Przedwojenne oprawy oświetleniowe do 1945 r.

Dyskusje na temat opraw oświetleniowych, które wykorzystują żarowe i wyładowcze źródła światła.

Postprzez Farel03 » 28 stycznia 2018, 22:23

Ja czytałem o innym patencie z lampą rtęciową. Mianowicie w jarzniku było jej na tyle, że jego spora część była dosłownie zalana rtęcią. Zapłon był przeprowadzony za pomocą specjanego mechanizmu, który pochylał jarznik doprowadzając do jego zwarcia (przez płynną rtęć), a następnie rozwierał przez co następował zapłon. Było tam również wyraźnie napisane o UV i konieczności stosowania grubego, szklanego klosza
Lepsze jest wrogiem dobrego. Najprostsze rozwiązania są najlepsze
Avatar użytkownika
Farel03
 
Posty: 2297
Dołączył(a): 10 sierpnia 2015, 21:19
Lokalizacja: Kraków

Re:

Postprzez strike241 » 29 stycznia 2018, 08:28

Farel03 napisał(a):Ja czytałem o innym patencie z lampą rtęciową. Mianowicie w jarzniku było jej na tyle, że jego spora część była dosłownie zalana rtęcią. Zapłon był przeprowadzony za pomocą specjanego mechanizmu, który pochylał jarznik doprowadzając do jego zwarcia (przez płynną rtęć), a następnie rozwierał przez co następował zapłon. Było tam również wyraźnie napisane o UV i konieczności stosowania grubego, szklanego klosza


Metoda zapłonu ciekawa, brak elektrod pomocniczych ,wiec zapłon odbywal sie mechanicznie przez przepływ rteci i rozwieranie. Czyli każda oprawa była tak recznie uruchamiana?
Pozdrawiam Dominik
Avatar użytkownika
strike241
 
Posty: 432
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 18 kwietnia 2014, 13:05
Lokalizacja: Wrocław

Re: Przedwojenne oprawy oświetleniowe do 1945 r.

Postprzez MRP200 » 29 stycznia 2018, 11:32

Podobne rozwiązanie z zapalaniem łuku stosowano w całoszklanych prostownikach rtęciowych. W tych prostownikach stosowano jednak pomocniczą elektrodę zapłonową, której zadaniem było też podtrzymanie łuku, przy braku przepływu prądu w obwodzie głównym.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4279
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: Przedwojenne oprawy oświetleniowe do 1945 r.

Postprzez Filip » 29 stycznia 2018, 15:00

Oprawa lampy łukowej widziana z góry.

Warszawa, plac Krasińskich
fot. z ok. 1909 r.
Obrazek
Lepsze jutro było wczoraj...
Avatar użytkownika
Filip
 
Posty: 533
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 16 lutego 2015, 11:15
Lokalizacja: Poznań

Re: Re:

Postprzez Farel03 » 29 stycznia 2018, 17:54

strike241 napisał(a):
Farel03 napisał(a):Ja czytałem o innym patencie z lampą rtęciową. Mianowicie w jarzniku było jej na tyle, że jego spora część była dosłownie zalana rtęcią. Zapłon był przeprowadzony za pomocą specjanego mechanizmu, który pochylał jarznik doprowadzając do jego zwarcia (przez płynną rtęć), a następnie rozwierał przez co następował zapłon. Było tam również wyraźnie napisane o UV i konieczności stosowania grubego, szklanego klosza


Metoda zapłonu ciekawa, brak elektrod pomocniczych ,wiec zapłon odbywal sie mechanicznie przez przepływ rteci i rozwieranie. Czyli każda oprawa była tak recznie uruchamiana?

Muszę doczytać głębiej, bo szczerze nie wiem, jednak wydaje mi się, że to było w jakichś sposób zautomatyzowane
Lepsze jest wrogiem dobrego. Najprostsze rozwiązania są najlepsze
Avatar użytkownika
Farel03
 
Posty: 2297
Dołączył(a): 10 sierpnia 2015, 21:19
Lokalizacja: Kraków

Re: Przedwojenne oprawy oświetleniowe do 1945 r.

Postprzez strike241 » 30 stycznia 2018, 17:49

Fotki Wrocławia przedwojenne i wojenne. Duzo przewieszek jest i kwiat z przewieszek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam Dominik
Avatar użytkownika
strike241
 
Posty: 432
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 18 kwietnia 2014, 13:05
Lokalizacja: Wrocław

Re: Przedwojenne oprawy oświetleniowe do 1945 r.

Postprzez qba » 30 stycznia 2018, 18:45

To oprawy na rtęciówki średnioprężne. Kwiat to okolice Placu Grunwaldzkiego. Były tam takie trzy i stały do początku lat 70, przerobione na łyżki.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8334
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: Przedwojenne oprawy oświetleniowe do 1945 r.

Postprzez Edziu » 30 stycznia 2018, 19:16

Jeszcze jakiś czas temu myślałem że przedwojenne oświetlenie to tylko żarówki, a jednak już wtedy powszechnie były stosowane lampy wyładowcze, i własnie bardziej powszechnie stosowano lampy łukowe, i dawały one całkiem przyjemne światło, nawet wyglądające trochę magicznie przez ten fioletowy odcień, a na ulicach wcale nie było aż tak ciemno, chociaż w ten sposób były raczej oświetlane jakieś większe arterie w większych miastach, a peryferia były ciemne albo lampy były stosowane jedynie na skrzyżowaniach. Lampa rtęciowa w zasadzie ewoluowała w wyniku usprawniania lamp łukowych, a we Wrocławiu widać że rtęciówki przed wojną były już powszechnością.
W poszukiwaniu miejsc gdzie występowały bądź występują duże kwiaty opraw oświetleniowych...
Avatar użytkownika
Edziu
 
Posty: 3147
Zdjęcia: 497
Dołączył(a): 24 września 2007, 09:38
Lokalizacja: Toruń

Re: Przedwojenne oprawy oświetleniowe do 1945 r.

Postprzez lumix26 » 9 lutego 2018, 16:34

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Nie rezygnuj nigdy z celu tylko dlatego, że osiągniecie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie.
Avatar użytkownika
lumix26
 
Posty: 9281
Zdjęcia: 3827
Dołączył(a): 23 stycznia 2012, 20:39
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Przedwojenne oprawy oświetleniowe do 1945 r.

Postprzez swietlik » 11 lutego 2018, 13:19

Jeszcze kilka zdjęć tej starej oprawy. Wydaje mi się, że na 99% to Marciniak. Oprawka została założona później, w oryginale była na przesuwanym uchwycie. Czarna i biała emalia ma bradzo grubą warstwę, OBsy nie były tak porządnie emaliowane...
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Zakład Energetyczny Poznań
Rejon Najwyższych Napięć
Avatar użytkownika
swietlik
 
Posty: 3012
Zdjęcia: 83
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 14:04
Lokalizacja: Poznań

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Zewnętrzne oprawy żarowe i wyładowcze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości