[Polam Gostynin] OUS-400, OUS-400/1 OUS-2x400 "Kwadratówka"

Dyskusje na temat opraw oświetleniowych, które wykorzystują żarowe i wyładowcze źródła światła.

Re: [Polam Gostynin] Kwadratówka

Postprzez neon44 » 28 sierpnia 2007, 11:34

mirek napisał(a):Wiem z oprawiadań rodziców, że na początku zagościły one na skrzyżowaniach i dzięki temu gdy była mgła było jaśniej.


Na początku na skrzyżowaniach potem na całych ciągach ulic. Pierwsze sodówki miały różne odcienie barw. Jedne pomarańczowe, jedne wręcz żółte a inne czerwonawe
Fanatyk opraw ulicznych

Zrobiłem już 5564 zdjęcia opraw oświetleniowych
Avatar użytkownika
neon44
Site Admin
 
Posty: 11128
Zdjęcia: 62
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: [Polam Gostynin] Kwadratówka

Postprzez mirek » 28 sierpnia 2007, 13:12

Wiadomo nic nie jest od razu idealne aczkolwiek teraz też są sodówki o różnych barwach - od różowej do jasno-żółtej.
Obrazek
Nie wszystko żarówka, co się świeci.
Avatar użytkownika
mirek
 
Posty: 552
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 12:27
Lokalizacja: Kraków

Re: [Polam Gostynin] Kwadratówka

Postprzez CDM » 28 sierpnia 2007, 14:02

Rzeczywiście, z kwadratówkami tak było, w Poznaniu też najpierw były montowane tylko w newralgicznych miejscach, natomiast co do kolorów światla..Nie było to czasami tak, jak u nas, że do wszystkich kwadratówek wkręcano WLS 400, nie zważajac na rodzaj dlawika?? WLSy 250 pojawily się później, podejrzewam, ze na taki"szczegół" mało kto wtedy zwracał uwagę, toteż i swiatło mogło się różnić. Tak było np. na 28 Czerwca przy Cegielskim, tam fabrycznie do OUS 400/1 wkrecano 400tki, a ja jako dzieciak dziwilem się czemu jest tak ciemno. Niektórzy do dziś nie chcą mi uwierzyć, ze byly kwadratówki 250 Watowe.
Brak czasu....
Avatar użytkownika
CDM
 
Posty: 4670
Zdjęcia: 226
Dołączył(a): 12 czerwca 2007, 14:07
Lokalizacja: Poznań

Re: [Polam Gostynin] Kwadratówka

Postprzez neon44 » 28 sierpnia 2007, 14:30

CDM napisał(a):Niektórzy do dziś nie chcą mi uwierzyć, ze byly kwadratówki 250 Watowe.


Ci niektórzy mogą zajrzeć na http://www.oprawy.info . Tam jest oryginalny dowód w postaci skanu w formacie PDF :)
Fanatyk opraw ulicznych

Zrobiłem już 5564 zdjęcia opraw oświetleniowych
Avatar użytkownika
neon44
Site Admin
 
Posty: 11128
Zdjęcia: 62
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: [Polam Gostynin] Kwadratówka

Postprzez KaszeL » 28 sierpnia 2007, 20:43

Mi się wydaję, że te problemy były podyktowane tylko słabą dostępnością źródeł. Ludzie pracujący jako konserwatorzy latarni na pewno byli świadomi różnić w mocy opraw i źródeł.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8669
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: [Polam Gostynin] Kwadratówka

Postprzez qba » 31 sierpnia 2007, 20:13

Rzeczywiście kwadratówki były produkowane wcześniej niż w 1980. Trasa na zachód w Kołobrzegu oddana została do użytku w czerwcu 1979 i od początku były na niej kwadratówki. Były jeszcze na ul. Fornalskiej, obecnie Słowińców, na Ratuszowej i Budowlanej, ale tylko od skrzyżowania z Ul. Fornalskiej(nieistniejącego już. Środkową część trasy wschód-zachód przebudowano w latach 1987-1990.). Na pozostałych ulicach wisiały na co 3 słupie, a na mniej ważnych tylko na pierwszym i ostatnim. BYły to w większości OUS400. Czy były tam też 400/1 nic mi nie wiadomo. Dziwiło mnie jako dziecko, czemu kwadratówka może świecić na pomarańczowo i niebiesko, a łyżki tylko na niebiesko.
Załączniki
kraków.jpg
Kolejne Kwadratówki z Krakowa. Autorem jest Krzysoo86 z forum SCC
kraków.jpg (74.66 KiB) Przeglądane 1906 razy
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8355
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: [Polam Gostynin] Kwadratówka

Postprzez elektryk » 2 września 2007, 18:03

KWADRATÓWKI zaczęły być produkowane chyba w 1978. A co do koloru niebieskiego, to nie jest ten kolor tylko zielony lub biały. ;)
Elektromonter PE
Avatar użytkownika
elektryk
 
Posty: 3985
Zdjęcia: 1295
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 12:57
Lokalizacja: lubelskie

Re: [Polam Gostynin] Kwadratówka

Postprzez mirek » 2 września 2007, 21:07

:arrow: qba, Krzysoo86 z forum SCC jest też na naszym Forum, więc nie musisz kopiować jego zdjęć - zapewnie sam chętnie umieścił by je tutaj wykadrowane na kwadratówki.
elektryk napisał(a):KWADRATÓWKI zaczęły być produkowane chyba w 1978.

Przecież ustaliliśmy niedawno tą datę jako dokładną datę rozpoczęcia produkcji OUS'ów więc proszę kolegę, aby nie wporwadzał niepewności w kwestii faktów ustalonych.
elektryk napisał(a): A co do koloru niebieskiego, to nie jest ten kolor tylko zielony lub biały

Sądzę, że chodziło tutaj qbie o ogólne określenie koloru świecenia rtęciówki, barwę światła powinniśmy raczej określać wartością temperatury barwowej a nie nazwami kolorów (zielony czy biały).
Obrazek
Nie wszystko żarówka, co się świeci.
Avatar użytkownika
mirek
 
Posty: 552
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 12:27
Lokalizacja: Kraków

Re: [Polam Gostynin] Kwadratówka

Postprzez neon44 » 6 września 2007, 23:14

Zastanawiam się nad pewną kwestią. Otóż na bardzo wielu kwadratówkach nie było informacji o mocy i jeśli na przykład monter wkręcił do wersji OUS lampę rtęciową to przy kolejnej wymianie monter znowu wkręcał rtęciówkę
Fanatyk opraw ulicznych

Zrobiłem już 5564 zdjęcia opraw oświetleniowych
Avatar użytkownika
neon44
Site Admin
 
Posty: 11128
Zdjęcia: 62
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: [Polam Gostynin] Kwadratówka

Postprzez mirek » 7 września 2007, 14:56

neon44 napisał(a): Otóż na bardzo wielu kwadratówkach nie było informacji o mocy i jeśli na przykład monter wkręcił do wersji OUS lampę rtęciową to przy kolejnej wymianie monter znowu wkręcał rtęciówkę

Skąd wiesz, że nie było ? Przecież na tych oprawach był fabryczny nadruk OUS/OUR/OUH i na tej podstawie można było określić rodzaj lampy.
Obrazek
Nie wszystko żarówka, co się świeci.
Avatar użytkownika
mirek
 
Posty: 552
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 12:27
Lokalizacja: Kraków

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Zewnętrzne oprawy żarowe i wyładowcze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości