Oprawa z Warszawy

Dyskusje na temat opraw oświetleniowych, które wykorzystują żarowe i wyładowcze źródła światła.

Re: Oprawa z Warszawy

Postprzez oskard » 7 lipca 2014, 00:15

Na 4 stronie wątku były fotki tych z Powiśla (właściwie Solca), ale widzę że znikły... A były (i mam nadzieję że są dalej) w kwartale Ludna-Czerniakowska-Okrąg. Tam z góry widać, jest taki okrągły parking. Tu widać jedną, na tle czerwonego samochodu (kąt 45): http://goo.gl/maps/nhbnO . I one tam wkoło stoją.
Avatar użytkownika
oskard
 
Posty: 2550
Zdjęcia: 29
Dołączył(a): 16 stycznia 2009, 21:02
Lokalizacja: Warszawa (Praga Pn.)

Re: Oprawa z Warszawy

Postprzez moog » 8 lipca 2014, 17:24

Sfociłem dzisiaj oprawy z Powiśla:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Nie wierzcie elektrykom !!!
Avatar użytkownika
moog
 
Posty: 1920
Zdjęcia: 300
Dołączył(a): 20 listopada 2007, 21:28
Lokalizacja: 100lica

Re: Oprawa z Warszawy

Postprzez lumix26 » 8 lipca 2014, 17:56

A czy te oprawy jakieś świecą może :roll: :?:
Nie rezygnuj nigdy z celu tylko dlatego, że osiągniecie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie.
Avatar użytkownika
lumix26
 
Posty: 9281
Zdjęcia: 3827
Dołączył(a): 23 stycznia 2012, 20:39
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Oprawa z Warszawy

Postprzez moog » 8 lipca 2014, 17:58

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Nie wierzcie elektrykom !!!
Avatar użytkownika
moog
 
Posty: 1920
Zdjęcia: 300
Dołączył(a): 20 listopada 2007, 21:28
Lokalizacja: 100lica

Re: Oprawa z Warszawy

Postprzez famabud » 8 lipca 2014, 19:04

Dziś pytanie, dziś odpowiedź. ;) A tak na serio to miejski konserwator zabytków mógłby się nimi zainteresować.
Light is life
Avatar użytkownika
famabud
 
Posty: 9296
Zdjęcia: 1074
Dołączył(a): 3 listopada 2009, 17:25
Lokalizacja: Lublin

Re: Oprawa z Warszawy

Postprzez oskard » 8 lipca 2014, 21:53

Tak wygląda w praktyce słynne powiedzenie "mówisz, masz" :mrgreen:
Ekstra, dzięki za te fotki :!: :) Normalnie oświetleniowa wielka dzika bomba :!: :!: :mrgreen: Oczywiście nie pod względem tandety, ale bycia niezaprzeczalnym hitem ;) . Toż to prześliczny widok :)
Je się jakoś załącza samemu, bo wnioskuję po aktywności w dzień, że nie są podłączone pod zmierzchówkę?
Tak im się przyglądam, i moim zdaniem nawet jeśli nie całą, to posiadają części tej oprawy - viewtopic.php?f=16&t=200&start=400 - czyli prawdziwej OBp, nie OŻk-1. Ma nawet taką obwódkę wokół klosza, i sam klosz głębszy, tak jak właśnie OBp.
Może tam schowana jest nawet cała OBp - to zdjęcie, ukazujące wychylenie talerza razem z kloszem, niezależnie od hełmu, zdaje się to potwierdzać: http://www.fotki.lighting-gallery.pl/up ... 57479.jpeg
Avatar użytkownika
oskard
 
Posty: 2550
Zdjęcia: 29
Dołączył(a): 16 stycznia 2009, 21:02
Lokalizacja: Warszawa (Praga Pn.)

Re: Oprawa z Warszawy

Postprzez moog » 8 lipca 2014, 22:16

Raczej na pewno te oprawy ze zdjęć są kombinowane. Oryginalnie ich klosz był szerszy, tak samo szeroki jak kapelusz. Widać to na zdjęciu przy Moście Gdańskim.
Nie wierzcie elektrykom !!!
Avatar użytkownika
moog
 
Posty: 1920
Zdjęcia: 300
Dołączył(a): 20 listopada 2007, 21:28
Lokalizacja: 100lica

Re: Oprawa z Warszawy

Postprzez oskard » 8 lipca 2014, 22:41

Właśnie - pamiętałem, że te klosze na starych zdjęciach też wydawały mi się szersze. Poza tym zdziwiło mnie, że w czasach robienia tych latarń (lata 50-te) już byłyby OBp dostępne :?: :shock: . Czyli kolejny dowód obalający ich oryginalność.
To możemy być niemal na 90% pewni że to są, wtórnie wstawione, części OBp :)
Avatar użytkownika
oskard
 
Posty: 2550
Zdjęcia: 29
Dołączył(a): 16 stycznia 2009, 21:02
Lokalizacja: Warszawa (Praga Pn.)

Re: Oprawa z Warszawy

Postprzez Utilizer » 8 lipca 2014, 23:21

oskard napisał(a):Poza tym zdziwiło mnie, że w czasach robienia tych latarń (lata 50-te) już byłyby OBp dostępne :?:

OBp nie, Ożk były
Avatar użytkownika
Utilizer
 
Posty: 6573
Zdjęcia: 2797
Dołączył(a): 27 czerwca 2009, 19:39

Re: Oprawa z Warszawy

Postprzez oskard » 9 lipca 2014, 15:52

To było pytanie, jak to inteligentnie nazywają - erotyczne ...czy jakoś tak ;) :mrgreen:
Ale czy tak czy siak dzięki za szybką odpowiedź :)
Chodziło mi o to, że wątpliwa jest dla mnie oryginalność tego rozwiązania, bo OBp robili dużo (ok 20 lat) później, niż te warszawskie parkówki.
W ich czasach było coś, co do niedawna tu na forum wszyscy (w tym też ja) określaliśmy jako OBp - czyli OŻk-1. A to ze zdjęcia to ewidentnie coś niemal identycznego do OBp określanej obecnie, czyli oprawy z lat 70-tych.
Tak myślałem, że to może inna wersja dużej ożetki (OŻk-2), ale po wyszukaniu jej, jednak zmieniłem zdanie. Zresztą, sami porównajcie
- typowa, najpopularniejsza wersja, z 4 śrubami:
http://i61.tinypic.com/2jbv5ae.jpg
- i wersja moim zdaniem nowsza, z dwiema:
http://fotki.lighting-gallery.pl/images ... 46105.jpeg , http://fotki.lighting-gallery.pl/images ... 45506.jpeg
Żadna z nich nie ma takiej metalowej obwódki wokół klosza, z nietypową liczbą śrub - z trzema.
Ale swoją drogą, to ciekawa sprawa - dlaczego są dwa typy dużych ożetek :?: Te z dwiema śrubami mają "talerz" głębszy, bardziej wklęsły, z silnie zagiętym rantem wokół, z kolei te z 4 czterema śrubami są płaskie, bez rantu.
Avatar użytkownika
oskard
 
Posty: 2550
Zdjęcia: 29
Dołączył(a): 16 stycznia 2009, 21:02
Lokalizacja: Warszawa (Praga Pn.)

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Zewnętrzne oprawy żarowe i wyładowcze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości