Podobieństwo opraw klasycznych w krajach naszego regionu

Dyskusje na temat opraw oświetleniowych, które wykorzystują żarowe i wyładowcze źródła światła.

Podobieństwo opraw klasycznych w krajach naszego regionu

Postprzez Marvin24 » 9 stycznia 2012, 12:12

Administratorzy zdecydują, czy ten wątek umieścić w "Klasycznych oprawach ...", czy w "Oświetleniu zewnętrznym za granicą" . Długo zastanawiałem się nad tym, czy w ogóle taki wątek założyć. Jednak myślę, że zawsze warto jest dociekać. Nie jest oczywiście żadną tajemnicą to, że poszczególne kraje dawnego bloku komunistycznego w różnym stopniu kopiowały swoje rozwiązania. Ciekawe jest - na ile to możliwe - dowiedzieć się czy podobieństwo poszczególnych opraw jest przypadkowe, czy też może bywały świadome zapożyczenia. Sporo można bowiem znaleźć klasyków podobnie wyglądających, choć różniących się szczegółami. Przykładem pierwszym z brzegu niech będą łyżki - nasze ORZ6/7, NRDowskie Narvy LBL, czy rozliczne rodzaje ruskich łyżek. Podobnie nasze Strady i ruskie RKU 02. Ostatnio zauważyłem na wątku łotewskim, że w ZSSR były przewieszkowce SPO 1000, lub 500 przypominające nasze ORZ1. Podejrzewam, że tego typu przykładów jest więcej.
Avatar użytkownika
Marvin24
 
Posty: 465
Zdjęcia: 568
Dołączył(a): 6 lipca 2011, 18:54


Re: Podobieństwo opraw klasycznych w krajach naszego regionu

Postprzez cieszyn » 10 stycznia 2012, 00:23

Podobieństwa są i to czasem uderzające - ale tak to było w czasach komuny, że "socjalistyczna myśl techniczna" płynęła swobodnie między narodami bloku wschodniego. To było nieuniknione i niemal naturalne, a czasem wręcz wymuszone w ramach "przyjacielskiej" wymiany
Najtrudniej chyba będzie określić, kto od kogo "zerżnął" dany model oprawy :roll: - a jeszcze ciekawsz, kiedy?

Warto by się też zastanowić, które oprawy z bloku wschodniego wzięły za wzór jakieś oprawy zachodnie? o ile były takie przypadki ...

Bo jak mówi legenda i mówią fakty, Rosjanie po wojnie masowo kopiowali co się dało z USA - które otrzymywali np. jako pomoc wojenną od sojuszniczych USA - mam na myśli np. motoryzację
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12646
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Podobieństwo opraw klasycznych w krajach naszego regionu

Postprzez qba » 10 stycznia 2012, 00:38

Ogólnie w tamtych czasach design opraw z europejskich krajów był podobny. Oprawy rtęciowe były owalne, a sodowe przeważnie kanciaste. Myślę, że kształt wymuszało także źródło światła. Nie wiem, czy polskie łyżki są zerżnięte od NRD - owskich czy na odwrót. W USA np oprawy GE zarówno rtęciowe jak i sodowe przez wiele lat miały jednakowy kształt i klosz
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8334
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: Podobieństwo opraw klasycznych w krajach naszego regionu

Postprzez cieszyn » 10 stycznia 2012, 00:50

Tu jeszcze wchodzą do gry tzw łyżki węgierskie :D
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12646
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Podobieństwo opraw klasycznych w krajach naszego regionu

Postprzez trojmiejski » 10 stycznia 2012, 01:00

Mimo, że obłe kształty charakteryzują zarówno łyżki polskie i niemieckie to jednak te oprawy nie są do siebie aż tak bardzo podobne, już większe podobieństwo do naszych łyżek wykazywały węgierskie dwulampowce: viewtopic.php?f=36&t=102&start=450#p101516
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10940
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: Podobieństwo opraw klasycznych w krajach naszego regionu

Postprzez qba » 10 stycznia 2012, 01:11

I to zdecydowanie, że wielu z początku sądziło na forum, że to polski wyrób, prawdopodobnie ORZ 8.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8334
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: Podobieństwo opraw klasycznych w krajach naszego regionu

Postprzez Marvin24 » 10 stycznia 2012, 07:50

Trzeba zacząć od tego, że niemieckie łychy też mają różne wersje (choćby dwulampowego giganta i zwykłego jednolampowca). No cóż - będę się upierał, że podobieństwo naszych i NRDowskich łyżek, to nie przypadek. I chodzi mi tu zwłaszcza o podobieństwo do naszych starych, "grubych" łych.
Tu nasza stara łycha:
gallery/image.php?album_id=513&image_id=30534
a tu niemieckie łychy (też stare).
viewtopic.php?f=22&t=256&start=170
A swoją drogą - chętnie porównałbym rozmiary niemieckiej łychy dwulampowej i tej węgierskiej (też dwulampowej).
Avatar użytkownika
Marvin24
 
Posty: 465
Zdjęcia: 568
Dołączył(a): 6 lipca 2011, 18:54

Re: Podobieństwo opraw klasycznych w krajach naszego regionu

Postprzez Marvin24 » 10 stycznia 2012, 08:23

cieszyn napisał(a):
Warto by się też zastanowić, które oprawy z bloku wschodniego wzięły za wzór jakieś oprawy zachodnie? o ile były takie przypadki ...


Hm. Celna uwaga. Ja sobie przypominam nasze świetlówkowce OUSF i 10J często montowane na pochyłych, lub półokrągłych wysięgnikach. I chociaż w tym wypadku kształt oprawy jest wymuszony przez same świetlówki (więc trudno tu mówić o jakimś kopiowaniu), to całość (w połączeniu ze słupem i wysięgnikiem) przypomina zachodnioniemieckie świetlówki montowane na słupach i wysięgnikach o podobnym kształcie.
Avatar użytkownika
Marvin24
 
Posty: 465
Zdjęcia: 568
Dołączył(a): 6 lipca 2011, 18:54

Re: Podobieństwo opraw klasycznych w krajach naszego regionu

Postprzez cieszyn » 10 stycznia 2012, 23:21

Tak, na pewno jakieś "zapożyczenia" konstrukcyjne, czy koncepcyjne z Zachodu nasi dzielni projektanci opraw może i czynili, wówczas w PRL nie było ochrony praw autorskich, byliśny pustynią pod tym względem, takie kopiowanie traktowano jako coś normalnego ;)
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12646
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Następna strona

Powrót do Zewnętrzne oprawy żarowe i wyładowcze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości