Polam - Gdańsk, seria 241

Dyskusje na temat opraw oświetleniowych, które wykorzystują żarowe i wyładowcze źródła światła.

Polam - Gdańsk, seria 241

Postprzez qba » 26 kwietnia 2012, 14:14

Tutaj wrzucamy zdjęcia chyba najpopularniejszej przed dwoma dekadami oprawy zewnętrznej żarowej do ogrodów, występującej we wczesnych latach 90 masowo w ogródkach domków jednorodzinnych, do oświetlania wejść do budynków i przy wjazdach do garaży, na instytucjach publicznych. Były w różnych formach, najczęściej jako kinkiety, ale także stojące, ogrodowe w trzech chyba wysokościach: na niskim słupku, potem na takim ok. metrowym i 1,5 metrowym. Były także do nich mleczne klosze, jednak bardzo rzadkie. Ja sam widziałem taki tylko raz, ale został zdjęty.
Kołobrzeg, arkady naprzeciw ratusza, w oddanej w 1991r do użytku kamienicy. Pojawiły się tam jakoś w tamtym czasie. Dziś są w nich kompakty, ale były kiedyś matowe 150tki Pila, mimo, że oprawa jest do 60 W.
Obrazek
Kolejne kinkiety:
Obrazek
Obrazek
Zwis
Obrazek
Obrazek
Teren hotelu "Solny"
Obrazek
Kula. Po drugiej stronie są takie na wyższych słupach, ale nie miałem okazji do nich bliżej podejść.
Obrazek
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8334
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: Polam - Gdańsk, seria 241

Postprzez ousd » 4 sierpnia 2012, 19:32

Rzadka wersja z mlecznym kloszem. Opraw tam jest ok. 10 i wszystkie przymocowane są do płotu.
zdjęcia czasowo niedostępne
Ostatnio edytowano 2 listopada 2012, 20:43 przez ousd, łącznie edytowano 1 raz
ousd
 

Re: Polam - Gdańsk, seria 241

Postprzez qba » 6 sierpnia 2012, 19:28

Ja tylko raz widziałem kinkiet z mlecznym kloszem, przed jednym domem, ale dawno go nie ma.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8334
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: Polam - Gdańsk, seria 241

Postprzez ousd » 6 sierpnia 2012, 21:23

Te wiszą ale niestety są nieczynne :evil: Ale mieszczą się przy ubojni drobiu, która należy do znajomego rodziny
ousd
 

Re: Polam - Gdańsk, seria 241

Postprzez Utilizer » 9 września 2012, 21:14

Takie mleczne u mnie też są ;)

Obrazek
Avatar użytkownika
Utilizer
 
Posty: 6573
Zdjęcia: 2797
Dołączył(a): 27 czerwca 2009, 19:39

Re: Polam - Gdańsk, seria 241

Postprzez ousd » 10 września 2012, 15:31

Możliwe że niedługo dostanę od dziadka taki zwis z przezroczystym kloszem :) Wisiał pod dachem i ma nawet tabliczkę znamionową :D Swoją drogą już Polam-Rem ją produkował (tak jest na tej tabliczce)
ousd
 

Re: Polam - Gdańsk, seria 241

Postprzez qba » 4 grudnia 2014, 01:19

Te oprawy są znacznie starsze niż do tej pory sądziłem. Wydawało mi się, że ich produkcja rozpoczęła się w 2 połowie lat 80, wszak masowo je montowano właśnie w okresie przemian ustrojowych, zarówno na instytucjach publicznych, jak i na prywatnych domach. A ich produkcja zaczęła się we wczesnych latach 80, a nie wykluczone, że nawet u schyłku lat 70. Oprawę taką widać w jednej ze scen filmu "Vabank 2, czyli riposta" (1984) oraz "Magiczne ognie" ( 1983) w tym drugim wypadku jest jednak zamontowana w mieszkaniu. Namierzyłem także kolejną z mlecznym kloszem. Ktoś ma taką w ogródku, w Poznaniu przy ul Polskiej. Przypomniało mi się też, że w Zieleniewie pod Kołobrzegiem ktoś miał na domu tą oprawę przerobioną na sodówkę.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8334
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: Polam - Gdańsk, seria 241

Postprzez Watt » 4 grudnia 2014, 07:03

Ta oprawa jest w katalogu SWW1133 "Oprawy oświetleniowe" z 1985 roku ;) zarówno w wersji "normalnej", jak i kuli ;)
Watt
 

Re: Polam - Gdańsk, seria 241

Postprzez qba » 5 grudnia 2014, 01:06

Watt napisał(a):Ta oprawa jest w katalogu SWW1133 "Oprawy oświetleniowe" z 1985 roku ;) zarówno w wersji "normalnej", jak i kuli ;)

Masz jakieś skany? Tak, kule też były równie popularne. Zarówno kula, jak i grzybek miały niekiedy klosze intensywnie miodowe, ciemnożółte. To chyba w tych najstarszych wersjach właśnie. Elementy stalowe były czarne lub białe.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8334
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: Polam - Gdańsk, seria 241

Postprzez Watt » 5 grudnia 2014, 08:17

Mam jakieś problemy ze skanerem. Dzisiaj po szkole wrzucę ;)
Edit: Jednak udało mi się odpalić skaner. Oto skany z wydania trzeciego SWW1133 z 1985:
Obrazek
Obrazek
Z wydania czwartego wrzucę po szkole ;)
Watt
 

Następna strona

Powrót do Zewnętrzne oprawy żarowe i wyładowcze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości