ORP VIII-1250

Dyskusje na temat opraw oświetleniowych, które wykorzystują żarowe i wyładowcze źródła światła.

Re: ORP VIII-1250

Postprzez radzix » 27 marca 2011, 16:32

famabud napisał(a):A ja do tej pory myślałem, że były tam OZPRy. :shock:


Ja tez tak samo myślałem dopóki nie zobaczyłem tego zdjęcia.
Zastanawia minie czy kiedyś takie oprawy były na Kalinie na osiedlu Niepodległości.
Avatar użytkownika
radzix
 
Posty: 74
Zdjęcia: 39
Dołączył(a): 7 marca 2011, 23:42
Lokalizacja: LBN

Re: ORP VIII-1250

Postprzez MIXF450 » 1 czerwca 2011, 23:19

ORP VIII-1250 na terenie basenu w Lewinie Kłodzkim, w wersji 125W. To jest chyba jakaś zmodernizowana wersja, ponieważ ma inny kształt kielicha, daszek jest podparty na trzech podporach zamiast na dwóch, ma normalną oprawkę, w oprawach które najczęściej widywałem (były u mnie w szkole) były gniazda bezpiecznikowe zamiast oprawek ;)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
MIXF450
 
Posty: 181
Zdjęcia: 716
Dołączył(a): 20 marca 2008, 22:05
Lokalizacja: Poznań

Re: ORP VIII-1250

Postprzez Utilizer » 2 czerwca 2011, 14:16

Jak znam życie, zapewne nic z tego nie świeci :roll:
Avatar użytkownika
Utilizer
 
Posty: 6575
Zdjęcia: 2797
Dołączył(a): 27 czerwca 2009, 19:39

Re: ORP VIII-1250

Postprzez ousd » 29 stycznia 2012, 20:24

Coś temat ostatnio przygasł :evil:
Zdjęcia pochodzą z ośrodka "Wrzos" w Węgierskiej Górce koło Żywca, na tym terenie oprócz tych opraw są też ORO, część ORP nie ma pierścieni, a przy jednej ORO drzewo siętak rozrosło, że rozwaliło całą oprawę. Niestety wszystko to nie świeci :cry: :evil:
Obrazek
Przepraszam za jakość foty, robiona komórką (nie wziąłem aparatu) :roll: :evil:
ousd
 

Re: ORP VIII-1250

Postprzez lumix26 » 2 marca 2012, 20:14

trojmiejski napisał(a):
lumix26 napisał(a):Takie oprawy stoją na terenie szpitala im.Jurasza w Bydgoszczy ;) i fajnie nawet świecą :)
Gratuluje zdobycia tej oprawy ;)

W Bydgoszczy są świecące ORP VIII/1250? Można by prosić o zamieszczenie ich fotek w odpowiednim wątku?


Byłe dzisiaj a tu nie ma tych opraw :cry: . Szpital jest modernizowany - tam gdzie był pas zieleni zrobili teraz parking - tak więc oprawy pozostały w mojej pamięci
Nie rezygnuj nigdy z celu tylko dlatego, że osiągniecie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie.
Avatar użytkownika
lumix26
 
Posty: 9284
Zdjęcia: 3827
Dołączył(a): 23 stycznia 2012, 20:39
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: ORP VIII-1250

Postprzez Michal » 4 marca 2012, 21:43

cieszyn napisał(a):Czyli, że tą oprawę "produkowali" uczniowie Zawodówki???

Ciekawe, przejściowo, czy na stałe?

Ile egz tej oprawy wogóle ujrzało światło dzienne i nocne ?


Kilka słów na temat historii tej oprawy:

Obrazek

Jak nazwa na tabliczce wskazuje oprawa była produkowana w warsztatach Zasadniczej Szkoły Elektrycznej w Poznaniu.Warsztaty te mieściły się przy ul.Wilkońskich w Poznaniu.Jako uczeń technikum w 1 i 2 klasie miałem zaszczyt ;) odbywać tam praktyki - warsztaty szkolne.Warsztaty zostały zlikwidowane w 1993 roku,teren został sprzedany ,a poza tym pomieszczenia były w bardzo złym stanie technicznym, następnie budynki zostały zburzone.Dziś stoi tam stacja benzynowa.Na warsztatach były działy min.mechaniczny,elektryczny,spawalnia i kuźnia.
Z informacji,które udało mi się uzyskać oprawa ORP VIII/1250 była produkowana głównie w latach 1968-1972 kiedy to było duże zapotrzebowanie na oprawy parkowe. Była jedną z pierwszych opraw parkowych produkowanych seryjnie przez kilka roczników absolwentów poznańskiego Zespołu Szkół Elektrycznych.Każda część oprawy powstawała na różnych działach i każdy uczeń produkował ją "w całości" zaliczając poszczególne działy na warsztatach.Klosze i daszki były dostarczane przez innych producentów.Ten mniejszy dolny klosz pasuje min do OBp .Oprawa była droga w produkcji,trudna w konserwacji i podatna na uszkodzenia i dewastacje - dwa klosze z delikatnego cienkiego szkła,dlatego też została wyparta głównie przez OZPR Mesko na początku lat siedemdziesiątych ;)
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 4402
Zdjęcia: 323
Dołączył(a): 24 stycznia 2008, 23:44

Re: ORP VIII-1250

Postprzez cieszyn » 4 marca 2012, 21:49

Dzięki Michale, tak mi się kojarzyło, że warto by rozwinąć historię tej "warsztatowej" oprawy :mrgreen:

Czyli mamy do czynienia z 'manufakturą' czyli oprawą ręcznie uczynioną :P

Dziś to jest niemożliwe, szkoły zawodowe to już rzadkość
Ostatnio edytowano 6 marca 2012, 01:19 przez cieszyn, łącznie edytowano 1 raz
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12647
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: ORP VIII-1250

Postprzez qba » 6 marca 2012, 01:18

Rzeczywiście jej jakość pozostawiała wiele do życzenia. W Kołobrzegu ostatnie tego typu oprawy znikły z ulic w 1991, na rzecz OZPRów. A na przełomie lat 60 i 70 było ich rzeczywiście sporo. Głównie na uliczkach w centrum miasta, gdzie potem powstała starówka (Ul. Katedralna, Dubois i Mariacka). Do dziś pamiętam wietrzny dzień, miałem ze 3 lub 4 lata i te oprawy wisiały na ul Dubois, to koło gmachu sądu na jednej od podmuchów aż kołysał się daszek. Plastiki też szybko odpadały, a ok 1990r ostatnie ORP VIII-1250 w oświetleniu ulicznym pozostawały nieczynne, albo bladym fioletem jarzyły się w nich wypalone LRFy. (ul Warcisława 3). Nieco dłużej i w dość dobrym stanie pozostały na terenach niektórych ośrodków wczasowych. Ok 97r widziałem świecącą i z pełnymi plastikami przed ośrodkiem "Węgiel Brunatny" (dziś Verano), ale potem zmienili je na jakieś obleśne kule.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8343
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: ORP VIII-1250

Postprzez Utilizer » 17 sierpnia 2012, 10:05

A oto ORP z kloszami kulistymi :) jednak istniały :)

Obrazek
Avatar użytkownika
Utilizer
 
Posty: 6575
Zdjęcia: 2797
Dołączył(a): 27 czerwca 2009, 19:39

Re: ORP VIII-1250

Postprzez famabud » 17 sierpnia 2012, 19:47

Bez daszka wyglądałaby jak Philips Urbana kula. ;)
Light is life
Avatar użytkownika
famabud
 
Posty: 9296
Zdjęcia: 1074
Dołączył(a): 3 listopada 2009, 17:25
Lokalizacja: Lublin

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Zewnętrzne oprawy żarowe i wyładowcze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 34 gości