[Philips] SRS 201 oprawa do niskoprężnych lamp sodowych

Dyskusje na temat opraw oświetleniowych, które wykorzystują żarowe i wyładowcze źródła światła.

Re: [Philips] SRS 201 oprawa do niskoprężnych lamp sodowych

Postprzez jacekk » 9 grudnia 2015, 19:53

Wczoraj miałem NIEprzyjemnośc jechać trasą oświetlona w sporej części właśnie SOX-ami. Barwa paskudna, jasno jakoś wybitnie nie jest, znaki mało ciekawe podobnie jak cała reszta otoczenia. Ale mają te oprawy jedną ogromną zaletę. Nie powodują takiego olśnienia jak WLS zwłaszcza np. Strada waląca po oczach niemiłosiernie w porównaniu z soxem. Zwykła soda jednak świeci lepiej z powodu swojej wady (dziwnie to brzmi, fakt :lol: ) czyli dużej luminacji skupionej na znacznie mniejszej powierzchni, dzięki temu da się jakoś sensownie ukształtować rozsył światła. SOX świeci podobnie do zużytej optycznie trumienki, czyli głównie pod siebie.


amisiek napisał(a):Oni jednak mają jedną ważną różnicę w wielu miejscach - jest nią mgła


Tak sobie wczoraj kilometry bez sensu nawijałem nocną porą, w tym też we mgle. I był SOX i była soda i były nowiutkie ledowe oprawy. Jakoś znacznej różnicy nie było widać, poza tym że najlepsza widoczność była jednak pod oprawami z ledowym źródłem światła. Pod soxem są odcienie... soxowe ;) pod zwykłą sodą jest już lepiej, w świetle białym jednak kontrast kolorystyczny był największy, a co za tym idzie i widoczność najlepsza.

Prawdziwą poprawę widoczności daje dopiero światło czerwone i to raczej to bliższe IR. Na szczeście nikt takich źródeł do oświetlenia ulicznego nie montuje ;)
Nie lubię sody.
Avatar użytkownika
jacekk
 
Posty: 1343
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 19 czerwca 2014, 22:12
Lokalizacja: Lubelskie

Re:

Postprzez trojmiejski » 9 grudnia 2015, 20:08

Farel03 napisał(a):@trojmiejski

RA soxa : 0
RA LRFa : ~60

Przy soxie znaku nakazu od zakazu nie ma jak odróżnić. Oba żółte :P

A LR ~19 :twisted:

Na LRFy nie narzekam właśnie, mają klimat.
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10940
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: [Philips] SRS 201 oprawa do niskoprężnych lamp sodowych

Postprzez Beton » 9 grudnia 2015, 20:17

Ja na szczęście rzadko widuję SOXy, jedynie na 2-3 zjazdach z dróg szybkiego ruchu. A i z tamtąd powinny wylecieć. Jeżeli długa jazda w świetle sodówek mnie nuży, to trasa w świetle SOXów chyba wymuszałaby na mnie postoje co 50km i mocną kawę. Jasne światło o dziennej barwie powoduje u mnie za to rozbudzenie po wielogodzinnej jeździe - dlatego ja najchętniej widziałbym na każdej trasie LEDy albo MH o barwie 6500K.

Wracając do "skarpet", to badziewie nie ma dla mnie żadnych zalet, a z mgłą, jak wspomniano wyżej, najlepiej sobie radzą według mnie LEDy. Przy czym jeszcze takie światło przy trasach szybkiego ruchu są mało madrym pomysłem, ale na normalnej jezdni, na terenach mieszkalnych to już debilizm. Wszystko zlewa się w jedno, trawa, śnieg, człowiek jasno ubrany, wszystko wygląda tak samo, w jednakowym buro-pomarańczowym odcieniu. W zimie to musi dawać naprawdę upiorny efekt :?
Avatar użytkownika
Beton
 
Posty: 2103
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 12 kwietnia 2008, 12:15
Lokalizacja: Katowice/Puławy

Re:

Postprzez Whites86 » 10 grudnia 2015, 20:22

Farel03 napisał(a):Jeśli dobrze się przyjrzycie się fotce , na której widać domy , zauważycie Kwadratówkę na niższym słupie. Ciekawe , jak ona się prezentuje wśród tych soxów.

jadąc tąulica można się pomylić ze w kwadratówce swieci ciepły MH :P
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: [Philips] SRS 201 oprawa do niskoprężnych lamp sodowych

Postprzez jacekk » 11 grudnia 2015, 11:32

To prawda, wysokoprężna soda świeci w takim towarzystwie zadziwiająco biało i przyejmnie ;) Jak mi się uda kiedyś zostawić gdzieś samochód to popstrykam fotki.

Ale to pikuś ;) Ja bym chciał zobaczyć LRF-a 400W albo lepiej 700W w odpowiedniej oprawie i obok Sox-a :)
Nie lubię sody.
Avatar użytkownika
jacekk
 
Posty: 1343
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 19 czerwca 2014, 22:12
Lokalizacja: Lubelskie

Re: [Philips] SRS 201 oprawa do niskoprężnych lamp sodowych

Postprzez Whites86 » 11 grudnia 2015, 14:00

jacekk napisał(a):To prawda, wysokoprężna soda świeci w takim towarzystwie zadziwiająco biało i przyejmnie ;) Jak mi się uda kiedyś zostawić gdzieś samochód to popstrykam fotki.

Ale to pikuś ;) Ja bym chciał zobaczyć LRF-a 400W albo lepiej 700W w odpowiedniej oprawie i obok Sox-a :)

to byś pomyślał że ktoś wkręcił niebieskiego MH
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: [Philips] SRS 201 oprawa do niskoprężnych lamp sodowych

Postprzez qba » 11 grudnia 2015, 15:43

Rzeczywiście tradycyjna sodówka świeci wśród soxów jakby ładniej, co zauważyłem w Belgii. Tam ulice na całej długości oświetleją w większości soxy, zaś na rondach i skrzyżowaniach są zwykłe sodówki ( prawdopodobnie wcześniej także były tam soxy) i rzeczywiście róznica jest spora. Soxy, w szczególności w starszych zapaskudzonych oprawach, jakich jeszcze tam sporo wisi dają jakieś takie wręcz zgniłe światło, ale dla ludzi z naszego pokolenia tam żyjących zapewne ma taki sam klimat jak dla nas LRFy i nawet narzekjają, że w wielu miejscach odchodzi się od niego na rzecz LED.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8334
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: [Philips] SRS 201 oprawa do niskoprężnych lamp sodowych

Postprzez Beton » 11 grudnia 2015, 20:18

qba napisał(a):Rzeczywiście tradycyjna sodówka świeci wśród soxów jakby ładniej, co zauważyłem w Belgii. Tam ulice na całej długości oświetleją w większości soxy, zaś na rondach i skrzyżowaniach są zwykłe sodówki ( prawdopodobnie wcześniej także były tam soxy) i rzeczywiście róznica jest spora. Soxy, w szczególności w starszych zapaskudzonych oprawach, jakich jeszcze tam sporo wisi dają jakieś takie wręcz zgniłe światło, ale dla ludzi z naszego pokolenia tam żyjących zapewne ma taki sam klimat jak dla nas LRFy i nawet narzekjają, że w wielu miejscach odchodzi się od niego na rzecz LED.


To chyba najgorszy oświetleniowy gniot jaki powstał, odkąd zobaczyłem światło z tego wynalazku, zacząłem się cieszyć, że do naszego kraju do nie dotarło w większej ilości, ani nikt nie wpadł na pomysł produkcji w Polsce. Nie rozumiem, co w ogóle przemawiało za ludźmi, którzy wprowadzili do produkcji wynalazek mający tak tragiczne parametry jakości światła.

Tego już zupełnie nie rozumiem, jak takie badziewie może robić klimat ;) Ale cóż, są nawet miłośnicy matizów i austina allegro.
Avatar użytkownika
Beton
 
Posty: 2103
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 12 kwietnia 2008, 12:15
Lokalizacja: Katowice/Puławy

Re: [Philips] SRS 201 oprawa do niskoprężnych lamp sodowych

Postprzez CDM » 11 grudnia 2015, 20:30

Miałem przyjemność te "cuda" ostatnio uruchamiać- dużo opraw było w fatalnym stanie- popękane od góry przy mocowaniu wysięgnika, a w kloszach akwarium z dużą ilością glonów. Ohyda
Brak czasu....
Avatar użytkownika
CDM
 
Posty: 4670
Zdjęcia: 226
Dołączył(a): 12 czerwca 2007, 14:07
Lokalizacja: Poznań

Re: [Philips] SRS 201 oprawa do niskoprężnych lamp sodowych

Postprzez Beton » 11 grudnia 2015, 20:35

CDM napisał(a):Miałem przyjemność te "cuda" ostatnio uruchamiać- dużo opraw było w fatalnym stanie- popękane od góry przy mocowaniu wysięgnika, a w kloszach akwarium z dużą ilością glonów. Ohyda


Akurat w tym przypadku bym chyba zdecydowanie odradził właścicielowi odpalanie starych opraw i polecił oprawy ledowe, oprócz halopaków :P
Avatar użytkownika
Beton
 
Posty: 2103
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 12 kwietnia 2008, 12:15
Lokalizacja: Katowice/Puławy

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Zewnętrzne oprawy żarowe i wyładowcze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości