Producenci świetlówek liniowych

Szeroko pojęte lampy fluorescencyjne

Re: Producenci świetlówek liniowych

Postprzez toomm40 » 9 grudnia 2011, 13:56

teraz jeszcze zdobylem nowość, któej nigdy wcześniej nie widzialem. :mrgreen:
świetlówka T12 40 watt "Swjetlina" [CBETLINA] -wygląda na rosyjską, choć slyszalem ,ze to może być bulgarska ...? nie wiem...
TELAM - i wszystko jasne :D
Avatar użytkownika
toomm40
 
Posty: 5023
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 18 listopada 2011, 23:38
Lokalizacja: Poznań

Re: Producenci świetlówek liniowych

Postprzez Lampka » 12 grudnia 2011, 13:20

Za PRLu tych świetlówek z Bułgarii, Rumunii, oraz z całego ZSRR było sporo. Wiele z nich było niefirmowych, tylko z opisem mocy, także w wersji T5. Mam kilka świetlówek T12 40w takich firm, jak Safe-T, Sunlux, Craft i świetlówki tych firm wyglądają identycznie jak Tungsram :) Mam też 65w marki Astra, a także 20w Acec oraz Telamy różnej mocy (poprzednik marki Polam)
Co do T5, to mam kilka jakiejś firmy Selestronic-Berner (chyba rumuńskie lub bułgarskie), produkowane w latach 70, a także - już bardziej współczesne Starlicht, Thebo, Polamp-Pabianice, Spectrum (obecnie produkowane), Thorn, Mazda, Tesla, ...
Kiedyś interesowało mnie, jacy producenci wytwarzali świetlówki i spisywalem napotkane marki. Jak znajdę te notatki, to zapodam ;)
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Producenci świetlówek liniowych

Postprzez toomm40 » 12 grudnia 2011, 14:03

no super,że udalo Ci się zgromadzić tyle róznych firm. :mrgreen:
TELAM - i wszystko jasne :D
Avatar użytkownika
toomm40
 
Posty: 5023
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 18 listopada 2011, 23:38
Lokalizacja: Poznań

Re: Producenci świetlówek liniowych

Postprzez Lampka » 12 grudnia 2011, 18:24

Jeszcze więcej mam kompaktów różnych firm i producentów, nawet nie chce mi się ich wymieniać. Będzie je można oglądać w dziale Moje kolekcje jak zrobie foty ;)
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Producenci świetlówek liniowych

Postprzez LUMILUXDELUXE » 15 grudnia 2011, 20:43

Dla sprostowania podam , że PIŁA to po prostu Philips, tylko w tańszej marce - obecnie te świetlówki niczym się nie różnią od Philipsa, mają tylko inne stemple, parametry te same, nawet rękawy ideentyczne, no i są produkowane w Polsce (dawniej bywało, że we Francji). Radium natomiast to Osram (gwoli ścisłości Radium produkuje świetlówki dla Osramu, o czym mało kto wie) i też niczym się od nich nie różni, a jest tańszy. Tungsram to z kolei "tania marka" GE, po wykupieniu przez amerykańskiego potentata.
LUMILUXDELUXE
 
Posty: 468
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 1 stycznia 2009, 13:06

Re: Producenci świetlówek liniowych

Postprzez Lampka » 15 grudnia 2011, 21:16

Trzej najbardziej znani potentaci oświetleniowi, czyli Philips, Osram i GE mają bardzo wiele różnych swoich podrzędnych marek i firm, które wykupili, produkują także tanie marketowe kompakty, np. Philips na spółkę z Megamanem produkują obecne kompakty dla Ikei, a w skład Osrama wchodzi np. znany z marketów Neolux. GE zazwyczaj produkuje, przynajmniej obecnie, kompakty i inne świetlówki pod swoim logo. To są tylko przykłady, ale faktem jest, że w tych tańszych seriach stosowane są gorszej jakości komponenty, które szybciej się zużywają. Dla przykładu w Ikeach bardzo nietrwałe są kondesatory zapłonowe - często widzi się je jak świeca im tylko same skrętki.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Producenci świetlówek liniowych

Postprzez toomm40 » 16 grudnia 2011, 14:14

Na żarówkach dostępnych w IKEA można często zobaczyć nadruk "IKEA" i wtedy -"dla zmylenia przeciwnika" w ogóle nie wiadomo, kto to wyprodukowal :lol:
a obawiam się , czy to nie jest po prostu wszechobecna Made in China :roll:
choć posiadam w domu zarówki kupione w IKEA i muszę przyznać ,że świecą bardzo dlugo już .
TELAM - i wszystko jasne :D
Avatar użytkownika
toomm40
 
Posty: 5023
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 18 listopada 2011, 23:38
Lokalizacja: Poznań

Re: Producenci świetlówek liniowych

Postprzez toomm40 » 16 grudnia 2011, 14:16

"Dla sprostowania podam , że PIŁA to po prostu Philips",
no wlaśnie , czasem można kupić Pilę , a czami Philipsa -jeden i drugi Made in Poland. ciekawe dlaczego wypuszczają swietlówki z róznym nadrukiem- a przecież to dokladnie to samo, jedynie cena może byc inna
TELAM - i wszystko jasne :D
Avatar użytkownika
toomm40
 
Posty: 5023
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 18 listopada 2011, 23:38
Lokalizacja: Poznań

Re: Producenci świetlówek liniowych

Postprzez LUMILUXDELUXE » 16 grudnia 2011, 21:17

Kiedy w 1991 roku sprywatyzowano zakład, postanowiono pójść dwiema drogami, dla klientów którzy nie chcą wydać za dużo, stworzono markę Piła, obecnie część klientów podczas wizyty w markecie wybiera droższe o 5zł Philipsy nie mając pojęcia, że to to samo, co Piły, które kosztują 8,50:) handel to po prostu sztuka ściemniania i tyle!
LUMILUXDELUXE
 
Posty: 468
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 1 stycznia 2009, 13:06

Re: Producenci świetlówek liniowych

Postprzez Lampka » 16 grudnia 2011, 21:35

Bo u tych znanych marek płaci się przede wszystkim za samą markę. Taka sama świetlówka, wytworzona dla innego odbiorcy może mieć nawet kilkadziesiąt procent niższą cenę. Linowe Piły też zawsze były bardzo popularne i tanie jak barszcz, a Philipsy swoje kosztowały. Co ciekawe, w Polsce jest jeden z największych zakładów produkujących (poza chinami oczywiście) oświetlenie dla Philipsa, a wcale nie w Holandii.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Świetlówki liniowe i kompaktowe

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 18 gości