[Polam Wilkasy] OŻk

Dyskusje na temat opraw oświetleniowych, które wykorzystują żarowe i wyładowcze źródła światła.

Re: [Polam Wilkasy] OŻk

Postprzez swietlik » 16 listopada 2014, 17:54

Wygląda na to, że oprawa produkowana przez polam Wilkasy pod symbolem OŻk jest żywcem zrypana z opatentowanego projektu oprawy Fabryki Żyrandoli Elektrycznych A. Marciniaka :!: :!:
Na dowód mojej tezy wrzucam zdjęcia wzoru patentowego oprawy, która wygląda jak OŻk ;) Niektóre słowa pojawiające się w opisie są stare, nie ma się co dziwić jak tekst ma lekko 80 lat :mrgreen:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

PS Czy ma ktoś może katalog opraw A.Marciniak :?: Niektóre oprawy były świetne :!:
Zakład Energetyczny Poznań
Rejon Najwyższych Napięć
Avatar użytkownika
swietlik
 
Posty: 3012
Zdjęcia: 83
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 14:04
Lokalizacja: Poznań

Re: [Polam Wilkasy] OŻk

Postprzez oskard » 19 listopada 2014, 16:30

Ooo :!: To chyba właśnie jest ta, o której tutaj: viewtopic.php?f=16&t=5807&start=10 napisałem, że sposób mocowania klosza miała opatentowany. Ona też widoczna jest wśród tych 6 opraw narysowanych na wspomnianej reklamówce - i faktycznie, podobna do OŻk. Jej rysunek umieszczony jest zaraz obok tej z otworem w kloszu.
Napisane też jest, że ta ożetkopodobna oprawa, stała się podstawowym typem opraw w przedwojennej Łodzi.
Wrzucę to konieczne, może uda się w ten weekend :)

P.S. a tak mi teraz przyszło do głowy, fakt sprzed roku - viewtopic.php?f=16&t=472&start=160
Pamiętacie te nałęczowskie OŻk? W ostatnim poście z tamtej strony napisałem o czymś, na co nikt uwagi nie zwrócił - one się bardzo różnią od typowych OŻk. Mają przede wszystkim głębsze rondo (czy tam talerz, jak kto woli) - tu widać to wyraźnie: http://fotki.lighting-gallery.pl/images ... 45503.jpeg ; oprócz głębokości, ma też wytłoczony wokół krawędzi rant, którego typowe OŻk nie miały - u nich krawędzie były jak w zwykłym, płaskim kawałku blaszki. Tu dla porównania :arrow: na dwóch fotkach Cieszyna widać typowe ożetki idealnie z profilu : http://i644.photobucket.com/albums/uu16 ... 150070.jpg , http://i644.photobucket.com/albums/uu16 ... 150074.jpg . Różnica widoczna jest gołym okiem.
Również mocowanie odbłyśnika inne - dwie zamiast czterech śrub: http://fotki.lighting-gallery.pl/images ... 46105.jpeg . Tylko ta ma normalnie - wprawdzie śruby dwie, ale otwory są wyrobione dla czterech: http://fotki.lighting-gallery.pl/images ... 46110.jpeg
I teraz pojawia się wątpliwość, pytanie - czy te oprawy sprzed kościoła w Nałęczowie, to na pewno są OŻk ? Czy może coś jeszcze starszego, jeszcze bardziej cennego?
Avatar użytkownika
oskard
 
Posty: 2550
Zdjęcia: 29
Dołączył(a): 16 stycznia 2009, 21:02
Lokalizacja: Warszawa (Praga Pn.)

Re: [Polam Wilkasy] OŻk

Postprzez swietlik » 20 listopada 2014, 20:27

OŻk przy kościele mają faktycznie trochę inaczej zakończony odbłyśnik :shock: Może są właśnie z fabryki A.Marciniaka...
Zakład Energetyczny Poznań
Rejon Najwyższych Napięć
Avatar użytkownika
swietlik
 
Posty: 3012
Zdjęcia: 83
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 14:04
Lokalizacja: Poznań

Re: [Polam Wilkasy] OŻk

Postprzez oskard » 10 stycznia 2015, 13:31

Jakiś czas temu takie coś rzuciło mi się w oczy - OŻk-1. W Warszawie rzecz jasna - i to w oświetleniu ulicznym :!: :) :
Obrazek
Avatar użytkownika
oskard
 
Posty: 2550
Zdjęcia: 29
Dołączył(a): 16 stycznia 2009, 21:02
Lokalizacja: Warszawa (Praga Pn.)

Re: [Polam Wilkasy] OŻk

Postprzez cieszyn » 10 stycznia 2015, 14:11

oskard napisał(a):Jakiś czas temu takie coś rzuciło mi się w oczy - OŻk-1. W Warszawie rzecz jasna - i to w oświetleniu ulicznym :!: :) :


Ulica Wólczyńska czy Arkuszowa? :roll: :?:

Edit: przypominam o regulaminie punkt 5.5
Ostatnio edytowano 10 stycznia 2015, 15:25 przez Whites86, łącznie edytowano 1 raz
Powód: naruszenie punktu 5.5 o zakazie cytowania zdjęć na tej samej stronie wątku
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12646
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: [Polam Wilkasy] OŻk

Postprzez oskard » 10 stycznia 2015, 14:43

Nie nie, ale dzielnica, a nawet jej rejon - prawie się zgadzają :)
Na Wólczyńskiej była OŻk-2, ta którą pokazywałeś kiedyś wśród jesiennych liści. I ona nie miała chyba lampy - nie wiem w ogóle, czy oprawka była zachowana.
Ta z tego zdjęcia jest bardziej na południe, blisko zamkniętego terenu, który posiada bardzo szeroką "jezdnię" dla środków lokomocji, których nie spotkasz na ulicach, ani na torach. Kto wie o co chodzi :?: :D
A nikt w ogóle nie zapyta zwyczajowo, czy to świeci ? ;)
Avatar użytkownika
oskard
 
Posty: 2550
Zdjęcia: 29
Dołączył(a): 16 stycznia 2009, 21:02
Lokalizacja: Warszawa (Praga Pn.)

Re: [Polam Wilkasy] OŻk

Postprzez Paweł » 10 stycznia 2015, 15:18

Ulica Mistrzowska między Księżycową a Żółwią ;) Niestety nie świeci ponieważ... na tym słupie ma już żadnej oprawy.
Po budowie utwardzonej nawierzchni ulicy zostały ustawione 4 słupy parkowe z oprawami Schreder Alura MH.
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Paweł
 
Posty: 6615
Zdjęcia: 944
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 20:17
Lokalizacja: Warszawa

Re: [Polam Wilkasy] OŻk

Postprzez oskard » 10 stycznia 2015, 15:53

No i popsułeś całą zabawę :mrgreen:
Ale gratulacje za błyskawiczne rozpoznanie ;)
Wiem, właśnie wczoraj na GSV tam wjechałem... Dlatego postanowiłem w końcu pokazać jej fotki. Na razie nie dawałem nic, bo chciałem jeszcze poprawić kilka ujęć i wszystko razem wgrać jako komplet, ale cóż... Ale te które zrobiłem chyba nie są takie najgorsze - tylko kilka wyszło lekko niewyraźnych. Zaraz w wątku o Warszawie się pojawi cała dokumentacja :)
EDIT:
Oto obiecana fotograficzna dokumentacja tej oprawy (mój post jest trzeci na stronie):
viewtopic.php?f=36&t=398&start=1880
Avatar użytkownika
oskard
 
Posty: 2550
Zdjęcia: 29
Dołączył(a): 16 stycznia 2009, 21:02
Lokalizacja: Warszawa (Praga Pn.)

Re: [Polam Wilkasy] OŻk

Postprzez Filip » 28 lipca 2015, 11:31

Tak w przybliżeniu wyglądały OŻk-1 bez kloszy, gdy zchodziły z lini produkcyjnych

Obrazek

Obrazek

bardzo dobrze zachowana sygnatura ...

Obrazek
Lepsze jutro było wczoraj...
Avatar użytkownika
Filip
 
Posty: 533
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 16 lutego 2015, 11:15
Lokalizacja: Poznań

Re: [Polam Wilkasy] OŻk

Postprzez oskard » 28 lipca 2015, 13:04

O żesz... Skąd masz taki eksponat :?: :!: :o . Nawet stempel fabryczny się zachował, emalia oryginalna... gratka miód malina :!: :)
Avatar użytkownika
oskard
 
Posty: 2550
Zdjęcia: 29
Dołączył(a): 16 stycznia 2009, 21:02
Lokalizacja: Warszawa (Praga Pn.)

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Zewnętrzne oprawy żarowe i wyładowcze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości