Żarówki

Klasyczne i te nieco rzadziej spotykane

Re: Żarówki

Postprzez qba » 29 maja 2016, 07:00

Żarówki kulkowe 25W, E-27 3 x Pila, 1 x Phillips Classictone, 2 x Tungsram.
Obrazek
Obrazek
W akcji. Najpierw Tungsramy:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Pila & Phillips. Mają bańki zmatowione w innej, nowszej technologii niż Tungsram.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8343
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: Żarówki

Postprzez trojmiejski » 1 czerwca 2016, 15:33

Klasyczny mleczny Polamp na klatce schodowej:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10945
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: Żarówki

Postprzez qba » 2 czerwca 2016, 02:55

Cudo! Jakiej jest mocy? Bo nie mogę doczytać. Ciekawe, czy ma aluminiowy, czy mosiężny trzonek. Żarówka zapewne pochodzi z pierwszej połowy lat 80. A że na klatce schodowe zapewne pracuje z włącznikem czasowym, dlatego zapewne przetrwała do dzisiejszych czasów. Świetnie komponuje się z tym przezroczystym podłużnym kloszem, zresztą do takich żarówek te klosze były przeznaczone. Taki klosz, tylko, że do WOS 100 i także niekiedy z mleczną żarówką wisiał u mojej dawnych sąsiadów nad schodami do piwnicy ( i może wciąz tam wisi), a kiedyś w nieistniejącej hurtowni "Akryl" w Kołobrzegu widziałem matową 150tkę w takim kloszu.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8343
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: Żarówki

Postprzez daylight » 2 czerwca 2016, 04:44

qba napisał(a):A że na klatce schodowe zapewne pracuje z włącznikem czasowym, dlatego zapewne przetrwała do dzisiejszych czasów.

Ja akurat zaobserwowałem wprost odwrotną zależność. Żarówki migające z czasówką na klatce padają co 2-3 miesiące, a żarówki zapalane raz dziennie po 8-9h osiągają żywotność kilku tysięcy h. Ostatnio w akcie skrajnego poirytowania wkręciłem na klatkę małego kompakta z ciepłym startem - jak na razie świeci najdłużej ze wszystkich badziewiastych żarówek. (Uprzedzam nieuchronne hasło, że trzeba kupować Piły po 5zł a nie byle szajs. Nic z tego, Piły też wymieniam po 3 miesiącach.)

Być może temu Polampowi kilometry aluminium tworzą obwód soft startu... :P Albo... ktoś wkręcił go niedawno. Starsi ludzie często mają takie zapasy. ;)
daylight
 

Re: Żarówki

Postprzez qba » 2 czerwca 2016, 05:16

daylight napisał(a):
qba napisał(a):A że na klatce schodowe zapewne pracuje z włącznikem czasowym, dlatego zapewne przetrwała do dzisiejszych czasów.

Ja akurat zaobserwowałem wprost odwrotną zależność. Żarówki migające z czasówką na klatce padają co 2-3 miesiące, a żarówki zapalane raz dziennie po 8-9h osiągają żywotność kilku tysięcy h. Ostatnio w akcie skrajnego poirytowania wkręciłem na klatkę małego kompakta z ciepłym startem - jak na razie świeci najdłużej ze wszystkich badziewiastych żarówek. (Uprzedzam nieuchronne hasło, że trzeba kupować Piły po 5zł a nie byle szajs. Nic z tego, Piły też wymieniam po 3 miesiącach.)

Być może temu Polampowi kilometry aluminium tworzą obwód soft startu... :P Albo... ktoś wkręcił go niedawno. Starsi ludzie często mają takie zapasy. ;)

Zgadza się, u mojej babci w szafie był zapas żarówek nawet jeszcze z lat 70. Z kolei u cioci na klatce przez chyba 6 lat świeciła w blaszanej talerzowej oprawie żarówka POlam Pabianice matowa 75W. A nie było tam czasówki, tylko stara instalacja z przekręcanymi włącznikami, jeszcze sprzed wojny.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8343
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: Żarówki

Postprzez trojmiejski » 2 czerwca 2016, 13:20

Napis na tej żarówce jest trochę starty więc nie wiem jaka to jest moc. Żarówka została wkręcona z czyjegoś zapasu.
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10945
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: Żarówki

Postprzez qba » 3 czerwca 2016, 02:13

trojmiejski napisał(a):Napis na tej żarówce jest trochę starty więc nie wiem jaka to jest moc. Żarówka została wkręcona z czyjegoś zapasu.
Musiałbym ją na żywo zobaczyć, żeby określić mniej więcej jej moc na oko. Podejrzewam, że to 75tka. Na pewno nie więcej niż 100 w ( bańka A 60, a w 150 już były większe) i nie mniej niż 40W ( 25tki miały zygzak, a nie literkę C).
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8343
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: Żarówki

Postprzez galad » 3 czerwca 2016, 10:41

Jest to na 100% 75W, jak się dobrze przyjrzeć widać na bańce cyfry 75
Światło żarowe, to jest to!!
Avatar użytkownika
galad
 
Posty: 598
Dołączył(a): 30 października 2015, 16:08
Lokalizacja: Katowice

Re: Żarówki

Postprzez qba » 4 czerwca 2016, 03:49

galad napisał(a):Jest to na 100% 75W, jak się dobrze przyjrzeć widać na bańce cyfry 75

A no. Też tak uważam. Ogólnie to mam wrażenie, że matowe 75tki były bardzo popularne. Jakoś częściej je spotykałem niż inne moce, choć za pewne jest to przypadek.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8343
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: Żarówki

Postprzez jacekk » 24 czerwca 2016, 11:50

Kiedy ( i właściwie czemu?) znikneły mleczne żarówki? Pamiętam że dawno temu można było kupić żarówki jako przeźroczyste, matowe i właśnie mleczne.
Nie lubię sody.
Avatar użytkownika
jacekk
 
Posty: 1343
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 19 czerwca 2014, 22:12
Lokalizacja: Lubelskie

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Żarówki tradycyjne i halogenowe

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości