Podobieństwo opraw klasycznych w krajach naszego regionu

Dyskusje na temat opraw oświetleniowych, które wykorzystują żarowe i wyładowcze źródła światła.

Re: Podobieństwo opraw klasycznych w krajach naszego regionu

Postprzez Marvin24 » 14 stycznia 2012, 21:49

A mi - jak zwykle w takich sytuacjach - nasunęło się kilka pytań : :o :)
1. Czy ktoś w Polsce się spotkał z Kwadratówką montowaną bezpośrednio od dołu, a nie z boku (od wysięgnika) ?
2. Czy miał miejsce eksport naszych Kwadratówek na Węgry (może ktoś coś o tym wie) ?
3. Czy Węgrzy produkowali coś na wzór naszej Kwadratówki, a może nasza Kwadratówka jest wzorowana na czymś, co było na Węgrzech ?
4. Wreszcie -czy jest to - związku z powyższymi punktami - nasza, czy też może węgierska Kwadratówka ?
Avatar użytkownika
Marvin24
 
Posty: 465
Zdjęcia: 568
Dołączył(a): 6 lipca 2011, 18:54

Re: Podobieństwo opraw klasycznych w krajach naszego regionu

Postprzez cieszyn » 14 stycznia 2012, 22:28

Coś mi się zdaje, że w tym wątku będziemy musieli w dużej mierze gdybać :cry:
Nie mamy dostępu do żadnej dokumentacji projektowej (w krajach komunistycznych i nie tylko), nie znamy pierwowzorów, jakie - o ile były - skłaniały konstruktorów naszych i w KDL-u do takiej a nie innej twórczości konstruktorskiej, wreszcie nie mamy danych co do tego, w jakich latach produkowano w wielu innych krajach dany, konkretny model oprawy, podobnej lub nie do naszych opraw. Jeśli by np. uzyskało się wiedzę co do tego, ze np. oprawa w dajmy na to Czechach była robiona w latach 1960-1965, a potem w latach 1970 -75 zaczęto by np. w Polsce produkcję takiej samej lub raczej podobnej oprawy, to wnioski byłyby oczywiste. To jednak będzie trudne, albo wręcz niemożliwe

Zatem rozwiązań finalnych tu raczej nie osiągniemy, nie mówię, że taka dyskusja nie ma wobec tego sensu, owszem ma. Ale będzie jedynie oparta na przypuszczeniach i domysłach.
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12646
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Podobieństwo opraw klasycznych w krajach naszego regionu

Postprzez Marvin24 » 15 stycznia 2012, 09:59

cieszyn napisał(a):Coś mi się zdaje, że w tym wątku będziemy musieli w dużej mierze gdybać :cry:
Nie mamy dostępu do żadnej dokumentacji projektowej (w krajach komunistycznych i nie tylko), nie znamy pierwowzorów, jakie - o ile były - skłaniały konstruktorów naszych i w KDL-u do takiej a nie innej twórczości konstruktorskiej, wreszcie nie mamy danych co do tego, w jakich latach produkowano w wielu innych krajach dany, konkretny model oprawy, podobnej lub nie do naszych opraw. Jeśli by np. uzyskało się wiedzę co do tego, ze np. oprawa w dajmy na to Czechach była robiona w latach 1960-1965, a potem w latach 1970 -75 zaczęto by np. w Polsce produkcję takiej samej lub raczej podobnej oprawy, to wnioski byłyby oczywiste. To jednak będzie trudne, albo wręcz niemożliwe

Zatem rozwiązań finalnych tu raczej nie osiągniemy, nie mówię, że taka dyskusja nie ma wobec tego sensu, owszem ma. Ale będzie jedynie oparta na przypuszczeniach i domysłach.


Niewątpliwie masz rację. :) Chociaż - cuda się zdarzają. A nóż - widelec trafi się ktoś, kto miał wgląd w jakiś stary katalog (jak choćby Whites w temacie niemieckich łych - ryb), albo nawet dysponuje takowym (kontakty między KDLami były limitowane, ale bywały - w zależności aktualnego kursu, może czyjś tata był gdzieś na kontrakcie, bądź w delegacji). Mnie osobiście bawi nawet samo wyszukiwanie podobieństw i stawianie hipotez nawet wtedy, gdy o "wnioski końcowe" będzie trudno . Fajne jest też wyszukiwanie różnic i nawet samo spieranie się - czy podobieństwo jest przypadkowe, czy też nie (jak w przypadku polskich i niemieckich łych). ;)
Avatar użytkownika
Marvin24
 
Posty: 465
Zdjęcia: 568
Dołączył(a): 6 lipca 2011, 18:54

Re: Podobieństwo opraw klasycznych w krajach naszego regionu

Postprzez Whites86 » 15 stycznia 2012, 10:25

ja kiedys pokazywalem tutaj oprawe praktycznie identyczną jak strada, miala jedynie bardziej unowoczesniony odblysnik, a z zewnatrz wygladala jak strada niestety za nic niemoge sobie przypomniec kiedy to bylo i gdzie tą fotke umieszczałem :roll:
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Podobieństwo opraw klasycznych w krajach naszego regionu

Postprzez Marvin24 » 15 stycznia 2012, 10:48

Whites86 napisał(a):ja kiedys pokazywalem tutaj oprawe praktycznie identyczną jak strada, miala jedynie bardziej unowoczesniony odblysnik, a z zewnatrz wygladala jak strada niestety za nic niemoge sobie przypomniec kiedy to bylo i gdzie tą fotke umieszczałem :roll:

A pamiętasz chociaż z jakiego kraju pochodziła ta niby-Strada ?
Avatar użytkownika
Marvin24
 
Posty: 465
Zdjęcia: 568
Dołączył(a): 6 lipca 2011, 18:54

Re: Podobieństwo opraw klasycznych w krajach naszego regionu

Postprzez Whites86 » 15 stycznia 2012, 10:50

Marvin24 napisał(a):
Whites86 napisał(a):ja kiedys pokazywalem tutaj oprawe praktycznie identyczną jak strada, miala jedynie bardziej unowoczesniony odblysnik, a z zewnatrz wygladala jak strada niestety za nic niemoge sobie przypomniec kiedy to bylo i gdzie tą fotke umieszczałem :roll:

A pamiętasz chociaż z jakiego kraju pochodziła ta niby-Strada ?

tez nie :roll: to bylo ze 2 lata temu, fotke znalazlem na l-g.net
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Podobieństwo opraw klasycznych w krajach naszego regionu

Postprzez qba » 15 stycznia 2012, 12:17

Węgierskie Elektromosy sodowe były produkowane wcześniej niż kwadratówki i różniły się od nich w zasadzie tylko detalami: kształtem klosza, sodówka była umieszczona odwrotnie itp. Występowały także w Polsce, w Poznaniu założyli je w 1975r, parę sztuk jest w Zgorzelcu, prawdopodobnie były też w Warszawie (ktoś pisał o świecących na jasnopomarańczowo oprawach w stolicy i miało to miejsce w 1975r). NIe wiem czy nie było jakichś norm co do kształtu opraw. Wątpię aby w tamtym czasie projektanci jakoś specjalnie wysilali się na design opraw i ich oryginalne kształty. Oprawy miały oświetlać ulice i mało kto przejmował sie ich wyglądem.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8341
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: Podobieństwo opraw klasycznych w krajach naszego regionu

Postprzez Marvin24 » 15 stycznia 2012, 21:45

A więc jednak się czegoś dowiedzieliśmy :D :D :D.
Avatar użytkownika
Marvin24
 
Posty: 465
Zdjęcia: 568
Dołączył(a): 6 lipca 2011, 18:54

Re: Podobieństwo opraw klasycznych w krajach naszego regionu

Postprzez Paweł » 18 stycznia 2012, 01:32

Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Paweł
 
Posty: 6615
Zdjęcia: 944
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 20:17
Lokalizacja: Warszawa

Re: Podobieństwo opraw klasycznych w krajach naszego regionu

Postprzez Marvin24 » 18 stycznia 2012, 10:32

Interesujące - czyżby zarówno Kwadratówka, jak i potem Strada były polską wersją (czy raczej podróbą) węgierskich opraw produkowanych przez Hofeka - Elektromos...itd.(reszta po węgiersku) z Budapesztu ? :oops: Może byliśmy, jak ruscy, którzy przez wiele lat nie wiedzieli, że duma ich motoryzacji - Żiguli a potem częściowo Łada, to Fiat 124 ? ;)
Avatar użytkownika
Marvin24
 
Posty: 465
Zdjęcia: 568
Dołączył(a): 6 lipca 2011, 18:54

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Zewnętrzne oprawy żarowe i wyładowcze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 48 gości