Świetlówka to pic na wodę!

Szeroko pojęte lampy fluorescencyjne

Re: Świetlówka to pic na wodę!

Postprzez Whites86 » 9 lipca 2010, 21:43

andrzejlisek napisał(a):
Zauważ, że lampy do oświetlania akwarium mają temperaturę 7000K lub 10000K (są oczywiście jeszcze inne).

taka temperature maja lampy do akwariów morskich sa nawet 20000k, do zwyklych stosuje się od 5000K do 7000K
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Świetlówka to pic na wodę!

Postprzez amisiek » 11 sierpnia 2010, 21:34

Dzisiaj kupiłem belkę na 1xT8 36W + do tego świetlówkę /840 Osram Active (3350lm). Odpaliłem i... porażka.
Mało światła, w przedpokoju ciemno się wydaje. Do tego barwa jest różowawa, w sumie zrobiłem błąd, trzeba było kupić belkę 2xT8, wtedy by było jaśniej.
Porównanie barwy światła:
Na sufit z czarnej oprawy po lewej stronie świeci HCI-Ts 70w (CCT 4200K, Ra>94), świetlówka /840 oraz w białej oprawie HQI-Ts NDL (czyli /842). Aparat fałszuje barwy na zielono, gdyż widmo świetlówki nie jest ciągłe.
Obrazek
Szczerze mówiąc, to jestem rozczarowany, oczekiwałem lepszej barwy światła. Czekam aż dostarcza mi rury /940.
Wiem, jestem malkontentem. Światło MH ma znacznie lepszą jakość, w ogóle nie ma porównania. Ono JEST białe a nie tylko udaje. Mimo tej samej temperatury barwowej.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Świetlówka to pic na wodę!

Postprzez andrzejlisek » 15 sierpnia 2010, 12:57

amisiek napisał(a):Wiem, jestem malkontentem. Światło MH ma znacznie lepszą jakość, w ogóle nie ma porównania. Ono JEST białe a nie tylko udaje. Mimo tej samej temperatury barwowej.

Chyba mamy podobny gust. Ja też uważam, że światło MH jest lepsze od światła świetlówki, przy założeniu, że obie lampy mają tą samą temperaturę barwową.
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: Świetlówka to pic na wodę!

Postprzez amisiek » 15 sierpnia 2010, 21:48

Porównanie z ceramicznym metalohalogenem Osram HCI-Ts 70W /942 i CDM-T 150W /942 wytrzymuje JEDYNIE Philips Graphica czy Osram Lumilux Deluxe Color Proof. Porównywałem /840 z Graphica oraz Deluxe, uważam, że nie warto tracić oczu na kiepskie światło. Większość sprzedawanych świetlówek (i prawie wszystkie kompaktowe) to badziewie, które nie jest warte uwagi. W łazience mam /965 Graphica i twierdzę, że jest to najlepsze jarzeniowe źródło światła ex aequo z Graphica /950, szkoda tylko, że tak mało wydajne (zaledwie 2100 lm). W łazience mam 2xT8 36W i wcale to nie jest za dużo. To samo w przedpokoju.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Świetlówka to pic na wodę!

Postprzez mosfetkiler » 16 sierpnia 2010, 12:42

Amisiek:
podejrzewam, że masz dużo racji!
Dostałem i uruchoniłem tego Osram Excellece 70W barwa "daylight".
Lampa z oprawką i statecznikiem postawiona na wiszącej szafce w kuchni (niecałe 10m2), bez żadnych odbłyśników czy reflektorów.
Barwa światła niezła chociaż trochę "sieje" fioletem.
Chyba postaram się jeszcze o coś z Ra 940 lub Osram Excellece 70W barwa "NDL" według wykresu ma mniej fioletu i 4200K.
Statecznik elektroniczny wart polecenia - mały, lekki, nic nie brzęczy, nagrzewa się do max 50 st. C.
Prawdziwym koszmarem okazuje się teraz wejście do innego pomieszczenia, w którym za oświetlenie robi energooszczędny kompakt lub żarówka małej mocy (ubikacja).
Takiego szoku barwowego dotąd nie miałem - te świetlówki świecą wręcz na pomarańczowo...
mosfetkiler
 
Posty: 266
Zdjęcia: 3
Dołączył(a): 1 lipca 2010, 07:45

Re: Świetlówka to pic na wodę!

Postprzez andrzejlisek » 16 sierpnia 2010, 12:58

Przed chwilą obejrzałem charakterystyki widmowe świetlówek Philips Graphica 950 i 965 i w obu przypadkach jest widmo ciągłe, ale z wyraźnie wzmocnionymi liniami. Podejrzewam, że te linie, to są od światła rtęci, które Whites utrwalił http://www.youtube.com/watch?v=ttrytV_uFyU

Ciekawe, czy da się wyprodukować filtr dichroniczny w kształcie walca. Wtedy szkło rury byłoby jednocześnie filtrem dichronicznym, który tłumi te wystające linie widmowe. Filtr dichroniczny jest co prawda drogi, ale pozwala przepuszczać lub tłumić bardzo wąskie pasma światła. Wtedy taki zabieg podniesie cenę lampy, ale jeszcze bardziej polepszy barwę światła. Prawda?
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: Świetlówka to pic na wodę!

Postprzez amisiek » 16 sierpnia 2010, 13:24

mosfetkiler napisał(a):Prawdziwym koszmarem okazuje się teraz wejście do innego pomieszczenia, w którym za oświetlenie robi energooszczędny kompakt lub żarówka małej mocy (ubikacja).
Takiego szoku barwowego dotąd nie miałem - te świetlówki świecą wręcz na pomarańczowo...

bo to tak jest. Ja to mam od grudnia ub r., odkąd w kuchni założyłem MH 70W /942. Teraz nie wyobrażam sobie pomieszczeń bez dobrego źródła światła. Dopóki nie zobaczyłem w praktyce jak dobrze świecą świetlówki Graphica/ color proof 9xx, to nie brałem pod uwagę jarzeniówek przy oświetleniu pomieszczeń - byłem zrażony /765 i badziewnymi kompaktami.

andrzejlisek napisał(a):Przed chwilą obejrzałem charakterystyki widmowe świetlówek Philips Graphica 950 i 965 i w obu przypadkach jest widmo ciągłe, ale z wyraźnie wzmocnionymi liniami. Podejrzewam, że te linie, to są od światła rtęci, które Whites utrwalił http://www.youtube.com/watch?v=ttrytV_uFyU

Tak to są linie od rtęci. I nie tylko, także od składników luminoforu.

andrzejlisek napisał(a):Ciekawe, czy da się wyprodukować filtr dichroniczny w kształcie walca. Wtedy szkło rury byłoby jednocześnie filtrem dichronicznym, który tłumi te wystające linie widmowe. Filtr dichroniczny jest co prawda drogi, ale pozwala przepuszczać lub tłumić bardzo wąskie pasma światła. Wtedy taki zabieg podniesie cenę lampy, ale jeszcze bardziej polepszy barwę światła. Prawda?

Tak jest. Da się to zrobić, ale jest to bardzo droga sprawa. Do reflektorów filmowych stosuje się takie filtry by odciąć nieco pasków od rtęci z widma krótkołukowych MH obsadzanych w tych oprawach. Traci się trochę światła ale widmo jest lepsze niż słoneczne przez szybę. Producenci: Arri, Bron Kobold...
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Świetlówka to pic na wodę!

Postprzez mosfetkiler » 17 sierpnia 2010, 07:51

No cóż, fanem świetlówek nigdy nie byłem (szczególnie tych z czasów PRL).
Jeśli już dyskutować o możliwie idealnym źródle światła sztucznego to uważam, że na dzisiaj lampy MH najbardziej zbliżają
się do tego idealnego.
Przecież Słońce będące niejako wzorcem też jest prawie punktowym źródłem światła o dużej intensywności, powstającego ze świecenia sfery gazów.
Swietlówki z natury rzeczy dają światło już u źródła rozmyte, wygenerowane ze świecenia nieprzezroczystego luminoforu.
Zawsze ciekawiło mnie dlaczego w tabelach BHP (tych dawwniejszych; nie sprawdzałem jak jest na dzisiaj) zalecana intensywność oświetlenia miejsca pracy była dla świetlówek ok. 4-krotnie większa niż dla żarówek...
Tak samo na dzisiaj obserwuję (a może się mylę) stopniowy wzrost mocy produkowanych świetlówek kompaktowych i
zwykłych. Pamiętam jak w erze początków świetlówek energooszczędnych sprzedawcy wmawiali, że 15W zastąpi 75W żarówki i będzie wielka oszczędność chociaż owe świetlówki były bardzo drogie.
LED-y może i kiedyś wyrugują MH i inne ale wydaje się, że na to trzeba jeszcze dość długo poczekać.
Na razie kłopotliwe jest na pewno chłodzenie owych LED.
Ciepło strat trzeba rozproszyć przy możliwie najniższej temperaturze radiatora a to wymaga wielkiej powierzchni.
W rezultacie kompakt LED z gwintem E27 i mocy kilku czy kilkunastu watów to przedewszystkim wielki kloc aluminium.
Wadą natomiast MH jest na pewno powolny start.
mosfetkiler
 
Posty: 266
Zdjęcia: 3
Dołączył(a): 1 lipca 2010, 07:45

Re: Świetlówka to pic na wodę!

Postprzez arw » 6 września 2010, 22:17

amisiek napisał(a):Dzisiaj kupiłem belkę na 1xT8 36W + do tego świetlówkę /840 Osram Active (3350lm). Odpaliłem i... porażka.
Mało światła, w przedpokoju ciemno się wydaje. Do tego barwa jest różowawa, w sumie zrobiłem błąd, trzeba było kupić belkę 2xT8, wtedy by było jaśniej.
Porównanie barwy światła:
Na sufit z czarnej oprawy po lewej stronie świeci HCI-Ts 70w (CCT 4200K, Ra>94), świetlówka /840 oraz w białej oprawie HQI-Ts NDL (czyli /842). Aparat fałszuje barwy na zielono, gdyż widmo świetlówki nie jest ciągłe.
Szczerze mówiąc, to jestem rozczarowany, oczekiwałem lepszej barwy światła. Czekam aż dostarcza mi rury /940.


Po zdjęciu, jak patrzę, to masz źle umiejscowioną tą rurę i jest ich mało. Chcesz oswietlać pośrednio jak MH, a to błąd. Zamocuj oprawę bezposrednio na suficie i dodaj drugą w równomiernej odległości, tak, żeby najlepiej rozproszyć światło. Zobaczysz, że światło z tych 840 znacznie się poprawi. 840 też wymaga zainstalowania dużo opraw. Kolega w swoim biurze ma świetlowek o łącznej mocy 1kW w rastrowych oprawach i barwie 840. Szału wielkiego nie ma, ale intensywność światła i rozproszenie jest znakomite.
U siebie jak zapalę tylko jedną 950-tkę, nieważne, czy tą bliżej okna czy bliżej drzwi, też jest wielka kupa. Ciemno, ponuro, mdławo, źle. Włączam drugą i jest extra.

PS. Lepiej jest dać dwie belki 1xT8 oddalone od siebie celem rozproszenia, niż oprawę 2xT8 z umieszczeniem jej na środku. Różnica kolosalna.
PS2. Sam chcę spróbować 940.
PS3. Fajnie ta Twoja kuchnia wygląda... W każdym zakątku jakaś oprawa leży :D
arw
 
Posty: 373
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 3 lutego 2010, 20:45

Re: Świetlówka to pic na wodę!

Postprzez amisiek » 7 września 2010, 09:16

Ta belka jest tam tylko na próbę - chciałem pokazać róznicę w barwie światła. W łazience mam dwie belki T8 w przedpokoju jedną podwójną.
Kuchnia służyła do eksperymentów oświetleniowych, jest jeszcze jeden jej kąt, w ktorym żadna oprawa nie wisi, ale popracuję nad tym ;). Przynajmniej jasno jest, nie wyobrażam sobie powrotu do typowego oświetlenia w blokach - jedna tania świetlówka kompaktowa 18W w podłej oprawie na środku.
Zastanawiałem się nad zmianą z opraw halogenowych na 4 szt T8 /950. Te halogeny i tak rzadko świecą, przez cały czas działają MH /942 a wieczorem 35W /930 albo biała soda.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Świetlówki liniowe i kompaktowe

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości