[A-23 Polam Wilkasy] OBs

Dyskusje na temat opraw oświetleniowych, które wykorzystują żarowe i wyładowcze źródła światła.

Re: [Polam Wilkasy] OBs

Postprzez rtęciówka » 29 czerwca 2007, 14:20

mateusz napisał(a):Opraw typu OBs jest chyba dużo na terenie byłego obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu.

Nie ma pewności, że te w Oświęcimiu to OBs. Możliwe, że to jakieś niemieckie dzwonki.
Pozdrawiam,
Kuba
Avatar użytkownika
rtęciówka
 
Posty: 3154
Zdjęcia: 498
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 22:36
Lokalizacja: Myszków

Re: [Polam Wilkasy] OBs

Postprzez neon44 » 29 czerwca 2007, 15:43

mateusz napisał(a):Opraw typu OBs jest chyba dużo na terenie byłego obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Tamte oprawy pewnie mają już z ponad sześćdziesiąt lat...


A wiesz że też zastanawiają mnie te lampy na terenie Obozu i gdyby nie to że to miejsca bardzo mnie źle nastraja to pojechałbym tam i je sfocił. Poza tym one chyba są podobne do OŻk
Fanatyk opraw ulicznych

Zrobiłem już 5564 zdjęcia opraw oświetleniowych
Avatar użytkownika
neon44
Site Admin
 
Posty: 11125
Zdjęcia: 62
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: [Polam Wilkasy] OBs

Postprzez mirek » 29 czerwca 2007, 17:38

mateusz napisał(a):Opraw typu OBs jest chyba dużo na terenie byłego obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Tamte oprawy pewnie mają już z ponad sześćdziesiąt lat...Mam pytanie do kolegi OURW2250: jak udało Ci się zdobyć oprawę OBs ?.Taka oprawa to już prawie zabytek ja widziałem taką tylko raz w miejscowości Ostróda na jakimś magazynie ,była pomalowana na czerwono, brakowało w niej żarówki. Produkcje tej oprawy zakończono chyba w 1964r :) rozpoczęto pewnie już w latach trzydziestych

Kiedy rozpoczęto to niewiem, ale oprawa bardzo podobna występuje w katalogu z 1955 roku, w katalogu z 1964 jest pod oznaczeniem OB a jako OBs można ją znaleźć jeszcze w katalogu z 1977 roku.
Obrazek
Nie wszystko żarówka, co się świeci.
Avatar użytkownika
mirek
 
Posty: 552
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 12:27
Lokalizacja: Kraków

Re: [Polam Wilkasy] OBs

Postprzez neon44 » 29 czerwca 2007, 18:10

Dawniej przez bardzo długi okres produkowano dany model oprawy
Fanatyk opraw ulicznych

Zrobiłem już 5564 zdjęcia opraw oświetleniowych
Avatar użytkownika
neon44
Site Admin
 
Posty: 11125
Zdjęcia: 62
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: [Polam Wilkasy] OBs

Postprzez swietlik » 30 czerwca 2007, 10:11

CDM napisał(a):Co do wrażliwości mIX-a na warunki atmosferyczne, to była prawda, co gorsza, u nas w mieście tych OBs-ów było dosć mało, a one się wydawały jeszcze najsensowniejsze, w zamian były oprawy, których typu nie pamiętam (ale jest to do sprawdzenia), które pierwotnie miały mleczny szklany klosz, otwarty od dołu, później jednak wskutek różnych warunków on pękał i zostawała tylko sterczaca żarówka z płaskim talerzykiem, do tego jeszcze te oprawy przeciekały, no i nietrudno się domyśleć jak długo świeciły po uzupełnieniu..poza tym MIX był bardzo wrażliwy na spadki napięć, a stare sieci niestety miały to do siebie, więc na ulicach była po prostu dyskoteka, jedne zapalały, inne gasły..


Te oprawy można jeszcze spotkać czasami w Poznaniu. Żadna nie posiada już tego białego klosza a niektóre mają już przerdzewiały talerzyk.
:arrow: CDM Ten klosz był ze szkła czy z jakiegoś tworzywa??
A oprawy OBs (takie jak na fotce Mirka) można zobaczyć w filmie "Czterej pancerni i pies" :)
Zakład Energetyczny Poznań
Rejon Najwyższych Napięć
Avatar użytkownika
swietlik
 
Posty: 3012
Zdjęcia: 83
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 14:04
Lokalizacja: Poznań

Re: [Polam Wilkasy] OBs

Postprzez Krzysiek » 30 czerwca 2007, 15:06

mateusz napisał(a):Opraw typu OBs jest chyba dużo na terenie byłego obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Tamte oprawy pewnie mają już z ponad sześćdziesiąt lat...


Co ty człowieku piszesz :shock: Widziałeś kiedyś OBs'a :?: To jest polska oprawa produkowana po wojnie. Jeśli na terenie obozu wisi jakiś OBs to został on powieszony po wojnie
Avatar użytkownika
Krzysiek
 
Posty: 187
Dołączył(a): 21 czerwca 2007, 08:16
Lokalizacja: Kraków

Re: [Polam Wilkasy] OBs

Postprzez CDM » 30 czerwca 2007, 15:59

swietlik napisał(a):
Te oprawy można jeszcze spotkać czasami w Poznaniu. Żadna nie posiada już tego białego klosza a niektóre mają już przerdzewiały talerzyk.
:arrow: CDM Ten klosz był ze szkła czy z jakiegoś tworzywa??

:arrow: swietlik, te klosze były szklane, ale to szkło było bardzo cienkie, więc pewnie dlatego pękało łatwo. Ostatnio taką oprawę CAŁĄ o dziwo jeszcze wynalazłem! Już od dawna nieczynna, ale zawsze ;)
Brak czasu....
Avatar użytkownika
CDM
 
Posty: 4670
Zdjęcia: 226
Dołączył(a): 12 czerwca 2007, 14:07
Lokalizacja: Poznań

Re: [Polam Wilkasy] OBs

Postprzez lubonianin » 11 lipca 2007, 23:00

Jeżeli chodzi o oprawy z mlecznym kloszem (zdaje się, że to typ OBp), to jeszcze się tego parę sztuk uchowało w całkiem dobrym stanie. Na szybko przychodzą mi do głowy ulice: Za Cytadelą (dwie sztuki + OBs), Zgoda i Wołowska oraz Kościuszki w Luboniu. Przy czym mam tu na myśli takie, które posiadają klosz, bo tych bez klosza to jest jeszcze stosunkowo dużo. A jeżeli chodzi o OBs, to pięć czy sześć sztuk wisi przy Poznańskiej w Czapurach.

:arrow: CDM, można wiedzieć, gdzie znalazłeś tę swoją :?:
Avatar użytkownika
lubonianin
 
Posty: 64
Zdjęcia: 2
Dołączył(a): 11 lipca 2007, 22:18
Lokalizacja: Poznań

Re: [Polam Wilkasy] OBs

Postprzez CDM » 12 lipca 2007, 14:04

lubonianin napisał(a):
CDM, można wiedzieć, gdzie znalazłeś tę swoją :?:

:arrow: lubonianin, w sumie to na tę chwilę przypominam sobie takie dwie, jedna wisi na skrzyżowaniu abp. Augusta Hlonda i Głównej, a druga na ul Włościańskiej. A jeśli chodzi o OBs, to fajny okaz jest w okolicy skrzyżowania ulic Hercena i Rylejewa na os. Przyjażni, na słupie umieszczona jest skrzyneczka, w której chyba jest umieszczony dławik. To teren po byłej budowlance, kiedyś takich fajnych kwiatków w tej okolicy było więcej :mrgreen:
Brak czasu....
Avatar użytkownika
CDM
 
Posty: 4670
Zdjęcia: 226
Dołączył(a): 12 czerwca 2007, 14:07
Lokalizacja: Poznań

Re: [Polam Wilkasy] OBs

Postprzez lubonianin » 12 lipca 2007, 19:10

CDM napisał(a):w sumie to na tę chwilę przypominam sobie takie dwie, jedna wisi na skrzyżowaniu abp. Augusta Hlonda i Głównej,

Aha, to wiem, o którą Ci chodzi. Tę już mam uwiecznioną :mrgreen:
W tej okolicy całkiem niedawno była jeszcze co najmniej jedna taka z uszkodzonym kloszem - na działkach przy skrzyżowaniu Lechickiej i Wilczak. Myślę, że do tej pory nikt się nią raczej nie zaopiekował, więc pewnie wisi nadal.

a druga na ul Włościańskiej.

Jesteś pewien, że coś tam jeszcze jest? Bo jeżeli chodzi Ci o tę:

Obrazek

to zdemontowali ją już ładny kawał czasu temu (fota jest z końca grudnia 2003).

A jeśli chodzi o OBs, to fajny okaz jest w okolicy skrzyżowania ulic Hercena i Rylejewa na os. Przyjażni

O tym nie wiedziałem, trzeba to będzie obadać :)
Avatar użytkownika
lubonianin
 
Posty: 64
Zdjęcia: 2
Dołączył(a): 11 lipca 2007, 22:18
Lokalizacja: Poznań

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Zewnętrzne oprawy żarowe i wyładowcze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości