[EMAG-ZTG Elektrometal-Cieszyn] PSZ-127

[EMAG-ZTG Elektrometal-Cieszyn] PSZ-127

Postprzez Marcin » 15 stycznia 2024, 17:47

Witajcie! Dziś chciałem przedstawić kolejną oprawę fluorescencyjną, tym razem nieco nietuzinkową, bowiem o ile są one znane, o tyle nie przewijały się u nas bardzo często.
Mowa tutaj o oprawie PSZ-127, produkowanej na potrzeby górnicze przez Elektrometal w Cieszynie. Jest to wersja nieco późniejsza bo z 1984 roku, co czyni ją nieco gorszym produktem niż wcześniejsze jej odsłony. Główną zmianą było pozbycie się metalowych boczków na rzecz wykonanych z tworzywa, zmiana oprawek oraz zmiana ramki i sposobu mocowania klosza (pierwotnie był on mocowany płaskownikami poprzez skręcenie ich z ramką, tutaj zaś mamy blaszki).
No to starczy na chwilę pisania. Oprawa została należycie wyczyszczona, i prezentuje się całkiem nieźle ;)
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Tutaj zatrzymam się na chwilę by opowiedzieć nieco o osprzęcie. W chwili pozyskania oprawy był tu zamontowany dość skatowany dławik FL-2002C na napięcie 220V. Oprawa znamionowo przystosowana powinna być do napięcia 127V, co potwierdza również kondensator pod 220V. Mi to wygląda na jakąś, relatywnie ładnie wykonaną przeróbkę, ale niestety ktoś się nie popisał, bo kondensator był podłączony w układzie. Zmęczonego FL-2002C wymieniłem na FL-4000C pomijając kondensator.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Oprawę przepalimy ze świetlówkami które wraz z nią otrzymałem - Tungsram 20W Daylight :)
Obrazek
Obrazek

Przejdziemy teraz do bolączek oprawy, a ma dwie..
Prawdopodobnie niektórzy z Was zastanawiają się co z kloszem. Niestety - oryginalny jest zniekształcony i ma wybitą dziurę co praktycznie eliminuje go z eksploatacji (oprawa w domyśle miała znaleźć się na zewnątrz, pod zadaszeniem) i o ile posiadam drugi, o tyle jest on ze starszej wersji przez co ma nieco inną geometrię. Może uda się coś z tym zrobić.


Problemem jest również jedna z dławic, a raczej jej brak. Ktoś z obecnych tu Kolegów miałby taki element i zechciał poratować?
ObrazekObrazekObrazekObrazek
wiki.lighting-gallery.pl
Avatar użytkownika
Marcin
 
Posty: 742
Dołączył(a): 24 września 2018, 21:44
Lokalizacja: Głogów

Re: [EMAG-ZTG Elektrometal-Cieszyn] PSZ-127

Postprzez JeD » 15 stycznia 2024, 23:50

Bardzo fajna oprawa, gratuluję zdobycia!
Nawet z pozoru najdziwaczniejsza, najskromniejsza pasja jest czymś bardzo, ale to bardzo cennym... ;)
#lubie_sode
Avatar użytkownika
JeD
 
Posty: 7289
Zdjęcia: 776
Dołączył(a): 22 marca 2012, 19:28
Lokalizacja: Lubelskie

Re: [EMAG-ZTG Elektrometal-Cieszyn] PSZ-127

Postprzez cieszyn » 27 kwietnia 2024, 19:54

Tak tak, Elektrometal produkował różne oprawy, ale głównie do zastosowań w górnictwie. Pracowałem tam kiedyś. Ta oprawa jest z roku 1984. Wtedy jeszcze ZTG Elektrometal (Zakłady Telemechaniki Górniczej). Było sporo opraw które były zasilane bez prądu, a zasilało je ............... sprężone powietrze. Chyba nie muszę wyjaśniać jak i czemu ;-)

Tu jest zdjęcie klosza plastikowego. Nie wiem czy to ten sam, ale robiliśmy mu różne próby zniszczeniowe. Nawet specjalnie przejechał go załadowany Żuk - i klosz NIE pękał ;-) Wiadomo czemu był taki mocny
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12647
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa


Powrót do Marcin

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość