Świetlówki T12

Szeroko pojęte lampy fluorescencyjne

Re: Świetlówki T12

Postprzez Elektroservice » 27 maja 2016, 17:38

Czy w Polsce były produkowane rury T12 w wersji przeciwwybuchowej?
I czy w ogóle da się kupić jeszcze T12 20W w takiej wersji ?
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: Świetlówki T12

Postprzez KaszeL » 27 maja 2016, 18:44

Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Świetlówki T12

Postprzez Elektroservice » 27 maja 2016, 18:58

No, że na allegro będą to się domyślałem, chodziło mi raczej o sklepy, hurtownie itp ;)
W sieci można kupić prawie wszystko :D
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: Świetlówki T12

Postprzez toomm40 » 27 maja 2016, 19:18

Elektroservice napisał(a):Czy w Polsce były produkowane rury T12 w wersji przeciwwybuchowej?
I czy w ogóle da się kupić jeszcze T12 20W w takiej wersji ?


zdaje się ,że te jednobolcowe rury są nadal produkowane tylko jako T12 , czyli jako zastosowanie specjalistyczne nie zmieniono ich na T8, podobnie robione są świetlówki T12 15W jednobolcowe, stosowane m.in., w dystrybutorach paliwa.
TELAM - i wszystko jasne :D
Avatar użytkownika
toomm40
 
Posty: 5023
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 18 listopada 2011, 23:38
Lokalizacja: Poznań

Re: Świetlówki T12

Postprzez lumix26 » 28 maja 2016, 11:37


Nie rezygnuj nigdy z celu tylko dlatego, że osiągniecie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie.
Avatar użytkownika
lumix26
 
Posty: 9284
Zdjęcia: 3827
Dołączył(a): 23 stycznia 2012, 20:39
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Świetlówki T12

Postprzez Lampka » 29 maja 2016, 21:09

Elektroservice napisał(a):Czy w Polsce były produkowane rury T12 w wersji przeciwwybuchowej?
I czy w ogóle da się kupić jeszcze T12 20W w takiej wersji ?


Widzę, że chcesz uruchomić tą oprawę 2x20W o której pisałeś w innym wątku ;) Te rury można kupić bez problemu, z tym że są drogie, jak wszystko co nosi miano "produktów specjalnych". Musisz poszukać jakichś ofert okazyjnych lub zerknąć na niemiecki Ebay lub inne zagraniczne serwisy (tam czasem można znaleźć rzadkie lampki po śmiesznych cenach). Natomiast co do sklepów i hurtowni, to też da się je kupić, z tym że pod zamówienie. Znam jedną hurtownię w okolicy, gdzie na pewno sprzedawali takie rury.

toomm40 napisał(a):zdaje się ,że te jednobolcowe rury są nadal produkowane tylko jako T12 , czyli jako zastosowanie specjalistyczne nie zmieniono ich na T8, podobnie robione są świetlówki T12 15W jednobolcowe, stosowane m.in., w dystrybutorach paliwa.


Są robione jako T12, gdyż mają niższe napięcie zapłonu niż T8. Chociaż od biedy wersje 15W mogliby produkować w wersji T8, gdyż te również mają już stosunkowo nieduże napięcie zapłonu i z tym paskiem w środku odpaliłyby pewnie bez problemów. Podejrzewam, że chodzi tu też o to, by dane rury pasowały do tych samych opraw, ze względu na ich szczelność, co ma znaczenie w oprawach przeciwwybuchowych.
Natomiast Osram jakieś 30 lat wstecz wypuścił serie rur jednobolcowych w wersji T8. Jednak nie przyjęły się one i potem powrócono do tych samych standardów. Z tego co pamiętam to i tak rury jednobolcowe Osram produkuje tak naprawdę Philips.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Świetlówki T12

Postprzez Elektroservice » 29 maja 2016, 23:21

Dobrze kombinujesz, z tym, że szukam raczej rur na zapas, bo w mojej oprawie są 100% sprawne i mało używane rury tyle, że barwa niespecjalnie mi odpowiada, ale nie jest tak źle :)
Czy jednobolcówki były dostępne w wersji Daylight?

P.S. Zna ktoś dobry sposób na umocowanie odklejonych trzonków? Niestety obie rury z mojej oprawy mają odklejone trzonki, trzymają się tylko na drutach które doprowadzają zasilanie :evil:
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: Świetlówki T12

Postprzez daylight » 30 maja 2016, 04:35

Pamiętam, że przepis na fabryczną masę, którą były klejone cokoły lamp elektronowych (domyślam się, że trzonki świetlówek również) podawał kiedyś gdzieś Alek. Nie potrafię teraz znaleźć... Ale nie sądzę, żeby ktokolwiek, kto nie zajmuje się na co dzień chemią miał możliwość łatwego i szybkiego zdobycia odpowiednich odczynników. :roll: Niedługo na zakup butelki denaturatu trzeba będzie podpisywać lojalkę. :P
Ja też mam do podklejenia kilka trzonków i chodzi mi po głowie jakiś klej epoksydowy - Distal, Poxipol, Poxilina, nie wiem co tam teraz jest w modzie. Na pewno elegancko byłoby w miarę możliwości odlutować wyprowadzenia (w starych lampach luz, gorzej z nowszymi), zdjąć trzonek i zdrapać resztki kleju, żeby nie dodawać rurze długości.

Na pewno nie cyjanoakryl (Kropelka, Superglue, Cynanopan) - będzie udawało, że trzyma i odpadnie przy najbliższej okazji - sprawdzone na połączeniach szkło-metal.

edycja: Kit giptalowy - pamiętałem, że coś z Egiptem! :lol:
daylight
 

Re: Świetlówki T12

Postprzez toomm40 » 30 maja 2016, 12:12

ja kleiłem często kropelką , ale efekty były różne. często niby trzyma, ale po czasie niestety odkleja się . a szkoda,bo to by było najwygodniejsze
odlutowywanie trzonków , wykruszanie z nich starej masy klejącej to już sporo zabawy .no i potem trzeba pilnować żeby przykleić oba trzonki w tej samej pozycji ,aby dało się wkręcić w oprawki
TELAM - i wszystko jasne :D
Avatar użytkownika
toomm40
 
Posty: 5023
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 18 listopada 2011, 23:38
Lokalizacja: Poznań

Re: Świetlówki T12

Postprzez Gismot » 30 maja 2016, 14:15

toomm40 napisał(a):ja kleiłem często kropelką , ale efekty były różne.

Kropelkę, też testowałem, ale pod wpływem temperatury puszcza lub potrafi wyparować, a opary tego kleju są bardzo toksyczne (szczypią w oczy,...)

Polecam użyć silikon uniwersalny, który jest odpory na wysokie temperatury. Oczywiście wyprowadzenia trzonków od świetlówki trzeba rozlutować. Stary klej w nim należy podgrzać np. małym palnikiem/opalarką ( niektóre kleje stosowane mogą wydzielać drażniące opary!) i o wiele szybciej puści. Sporo zabawy. :)

Na przykład w świetlówkach zintegrowanych/niezintegrowanych (kompaktowych) niektórzy producenci stosują silion do przymocowania jej do obudowy/trzonka. Dosyć często takie rozwiązanie można spotkać w świetlówkach kompaktowych producenta ANS.
Avatar użytkownika
Gismot
 
Posty: 876
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 26 maja 2014, 20:10
Lokalizacja: Głogów\Zielona Góra

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Świetlówki liniowe i kompaktowe

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 22 gości