[Mesko] ORZ-6 i ORZ-7 - oprawy łyżkowe - różne wersje

Dyskusje na temat opraw oświetleniowych, które wykorzystują żarowe i wyładowcze źródła światła.

Re: [Mesko] ORZ-6 i ORZ-7 - oprawy łyżkowe - różne wersje

Postprzez Elektroservice » 16 czerwca 2018, 17:08

Agregat i po kłopocie :twisted:
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: [Mesko] ORZ-6 i ORZ-7 - oprawy łyżkowe - różne wersje

Postprzez Utilizer » 16 czerwca 2018, 19:31

I co one tam robią w takim miejscu :?: Co tam było :?:
Avatar użytkownika
Utilizer
 
Posty: 6574
Zdjęcia: 2797
Dołączył(a): 27 czerwca 2009, 19:39

Re: [Mesko] ORZ-6 i ORZ-7 - oprawy łyżkowe - różne wersje

Postprzez Whites86 » 16 czerwca 2018, 19:49

Utilizer napisał(a):I co one tam robią w takim miejscu :?: Co tam było :?:

nie mam pojęcia :roll: , ale to mój rejon, wiec jak kiedyś będę w tym miejscu i będę miał czas, naprawie przynajmniej jedną z nich, niech sobie świeci w lesie :)
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: [Mesko] ORZ-6 i ORZ-7 - oprawy łyżkowe - różne wersje

Postprzez oskard » 17 czerwca 2018, 01:22

Jejku, ale się namąciło przez te kilka stron :shock:...
Chciałem się odnieść do tych kształtów łyżek, nie myślałem że tyle tu przybyło stron... Od tygodnia w wolniejszych chwilach badam ten wątek wstecz (dotarłem już do str. 150), wyszukuję zdjęcia najstarszej wersji i tak porównując je ze sobą udało mi się wyłonić jeszcze jedną odmianę. Ale po kolei - dla przypomnienia wątku dyskusji, żeby nie trzeba było się cofać, przytaczam mój post z 421 strony:
oskard napisał(a):Nie dość że rzadkie, to jeszcze klapa w tej najładniejszej wersji - z gładko wyprofilowanym wybrzuszeniem komory osprzętu :) . Ciekawe od czego zależy różnorodność tych kształtów - kilka form pras mieli różnych, czy 2 zakłady, w których je robili, miały 2 różne sposoby ich tłoczenia? Tych wersji wybrzuszeń jest 3, czyli o jedną za dużo...
Kiedyś Lampa pisał, że w A-20 robili te z najbardziej wystającym, ostrym wybrzuszeniem, a pozostałe dwie wersje (czyli i ta skośna, i ta zaokrąglona z powyższych zdjęć) były robione przez Mesko. Tylko teraz pytanie się nasuwa - równolegle, czy jedna zastąpiła drugą? Łyżki oo na AWF-ie w Warszawie miały jak się ukazuje wytłoczenie skośne, a te z powyższych zdjęć już zaokrąglone. Dziwne to jest o tyle, że z tego co wiem wersja oo była produkowana krótko, na samym początku, dopóki nie wymyślili innego rozwiązania mocowania oprawki do odbłyśnika. Czyli już w tak krótkim czasie zmienili kształt obudowy dolnej? Poza tym obydwa kształty są do spotkania również w nowszych typach - już z normalną oprawką. Wygląda na to, że dwie niezależne formy-tłocznie mieli, żeby produkcja szybciej szła. Albo część klap może jakiś zakład inny robił i dowoził im, jak Mesko dowoziło korpusy OUR-ów do Krakowa i Kalisza - co Waszym zdaniem jest bardziej prawdopodobne?
[...]


Tomasz :arrow: Dzięki za odnalezienie wspomnianych przeze mnie rysunków porównawczych.
Tomasz napisał(a):Kol. Lampa kiedyś zrobił rysunek na którym mniej więcej zaznaczył różnicę w kształcie dolnej klapy..
Autor: Lampa
Obrazek


Lampa napisał(a):
oskard napisał(a):Ciekawe od czego zależy różnorodność tych kształtów [...]

Matryca do tłoczenia głębokiego zużywa się po jakiejś ilości tłoczeń, kształty jakie przedstawiłem to są 3 podstawowe znane mi kształty tych opraw ale matryc było chyba znacznie więcej bo kształt ze środkowego rysunku miał wiele odmian jeśli chodzi o drobne szczegóły. Ciekawi mnie z jakiego dokładnie tworzywa wykonany był pierścień...


Lampa :arrow: I teraz tak - otóż, jak wspomniałem na początku posta, udało mi się znaleźć jeszcze jedną wersję, której odmienność kiedyś już komentowałem, ale o sprawie zapomniałem. Ona odróżnia się chyba najjaskrawiej od pozostałych i to już z daleka. I nie jest to, jak wynikało z mojego dawnego komentarza, deformacja od rdzy - znalazłem pełno łyżek z identycznym kształtem, w różnych częściach kraju. Mają one to wybrzuszenie jakby minimalnie wklęsłe po środku ukosu. Tak to wygląda - przerobiłem lekko Twój rysunek i zestawiłem go z oprawą fotografowaną kilkukrotnie przez Adama i Sławka, wisząca na terenie kolei:
Obrazek
Wychodzi więc z tego, że Mesko miało przynajmniej 3 wersje matryc. Nie wiadomo tylko, czy następowały one po sobie, czy były równolegle stosowane, ale z mojej obserwacji wynika, że mogli je stosować równolegle. A wnioskuję to po tym, że najstarsze wersje na 400W - te z odwrotną oprawką - mają zarówno wytłoczenia "brzucha" typowe dla A-20, jak i wszystkie po kolei odmiany z Mesko. No nie trafiło się może tylko to z mojego powyższego zestawienia - ono jest najrzadsze. Ale już ten kształt, który uchodzi za najnowszy w pierwszej generacji (gładko zaokrąglony, 2 w Twoim zestawieniu), który powielano najdłużej, nawet po drobnych zmianach (zastąpieniu haczyka dwiema śrubami), też można spotkać w wersjach oo. Czyli to, że ostatnie łyżki pierwszej wersji - te już aluminiowe lub aluminiowo-stalowe i zamykane na 2 śruby - miały taki akurat kształt, nie oznacza, że była to matryca opracowana najpóźniej, skoro zdarzała się już w łyżkach oo. Po prostu mieli 3 różne, i akurat ta jedna została być może uznana za najdoskonalszą i drobne zmiany opracowano właśnie w oparciu o nią.

Postaram się jakoś w nadchodzącym tygodniu dokończyć to, co robię - mianowicie zrobić zestawienie w oparciu o Twoje rysunki i zdjęcia znalezione w tym wątku, wybrane pod kątem idealnego ustawienia oprawy profilem, tak aby kształt był dobrze widoczny. Może jakoś się usystematyzuje te wersje, jakoś wiekowo pogrupuje. Na pewno ta ostro wybrzuszona będzie pierwsza, bo to nie ulega wątpliwości - A-20 robiło tylko jeden wariant kształtu i było prekursorem w produkcji tej oprawy.

Lampa napisał(a):
Whites86 napisał(a):nawet po tych rysunkach ledwo tą róznice widać

Może mam jakieś zboczenie na punkcie łyżek ale dla mnie różnica między A20 a Mesko czy w realu czy na rys jest mocno zauważalna.

To ja widocznie też to mam, bo już dawno na forum zwracałem uwagę na ten szczegół :D. To jest widoczne gołym okiem, ale oczywiście z odpowiedniej strony - zawsze trzeba patrzeć z profilu.
Avatar użytkownika
oskard
 
Posty: 2550
Zdjęcia: 29
Dołączył(a): 16 stycznia 2009, 21:02
Lokalizacja: Warszawa (Praga Pn.)

Re: [Mesko] ORZ-6 i ORZ-7 - oprawy łyżkowe - różne wersje

Postprzez Whites86 » 17 czerwca 2018, 11:45

w takim razie pokaż mi na podstawie fotografii łyzek, róznice miedzy nr1 na szkicu, a tym co przedstawiles jako dowód pokazując moja fotke lyżki
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: [Mesko] ORZ-6 i ORZ-7 - oprawy łyżkowe - różne wersje

Postprzez Lampa » 17 czerwca 2018, 11:54

Łyżka z poniższego linku ma dosyć ciekawy kształt jak na Mesko, podobny trochę do A20, dodatkowo ma takie pofalowania blachy w okolicach haczyka zamykającego klapę.
Wydaje mi się że jedna z moich łyżek mogła mieć taki kształt, ale niestety jest to sztuka która ma dolną klapę w połowie zjedzoną przez rdzę.
http://lighting-gallery.pl/gallery/imag ... e_id=27996
Lampa
 

Re: [Mesko] ORZ-6 i ORZ-7 - oprawy łyżkowe - różne wersje

Postprzez Michal » 17 czerwca 2018, 12:17

Osobiście nigdy nie zawracałem sobie głowy takimi duperelami- jest łycha stalowa z pierścieniem i już, ewentualnie 400W z odwrócona oprawką, a to czy z A 20 czy z Mesko, czy trochę wypukła czy wklęsła to jakoś nie ma dla mnie znaczenia , na pierwszy rzut oka są niemal identyczne. ;)
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 4402
Zdjęcia: 323
Dołączył(a): 24 stycznia 2008, 23:44

Re: [Mesko] ORZ-6 i ORZ-7 - oprawy łyżkowe - różne wersje

Postprzez Alexander » 17 czerwca 2018, 16:03

Ten przewód pod łyżkami to kabel oświetleniowy?
Konto użytkownika zablokowane przez administrację.
Avatar użytkownika
Alexander
 
Posty: 741
Dołączył(a): 2 stycznia 2018, 13:16
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: [Mesko] ORZ-6 i ORZ-7 - oprawy łyżkowe - różne wersje

Postprzez Whites86 » 17 czerwca 2018, 16:18

Tomasz napisał(a):Ten przewód pod łyżkami to kabel oświetleniowy?

nie, to linia zasilająca jakiś budynek za lasem
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: [Mesko] ORZ-6 i ORZ-7 - oprawy łyżkowe - różne wersje

Postprzez Alexander » 17 czerwca 2018, 16:19

Whites86 napisał(a):
Tomasz napisał(a):Ten przewód pod łyżkami to kabel oświetleniowy?

nie, to linia zasilająca jakiś budynek za lasem

W takim razie jaki masz pomysł na zasilenie tych łyżek ?
Ostatnio edytowano 17 czerwca 2018, 16:20 przez Alexander, łącznie edytowano 1 raz
Konto użytkownika zablokowane przez administrację.
Avatar użytkownika
Alexander
 
Posty: 741
Dołączył(a): 2 stycznia 2018, 13:16
Lokalizacja: Górny Śląsk

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Zewnętrzne oprawy żarowe i wyładowcze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości