Postprzez Filip » 23 sierpnia 2019, 22:30

Nie jest to jakaś zupełna degrengolada, ale stan pozostawia wiele do życzenia, niemniej mając części zamienne, można byłoby ją odrestaurować :).
Lepsze jutro było wczoraj...
Avatar użytkownika
Filip
 
Posty: 533
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 16 lutego 2015, 11:15
Lokalizacja: Poznań

Re: [Marcin] Mesko 10J - "padaka" (1964r.)

Postprzez Marcin » 23 sierpnia 2019, 22:32

JeD napisał(a):Uwazam, ze owa oprawa nie przedstawia wysokiego waloru do renowacji. Niestety, jedyną mozliwością byłaby kompleksowa i skomplikowana renowacja, która by pochłonęła duze nakłady pracy i pieniędzy...


Zważywszy na powyższe fakty zdecydowałem, że pozbawię oprawę wszystkich elementów które przedstawiają w moich oczach jakąkolwiek wartość, po czym oddam ją komuś kto ją będzie chciał przyjąć. W wypadku gdy nie zgłosi się żaden chętny, oprawa pójdzie do kasacji, tj. na skup złomu.

Filip napisał(a):Nie jest to jakaś zupełna degrengolada, ale stan pozostawia wiele do życzenia, niemniej mając części zamienne, można byłoby ją odrestaurować :).


Dysponując obecnym budżetem oraz zasobem czasu, nie jestem w stanie wykonać tego tak, by efekt końcowy był zadowalający.
wiki.lighting-gallery.pl
Avatar użytkownika
Marcin
 
Posty: 742
Dołączył(a): 24 września 2018, 21:44
Lokalizacja: Głogów

Re: [Marcin] Mesko 10J - "padaka" (1964r.)

Postprzez Lampa » 24 sierpnia 2019, 02:48

Marcin napisał(a):A oto co udało mi się odzyskać - 2 dławiki (nazywane czasami transformatorowymi)

Nie chcę się czepiać ale ręce opadają jak się czyta tego typu określenia zaczerpnięte od osób, których skojarzenie jest kompletnie błędne...
Dławik to dławik a transformator to transformator chociaż sam w sobie może też być dławikiem, a dławik z odczepami w uzwojeniu lub dławik z kilkoma uzwojeniami może też być transformatorem...
To co przedstawiłeś na zdjęciu to najzwyklejsze dławiki z rdzeniem w postaci pakietu blach, dla nas wyjątkowe bo nie są zalane w puszkach ale to nadal tylko dławiki i wcale nie transformatorowe :)
Lampa
 

Re: [Marcin] Mesko 10J - "padaka" (1964r.)

Postprzez Marcin » 24 sierpnia 2019, 07:24

Cóż, sam nie nazywam tych dławików transformatorowymi i zawsze poprawiam osoby, które używają określenia transformatorowe ;)
A nazywam to różnie... "stary dławik niezalewany", "stary dławik niezalewany od Mesko", itd.
wiki.lighting-gallery.pl
Avatar użytkownika
Marcin
 
Posty: 742
Dołączył(a): 24 września 2018, 21:44
Lokalizacja: Głogów


Powrót do Marcin

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości