Oprawa z Warszawy

Dyskusje na temat opraw oświetleniowych, które wykorzystują żarowe i wyładowcze źródła światła.

Re: Oprawa z Warszawy

Postprzez OUKS340 » 5 sierpnia 2014, 22:38

oskard napisał(a):No proszę... czyli jednak nie taka ona "z Warszawy", jak ją nazywamy :) :shock:
Czyżby to produkcja seryjna była? Występowanie w jednym mieście sugeruje robotę warsztatową, ale Białystok to już drugie miasto, gdzie je znaleziono, i to żadne z tzw. miast satelickich, do których mogło co nieco trafić z uwagi na bliskość do potencjalnych stołecznych warsztatów miejskich, które są podejrzane o ich produkcję. Tu już jednak odległość większa...

W latach 50-60tych takowe oprawy oświetlały Rynek Kościuszki w Białymstoku, widziałem to w jakimś starym albumie. Tyle że za żadne skarby nie mogę sobie przypomnieć w którym :?
OUKS340
 
Posty: 1922
Zdjęcia: 119
Dołączył(a): 4 kwietnia 2008, 11:31

Re: Oprawa z Warszawy

Postprzez oskard » 6 sierpnia 2014, 00:00

Jak znajdziesz kiedyś tę fotkę, to koniecznie pokaż :!: :)
Takie fotografie to już bezcenny dokument.
A może w googlach poszukać - popróbować różne kombinacje frazy, może w końcu zaskoczy i kto wie, może nawet ta sama fotka będzie, przez kogoś już zeskanowana :) :)
Avatar użytkownika
oskard
 
Posty: 2550
Zdjęcia: 29
Dołączył(a): 16 stycznia 2009, 21:02
Lokalizacja: Warszawa (Praga Pn.)

Re: Oprawa z Warszawy

Postprzez matit1 » 7 sierpnia 2014, 13:58

tu jest jedna fotka tej oprawy( 6 zdjęcie od góry)
viewtopic.php?f=36&t=301&start=10#p6843

edit
Oto zdjęcia tych opraw z dalszej perspektywy

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
matit1
 
Posty: 3128
Zdjęcia: 1394
Dołączył(a): 13 października 2008, 16:08
Lokalizacja: Białystok

Re: Oprawa z Warszawy

Postprzez Witeku » 8 sierpnia 2014, 00:37

Zabytki :) szkoda by było, gdyby wyleciały w czasie "estetyzacji" parku
Avatar użytkownika
Witeku
 
Posty: 1916
Dołączył(a): 4 sierpnia 2008, 00:59
Lokalizacja: Warszawa

Re: Oprawa z Warszawy

Postprzez oskard » 8 sierpnia 2014, 18:20

Jakie piękne słupy mają :!: :o . Oprawy to zabytki tuż powojenne, z pierwszych lat, ale słupy to dla mnie na bank przedwojna, nawet obstawiał bym początek wieku :shock: . Piękną całość stanowią z tymi oprawami :)
Avatar użytkownika
oskard
 
Posty: 2550
Zdjęcia: 29
Dołączył(a): 16 stycznia 2009, 21:02
Lokalizacja: Warszawa (Praga Pn.)

Re: Oprawa z Warszawy

Postprzez Paweł » 8 sierpnia 2014, 20:09

Słupy są od pastorałów z bazą która wygląda na lubelską.
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Paweł
 
Posty: 6615
Zdjęcia: 944
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 20:17
Lokalizacja: Warszawa

Re: Oprawa z Warszawy

Postprzez Witeku » 21 stycznia 2015, 00:51

Jeszcze oprawy z Powiśla. Może trzy-cztery na krzyż świecą :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
Witeku
 
Posty: 1916
Dołączył(a): 4 sierpnia 2008, 00:59
Lokalizacja: Warszawa

Re: Oprawa z Warszawy

Postprzez amisiek » 21 stycznia 2015, 09:59

Nie wiedziałem, że taka rzadkość mogła się zachować w sprawnym stanie. Rewelacja! Trzeba będzie tym zainteresować Michała.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Oprawa z Warszawy

Postprzez Utilizer » 21 stycznia 2015, 14:51

amisiek napisał(a):Nie wiedziałem, że taka rzadkość mogła się zachować w sprawnym stanie. Rewelacja! Trzeba będzie tym zainteresować Michała.

Żeby zaraz znikły :twisted: Tam są wstawione duże OBp, z tych oryginalnych opraw zostały chyba tylko te łebki ;)
Avatar użytkownika
Utilizer
 
Posty: 6573
Zdjęcia: 2797
Dołączył(a): 27 czerwca 2009, 19:39

Re: Oprawa z Warszawy

Postprzez oskard » 21 stycznia 2015, 16:36

No i potwierdziły się moje wcześniejsze przypuszczenia z OBp, które pisałem na 7 stronie wątku :D
Tak to leciało:
Tak im się przyglądam, i moim zdaniem nawet jeśli nie całą, to posiadają części tej oprawy - viewtopic.php?f=16&t=200&start=400 - czyli prawdziwej OBp, nie OŻk-1. Ma nawet taką obwódkę wokół klosza, i sam klosz głębszy, tak jak właśnie OBp.
Może tam schowana jest nawet cała OBp - to zdjęcie, ukazujące wychylenie talerza razem z kloszem, niezależnie od hełmu, zdaje się to potwierdzać: http://www.fotki.lighting-gallery.pl/up ... 57479.jpeg

Ta fotka zdaje się rozwiewać wszelkie wątpliwości :) : http://fotki.lighting-gallery.pl/images ... 80238.jpeg
Szkoda tylko, że aby je zamocować, musieli porobić w każdej po dwie dziury na krawędzi "talerza" - teraz nawet gdyby udało się je odzyskać, to trochę utrudni to ich renowację... A szkoda, bo klosze kilka z nich ma w całości, w ogóle nieuszkodzone - a wiadomo jak OBp, zwłaszcza kompletna, jest dziś rzadka.
Ciekawe w ogóle, czy do tych grzybków dałoby radę dopasować dzisiaj jakąś oprawę stylizowaną, żeby zmieściła się w środku jak te OBp . Albo włożyć tam odpowiedni osprzęt do MH, dorobić z czegoś ten pierwotny szeroki klosz-obwódkę, i ładny zabytek oświetleniowy uzyskałoby się :).

P.S. Witeku :arrow: bardzo udane, klimatyczne zdjęcia :!: :) Świetnie wychodzą właśnie o tej porze robione - jeszcze zmierzcha, nie ma zupełnej nocy, a latarnie już czynne.
Avatar użytkownika
oskard
 
Posty: 2550
Zdjęcia: 29
Dołączył(a): 16 stycznia 2009, 21:02
Lokalizacja: Warszawa (Praga Pn.)

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Zewnętrzne oprawy żarowe i wyładowcze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości