Odpalanie świetlówek IDSem....

Szeroko pojęte lampy fluorescencyjne

Odpalanie świetlówek IDSem....

Postprzez DocBrown » 4 grudnia 2008, 15:15

Witam, tak jak w temacie, czy da się odpalić świetlówkę za pomocą IDSa?
Czy to grozi uszkodzeniem rury, lub co gorsza układu?
Chodzi mi o odpalanie rur z urwanymi żarnikami :mrgreen:
DocBrown
 

Re: Odpalanie świetlówek IDSem....

Postprzez andrzejlisek » 4 grudnia 2008, 20:10

Kiedyś próbowałem na sprawnej świetlówce 18W i zaświecała się. Jednak nie wiem czy taki sposób odpalania jest ryzykowny dla IDSa lub lampy.
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: Odpalanie świetlówek IDSem....

Postprzez DocBrown » 4 grudnia 2008, 20:39

Ja chwilę temu wypróbowałem to na mojej zabytkowej rurce Polam 20W White, która nie chciała już w żaden inny sposób odpalać i okazało się, że to działa, co prawda użyłem nie IDSa a ZSI-400/Z ale to na jedno wychodzi, aby zapłonnikowi nic się nie stało podłączyłem jego wyprowadzenie zerowe przez przełącznik dzwonkowy, więc uruchamiany jest on tylko na czas zapłonu lampy, foty zaraz zapodam do tematu o rurach T12 :mrgreen:
DocBrown
 

Re: Odpalanie świetlówek IDSem....

Postprzez andrzejlisek » 5 grudnia 2008, 11:19

Aha, u mnie było tak, że świetlówka się zaświeciła zaraz po włączeniu prądu niepełnym strumieniem, ąle świeciła się na całej długości. Po ułamku sekundy świetlówka rozbłyskała do pełnego strumienia. Ten eksperyment próbowałem na stateczniku STR-125W. Świetlówka świeciła wyraźnie mocniej niż na dławiku 20W, ale po kilku zapłonach przestała działać, a IDS działał dalej (na innych lampach). Na zwykłym stateczniku 40W zapłon chyba też był "dwuetapowy".

Czy w Twoim przypadku jest podobnie?
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: Odpalanie świetlówek IDSem....

Postprzez DocBrown » 5 grudnia 2008, 15:11

Ja mam IDSa podłączonego przez przełącznik dzwonkowy, którym uruchamiam go na kilka sekund, zapłon przebiega tak, że gdy załączę IDSa to świetlówka najpierw zaświeca się na całej długości niepełną mocą, a po chwili świeci normalnie na pełnej mocy, niektóre rury (np mało używana Pila Daylight 40W z urwanym żarnikiem) odpalają od razu pełną mocą :mrgreen:
DocBrown
 

Re: Odpalanie świetlówek IDSem....

Postprzez Whites86 » 12 grudnia 2008, 19:11

postanowilem wykonac podobny experyment odpalajac świetlówki T8 18W i T12 20W w oprawie OKJ 18W uzywajac zamiast startera ukladu UZLS-1
świetlówka T8 Tungsram 18W daylight wogule niechciala na nim odpalic bez przerwy tylko migała (a jest fabrycznie nowa)
natomiast świetlówka T12 Piła 20W odpalila bez zadnego problemu "za drugim cyknięciem" i swiecila stabilnie (na filmie widac migotanie tej 20W ale to wina aparatu)
a oto filmik:
http://pl.youtube.com/watch?v=pg7Da3dYAlY
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Odpalanie świetlówek IDSem....

Postprzez DocBrown » 12 grudnia 2008, 19:18

Nieodpalanie T8ek jest pewnie spowodowane za niskim napięciem dawanym przez ten zapłonnik, jakie on ma maxymalne napięcie zapłonu ?
Z tego co ja wiem, to dwustykowe zapłonniki do lamp wysokopręznych są słabsze od tych trzystykowych.
DocBrown
 

Re: Odpalanie świetlówek IDSem....

Postprzez Whites86 » 12 grudnia 2008, 19:19

DocBrown napisał(a):Nieodpalanie T8ek jest pewnie spowodowane za niskim napięciem dawanym przez ten zapłonnik, jakie on ma maxymalne napięcie zapłonu ?
Z tego co ja wiem, to dwustykowe zapłonniki do lamp wysokopręznych są słabsze od tych trzystykowych.

niby daje 4,5 KV
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Odpalanie świetlówek IDSem....

Postprzez DocBrown » 12 grudnia 2008, 19:21

Z moich obserwacji wynika, że napięcie dawane przez zapłonnik dwustykowy bardzo zależy od mocy dławika, im większy, tym napięcie wyższe, trzystykowe są bardziej niezależne.
Oprócz trzystykowego ZS1/400Z użyłem też dwustykowego układu EUZ400UR i na EUZie rura 20W nie bardzo chciała odpalać, 40W też.
DocBrown
 


Powrót do Świetlówki liniowe i kompaktowe

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości