świetlówki kompaktowe

Szeroko pojęte lampy fluorescencyjne

Re: świetlówki kompaktowe

Postprzez PKPENK » 30 czerwca 2023, 23:56

Kilka kompaktów Pleomax :

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
PKPENK
 
Posty: 1128
Zdjęcia: 3
Dołączył(a): 8 stycznia 2012, 21:30

Re: świetlówki kompaktowe

Postprzez toomm40 » 1 lipca 2023, 01:34

hm...czy one naprawdę wytrzymają 8000h ? ja bym jedno zero odjął... tak z doświadczenia empirycznego mówię ;)
TELAM - i wszystko jasne :D
Avatar użytkownika
toomm40
 
Posty: 5023
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 18 listopada 2011, 23:38
Lokalizacja: Poznań

Re: świetlówki kompaktowe

Postprzez PKPENK » 1 lipca 2023, 21:40

Można nawet ósemkę odjąć, jedna 9w 3U nie zaświeciła po wyjęciu z kartonika. Coś czułem żeby brać po dwie :)
Avatar użytkownika
PKPENK
 
Posty: 1128
Zdjęcia: 3
Dołączył(a): 8 stycznia 2012, 21:30

Re: świetlówki kompaktowe

Postprzez Lampka » 11 lipca 2023, 23:05

PKPENK napisał(a):Można nawet ósemkę odjąć, jedna 9w 3U nie zaświeciła po wyjęciu z kartonika. Coś czułem żeby brać po dwie :)


Myślę że naprawa będzie bardzo prosta - pewnie drucik jakiś się urwał przy doprowadzeniach, albo zimne luty na płytce z elektroniką. Sam nieraz naprawiałem tak wadliwe od nowości kompakty.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: świetlówki kompaktowe

Postprzez PKPENK » 12 lipca 2023, 03:31

Oderwał się drucik od gwintu. Już działa :)

Kilka mniejszych:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I jedna większa:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
PKPENK
 
Posty: 1128
Zdjęcia: 3
Dołączył(a): 8 stycznia 2012, 21:30

Re: świetlówki kompaktowe

Postprzez faradek » 11 sierpnia 2023, 13:00

faradek napisał(a):Przedstawiam świeżo zakupioną przeze mnie świetlówkę General Electric. Ogólne wrażenia bardzo dobre, ciepły zapłon (tego się spodziewałem bo podana trwałość wynosi 10000h), bardzo szybko się rozgrzewa, barwa światła jak na 827 przystało nie zalatuje różem ani fioletem i jak na swoje 12W świeci bardzo mocno.
Zdjęcia:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
PS. To moja pierwsza spiralka i stwierdzam że są one bardzo sympatyczne. ;)


Aktualizacja po 10,5 roku. :shock:

Ogólnie zakupiłem wtedy 5 sztuk świetlówek 12W i jedną 8W. Ta słabsza była wkręcona do lampki wieczorowej/nocnej, a wszystkie 5 sztuk dwunastek do oprawy sufitowej w dużym pokoju, która jest w nim jedynym źródłem światła, tak więc są używane codziennie, choć trzeba przyznać że najczęściej zapalone są tylko 2 sztuki. Co jakiś czas staram się je rotować, tak aby zużywały się w miarę możliwości równomiernie.

Ta o mocy 8W wytrzymała jakieś 9 lat zapalana i gaszona wiele razy dziennie. Z kolei wszystkie dwunastki są sprawne do dziś i dalej służą w codziennej eksploatacji. W dwóch nastąpiła jedynie awaria kondensatora zapłonowego, ale zostały przeze mnie wymienione i świetlówki działają dalej. Ciężko mi powiedzieć ile strumienia straciły w tym czasie, ale światła jest w dalszym ciągu wystarczająca ilość, a przy załączeniu wszystkich jest naprawdę jasno. Jedna z nich ma pewną wadę, mianowicie od nowości delikatnie brzęczy, ale nie przeszkadza to zbytnio.

Stan obecny:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
faradek
 
Posty: 48
Zdjęcia: 2
Dołączył(a): 27 maja 2011, 13:22
Lokalizacja: Okolice Żywca

Re: świetlówki kompaktowe

Postprzez Marcin » 11 sierpnia 2023, 13:07

Widać już zmęczenie plastiku od ciepła, ale co ciekawe, końcówki przy skrętkach nie wydają się mocno zmęczone. W rzeczywistości są one w miarę, czy to lampa błyskowa /wybieliła/?
Ostatnio edytowano 28 sierpnia 2023, 11:46 przez Marcin, łącznie edytowano 1 raz
wiki.lighting-gallery.pl
Avatar użytkownika
Marcin
 
Posty: 742
Dołączył(a): 24 września 2018, 21:44
Lokalizacja: Głogów

Re: świetlówki kompaktowe

Postprzez Lampka » 22 sierpnia 2023, 23:41

Zdaje się, że te serie GE miały wszystkie ciepły zapłon, co też wspomaga taką trwałość, ale są też inne czynniki, jak napięcie w sieci, czy też zakłócenia, które też wspomagają trwałość, no i też pozycja pracy, zwłaszcza przy długotrwałym świeceniu ma znaczenie.

Swoją drogą zauważyłem - i to w sumie już dawno, zwłaszcza wśród chińczyków z kloszem - że gdy świecą to po pewnym czasie gdy są już silnie gorące, albo zapakowane do oprawy z kloszem, zmieniają znacząco barwę w stronę bielszej, zimniejszej jakby. Ma to zapewne związek ze stanem odparowanej rtęci, albo też temperaturą plazmy, trochę jak w lampach wysokoprężnych. Niektóre kompakty z tym efektem potrafią nawet zupełnie zmienić barwę, z typowej 2700K ciepłej na taką coś w okolicach 4000K.

PKPENK napisał(a):Oderwał się drucik od gwintu. Już działa :)

Kilka mniejszych:


Z tych mniejszych widzę typowe bazarówki, które z resztą zawsze lubiłem za ich ciekawe zachowania pod koniec nieraz krótkiej trwałości :)
Natomiast kompakty Energetic jeszcze do około 10 lat wstecz cyklicznie pojawiały się w Auchanach tyle że tam dostępne były raczej te zwykłych mocy, albo spiralki, albo rurkowe proste. Sama marka Energetic wywodzi się z Yankona, czyli jednego z najstarszych producentów kompaktów w Chinach, który przez lata współpracował także z Philipsem, składając kompakty pod tą marką.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: świetlówki kompaktowe

Postprzez PKPENK » 23 sierpnia 2023, 04:19

Niezawodna porcja faktów. Mógłbyś jakąś encyklopedię świetlówek kompaktowych napisać :)
Avatar użytkownika
PKPENK
 
Posty: 1128
Zdjęcia: 3
Dołączył(a): 8 stycznia 2012, 21:30

świetlówki kompaktowe

Postprzez Farel03 » 27 sierpnia 2023, 14:43

Nie tylko kompakty zintegrowane tak reagują. W niezintegrowanych również może dość do takiego zjawiska. Kompakty w barwie ciepłej skręcają wtedy faktycznie ku barwie neutralnej, natomiast te 4000k zaczynają świecić wyraźnie zielonkawo.

Być może tak charakterystyczna konstrukcja rurki pompowej w kompaktach produkowanych przez Megamana miała temu zjawisku zapobiec
Lepsze jest wrogiem dobrego. Najprostsze rozwiązania są najlepsze
Avatar użytkownika
Farel03
 
Posty: 2297
Dołączył(a): 10 sierpnia 2015, 21:19
Lokalizacja: Kraków

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Świetlówki liniowe i kompaktowe

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 24 gości