Przedwojenne oprawy oświetleniowe do 1945 r.

Dyskusje na temat opraw oświetleniowych, które wykorzystują żarowe i wyładowcze źródła światła.

Re: Przedwojenne oprawy oświetleniowe do 1945 r.

Postprzez KaszeL » 26 lutego 2018, 16:02

Sprawność lampy łukowej była na prawdę nędzna. Średnio między 2 a 7 lm/W. Także, żeby wytworzyć te 6000lm potrzeba było nawet do 3kW :\
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8650
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Przedwojenne oprawy oświetleniowe do 1945 r.

Postprzez Whites86 » 26 lutego 2018, 16:13

KaszeL napisał(a):Sprawność lampy łukowej była na prawdę nędzna. Średnio między 2 a 7 lm/W. Także, żeby wytworzyć te 6000lm potrzeba było nawet do 3kW :\

Az tak? Myślałem ze sprawniejsze to bylo od żarówki. Wiem że masa światła szla w UV no ale jednak przy luku zwykle jest dość jasno

WOS60 napisał(a):Z opisu wynika, że same wieże są oryginalne, jednak na zdjęciach widać, że lampy łukowe zostały zastąpione oprawami rtęciowymi i sodowymi. Lampy łukowe montowane na wieżach mogły mieć strumień świetlny o mocy do 6000 lumenów na sztukę, więc taka wieża świeciła dość jasno. Należy też wziąć pod uwagę fakt, że zabudowa w XIX wieku nie była tak wysoka jak teraz, a zacienione miejsca były doświetlone przez pojedyncze lampy łukowe montowane na przewieszkach.

Przy 6000lm i przy tak duzej wysokości masztu to bylo tam ciemno jak w dupie. No chyba że tych lamp lukowych bylo tam z 10 lub więcej. 6000lm to ma lrf125w a wszyscy wiemy jak to swieci
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Przedwojenne oprawy oświetleniowe do 1945 r.

Postprzez KaszeL » 26 lutego 2018, 16:25

Tak na prawdę nic nie wiemy o tych masztach. Mogły być tam lampy o mocy nawet kilkudziesięciu kW. Oczywiście na pewno było to sprawniejsze i jaśniejsze niż ówczesne oświetlenie żarowe :)
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8650
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Przedwojenne oprawy oświetleniowe do 1945 r.

Postprzez qba » 26 lutego 2018, 17:38

Tutaj dwa filmiki z wieżami. Na pierwszym widać stare nocne zdjęcie i jest na nim jasno jak w dzień



RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8334
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: Przedwojenne oprawy oświetleniowe do 1945 r.

Postprzez WOS60 » 26 lutego 2018, 20:19

Faktycznie źle podałem. Nie chodziło o lumeny, a o jednostkę zwaną świecą. Po przeliczeniu z użyciem internetowego kalkulatora wychodzi około 17 000 lumenów.

Whites86 napisał(a):Przy 6000lm i przy tak duzej wysokości masztu to bylo tam ciemno jak w dupie. No chyba że tych lamp lukowych bylo tam z 10 lub więcej. 6000lm to ma lrf125w a wszyscy wiemy jak to swieci

Istotnie, lampy były montowane nawet po 12 sztuk na jednej wieży.

KaszeL napisał(a):Tak na prawdę nic nie wiemy o tych masztach. Mogły być tam lampy o mocy nawet kilkudziesięciu kW. Oczywiście na pewno było to sprawniejsze i jaśniejsze niż ówczesne oświetlenie żarowe :)

Lampy łukowe miały moc 6000 wspomnianych świec, podczas gdy używane wtedy oświetlenie żarowe od 11 do 42 świec, a gazowe od 10 do 20.
WOS60
 
Posty: 199
Dołączył(a): 15 lutego 2018, 11:09

Re: Przedwojenne oprawy oświetleniowe do 1945 r.

Postprzez KaszeL » 26 lutego 2018, 21:05

WOS60 napisał(a):Faktycznie źle podałem. Nie chodziło o lumeny, a o jednostkę zwaną świecą. Po przeliczeniu z użyciem internetowego kalkulatora wychodzi około 17 000 lumenów.


Problem w tym, że świeca to dawna jednostka światłości (natężenia strumienia światła) a nie jednostka strumienia świetlnego. Sama świeca - czy też po przeliczeniu kandela - nie daje nam informacji o tym jaki strumień produkowało źródło. Są źródła światła, które mają gigantyczne wartości światłości, ale nie koniecznie strumienia. Im bardziej punktowe jest źródło światła, tym większą wartość światłości osiąga...
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8650
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Przedwojenne oprawy oświetleniowe do 1945 r.

Postprzez WOS60 » 26 lutego 2018, 21:33

Wiem. Przez moje zaćmienie umysłu wprowadziłem ludzi w błąd, za co przepraszam.
Co do sprawności świetlnej lamp łukowych, w książce autorstwa R.C. Ropp'a "Chemistry of Artifical Lighting Devices", autor podaje, że przy napięciu 35V i natężeniu prądu do 254 amperów, skuteczność wynosiła 16 lumenów na wat, przy użyciu elektrod węglowych z domieszką potasu. Autor podaje też, że w takiej konfiguracji zużycie elektrod w lampie wynosiło około 5 cm na godzinę.
WOS60
 
Posty: 199
Dołączył(a): 15 lutego 2018, 11:09

Re: Przedwojenne oprawy oświetleniowe do 1945 r.

Postprzez KaszeL » 26 lutego 2018, 21:38

Tylko, że to raczej nie dotyczyło tych opraw. Zwróć uwagę, że musiano by wymieniać elektrody codziennie przy takim tempie zużycia. Po drugie musiały by mieć jednostkową moc prawie 9kW na sztukę. Raczej nie sądzę :)
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8650
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Przedwojenne oprawy oświetleniowe do 1945 r.

Postprzez WOS60 » 26 lutego 2018, 22:58

W artykule na temat wież, do którego link wkleiłem na poprzedniej stronie padło stwierdzenie, że elektrody były wymieniane co dwie godziny, a czasami nawet co godzinę, więc zużywały się bardzo szybko (z tego też powodu wieże były wyłączane o północy lub w czasie pełni, lampy łukowe zamontowane na nich były "ciężkie w utrzymaniu").
Zacytowano tam też fragment z gazety New York Times z 1 maja 1907, w którym opisano przypadek śmiertelnego porażenia człowieka, który próbował odpalić papierosa od lampy zamontowanej na wieży. W gazecie podano, że został porażony napięciem 2000V (chyba chodziło o napięcie łuku, ale wątpie by to w czymś pomogło).
Generalnie, chyba ciężko będzie ustalić jak owe wieże naprawdę świeciły.
WOS60
 
Posty: 199
Dołączył(a): 15 lutego 2018, 11:09

Re: Przedwojenne oprawy oświetleniowe do 1945 r.

Postprzez KaszeL » 26 lutego 2018, 23:20

Ok, przeczytałem dokładnie. Faktycznie piszą, że początkowo elektrody wystarczały na maks dwie godziny. Do roku 1890 jednak opracowano konstrukcję lampy pozwalającą świecić jej całą noc bez wymiany elektrod. (In the 1890s the carbon consumption of the rods was slowed down considerably by enclosing the lamp in a gas tube, which increased the life expectancy of the carbon sticks fivefold – enough to make the rods last all night.) A parę lat później udało się to jeszcze wydłużyć do 100 - 150 godzin pracy, co przekładało się na 4 do 6 dni bez wymiany elektrod. (Later arc lights could burn for 100 to 150 hours (4 to 6 days) without replacing the rods.) Odnośnie strumienia jest taki zapis: "An electric candle typically produced a light of 1,500 to 6,000 candlepower, which corresponds to the output of 11 to 43 modern 100-watt incandescent light bulbs" -> W wolnym tłumaczeniu: Typowe lampy łukowe produkowały strumień od 1500 do 6000 świec(?), co odpowiada strumieniowi dawanemu przez 11 do 43 nowoczesnych 100W żarówek. Jeśli przyjmiemy, że żarówka 100W daje strumień około 1400lm, to taka przeciętna lampa łukowa miała by dawać od 15400 do 60200 lm. Co miało by sens oglądając te instalacje. Zatem wieża mogła dawać nawet 360k lm. Pytanie na ile te informacje są poprawne. Nic nie wiemy o mocach tych lamp, ale zakładając faktycznie sprawność na poziomie około 10lm/W mamy moce rzędu 36kW na wieżę. Nie wiem czy to nie za dużo. Mówimy o okolicach 1900r. Inna para kapci jest taka, że jakiekolwiek wzmianki o lampach łukowych jakie widziałem zazwyczaj traktowały o lampach małej mocy. Rzędu maks 1kW.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8650
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Zewnętrzne oprawy żarowe i wyładowcze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości