Podobieństwo opraw klasycznych w krajach naszego regionu

Dyskusje na temat opraw oświetleniowych, które wykorzystują żarowe i wyładowcze źródła światła.

Re: Podobieństwo opraw klasycznych w krajach naszego regionu

Postprzez Whites86 » 18 stycznia 2012, 20:53

dzieki pawel dokladnie o tą mini strade mi chodzilo :) dodam ze to wyrób z 2000r

a co powiecie na to --> http://www.lighting-gallery.net/gallery ... &pid=61618
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Podobieństwo opraw klasycznych w krajach naszego regionu

Postprzez trojmiejski » 18 stycznia 2012, 23:27

Analizując fotki z tego wątku:
viewtopic.php?f=36&t=102&p=119591#p119483
nasunął mi się ciekawy wniosek, pierwsze polskie łyżki się pojawiły w produkcji przed węgierskimi, ale późniejsze wersje łyżek które właśnie najbardziej przypominają węgierskie pojawiły się po nich czyli możliwe, że sama idea oprawy jest polskim pomysłem i ewentualne zgapianie przyczyniło się jedynie do zmiany designu.
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10944
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: Podobieństwo opraw klasycznych w krajach naszego regionu

Postprzez Utilizer » 18 stycznia 2012, 23:30

Trochę zgapienie, ale przede wszystkim chęć szybszej, łatwiejszej i tańszej produkcji ;)
Avatar użytkownika
Utilizer
 
Posty: 6575
Zdjęcia: 2797
Dołączył(a): 27 czerwca 2009, 19:39

Re: Podobieństwo opraw klasycznych w krajach naszego regionu

Postprzez Marvin24 » 18 stycznia 2012, 23:50

A swoją drogą ciekawe, że nasza łycha nie doczekała się rodzimej wersji dwulampowej.
Avatar użytkownika
Marvin24
 
Posty: 465
Zdjęcia: 568
Dołączył(a): 6 lipca 2011, 18:54

Re: Podobieństwo opraw klasycznych w krajach naszego regionu

Postprzez trojmiejski » 18 stycznia 2012, 23:56

Tym bardziej, że długotrwała produkcja dwulampowych OURWów wskazywała, że jest zapotrzebowanie na oprawy dwulampowe.
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10944
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: Podobieństwo opraw klasycznych w krajach naszego regionu

Postprzez Marvin24 » 24 stycznia 2012, 22:05

Whites86 napisał(a):dzieki pawel dokladnie o tą mini strade mi chodzilo :) dodam ze to wyrób z 2000r

a co powiecie na to --> http://www.lighting-gallery.net/gallery ... &pid=61618


Taki trochę ładniejszy "OR" z Nowego Orleanu, ciekawe. Swoją drogą - z tego co zakumałem - producent jest nieznany.
Avatar użytkownika
Marvin24
 
Posty: 465
Zdjęcia: 568
Dołączył(a): 6 lipca 2011, 18:54

Re: Podobieństwo opraw klasycznych w krajach naszego regionu

Postprzez rtęciówka » 24 stycznia 2012, 22:43

Dużo ładniejszy niż te nasze oklepane plastikowe czy tam stalowe lakierowane na bało ale jeśli chodzi o funkcjonalność to zapewne to samo ;)
Pozdrawiam,
Kuba
Avatar użytkownika
rtęciówka
 
Posty: 3154
Zdjęcia: 498
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 22:36
Lokalizacja: Myszków

Re: Podobieństwo opraw klasycznych w krajach naszego regionu

Postprzez Marvin24 » 25 stycznia 2012, 23:59

Nie sposób na tym wątku pominąć tematu najróżniejszych łyżek występujących w krajach b. ZSSR. Można tam spotkać zarówno nasze ORZ 6/7, jak i NRDowskie Aka Electric/Narva LBL. Co ciekawe - i nasze i niemieckie łychy doczekały się tamtejszych podrób. I tak - RKU/ZKU 00, to podróba naszej łychy viewtopic.php?f=23&t=2557, zaś RKU 01 "Penziuk", to podróba łychy "ryby" z NRD viewtopic.php?f=22&t=337&start=350 , viewtopic.php?f=22&t=337&start=340.
Na tej ostatniej stronie Godo przedstawił również inną wersję RKU 01, która wygląda trochę, jak hybryda. Kształt obudowy przypomina naszą łychę, zaś otwór w kształcie oka przypomina tę NRDowską.
Ostatnio edytowano 26 stycznia 2012, 08:16 przez Marvin24, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Marvin24
 
Posty: 465
Zdjęcia: 568
Dołączył(a): 6 lipca 2011, 18:54

Re: Podobieństwo opraw klasycznych w krajach naszego regionu

Postprzez cieszyn » 26 stycznia 2012, 00:23

Pozwólcie, ze wyjdę nieco poza "nasz region" - cokolwiek by to oznaczało ;)

Pokazane niżej oprawy z Francji (http://phozagora.free.fr/?surfpage=Historique) pozwalają zrewidowac nasze myślenie, czy i gdzie był pierwowzór danej polskiej oprawy.
Kto wie, może nasi konstruktorzy mieli jakiś dostęp do katalogów francuskich, czy byli tamże osobiście i potem natchnięci tymi wrażeniami, konstruowali znane nam dziś oprawy, a - kto wie - może i "zapożyczone" ze zgniłego jak wówczas mówiono Zachodu :)


Wiele opraw ma oddzielną skrzynkę osprzętu wieszaną gdzieś obok oprawy, dzięki temu oprawy są lżejsze no i można bardziej pofantazjować z ich kształtem, są bardziej "agile" (termin modny w nowoczesnym pisaniu programów) czyli zwinne, zgrabne :P

Załączam kilka ciekawych zdjęć, bo pewnie mało komu by się tam chciało na tę stronę zajrzeć, tak to już jest:
A jest co oglądać !

No i co było pierwsze: ORZ-1 czy ta tutaj BBT?
Obrazek

A może ta? Podobieństwo wręcz nieprawdopodobne :o
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Do dalszych zdjęć nie piszę juz komentarzy, myślę, że każdy sobie coś swojego pomyśli
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Sprytna obudowa, podnoszona częściowo jak maska auta! Ale fajne!
Obrazek

Obrazek

Obrazek



Obrazek

Obrazek

SOX w akcji
Obrazek
Obrazek


A to? praszczur windki korbowej i pastorała?
Obrazek


No i ? OUSF, OUKS - takie myśli mi chodza po głowie
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12647
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Podobieństwo opraw klasycznych w krajach naszego regionu

Postprzez Marvin24 » 26 stycznia 2012, 07:50

Pięknie Cieszyn :) Ja tu widzę również podobieństwo z ORP i ORP 2 a nawet ORZ 13. Nie jest to miejsce na wycieczki historyczno-polityczne, ale w tym wypadku może mieć znaczenie to, że spośród krajów "zgniłego" Zachodu we Francji były największe tendencje prokomunistyczne. Oni mogli wtedy sami z własnej i nieprzymuszonej woli dać jakąś dokumentację. ;)
A te zdjęcia są świeże, czy sprzed iluś lat ? Jestem ciekaw, czy we Francji można jeszcze spotkać te stare klasyki ?
Avatar użytkownika
Marvin24
 
Posty: 465
Zdjęcia: 568
Dołączył(a): 6 lipca 2011, 18:54

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Zewnętrzne oprawy żarowe i wyładowcze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 54 gości