Większa moc świetlówek kompaktowych przy zapłonie?

Szeroko pojęte lampy fluorescencyjne

Większa moc świetlówek kompaktowych przy zapłonie?

Postprzez Wysokoprezny » 11 stycznia 2009, 22:43

Mam pytanie: czy to prawda jakoby kompakty miały pobierać wiecej energii przy zapłonie do czsu rozgrzania luminoforu lampy?
Lampy wysokoprężne w każdym ogrodzie!
Wysokoprezny
 
Posty: 122
Dołączył(a): 4 lutego 2008, 18:36

Re: Większa moc świetlówek kompaktowych przy zapłonie?

Postprzez swietlik » 11 stycznia 2009, 23:28

Słyszałem podobne historie... No cóż raz mierzyłem prąd tuż po zaponie świetlówki i nie zauważyłem wyraźnie większego poboru. Pamiętam, że wskazania amperomierza malały. Były to niewielkie wahania i z pewnością normalny użytkownik nie odczuje tego na rachunkach za prąd.
Zakład Energetyczny Poznań
Rejon Najwyższych Napięć
Avatar użytkownika
swietlik
 
Posty: 3012
Zdjęcia: 83
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 14:04
Lokalizacja: Poznań

Re: Większa moc świetlówek kompaktowych przy zapłonie?

Postprzez Wysokoprezny » 12 stycznia 2009, 08:54

No widzisz. Od razu wydawało mi się logiczne, że nie może wspomniany typ lamp pobierać więcej energii. Legenda głosi, że świetlówka- dajmy na to- 18-watowa po zapłonie zużywa przez parę minut więcej energii niż żarówka 100-watowa... I najgorsze jest to, że elektryk wymyślił tę teorię... Trzeba jeszcze zrobić jedno doświadczenie: zmierzyć napięcie robocze po zapłonie. Nie może być ono większe. Co więcej- spodziewam się, że będzie mniejsze! Iloczyn mniejszego napięcia i minimalnie większego prądu da nam po zapłonie przypuszczalnie nawet mniejszą moc... Raz mierzyłem parametry lampy wysokoprężnej sodowej 150-watowej: prąd pracy to 1,8 ampera, a prąd zapłonu to 2,4 ampera. Tyle,że napięcie robocze wynosi 100 V, a zapłonu wynosi 12 V... Tak więc 150-watowa sodówka po zapłonie pobiera najpierw jakieś 28,8 wata i moc stopniowo rośnie. Mam rację?
Lampy wysokoprężne w każdym ogrodzie!
Wysokoprezny
 
Posty: 122
Dołączył(a): 4 lutego 2008, 18:36

Re: Większa moc świetlówek kompaktowych przy zapłonie?

Postprzez swietlik » 12 stycznia 2009, 09:28

Co do świetlówki energooszczędnej to proponuję mierzyć sam prąd na oprawce. Napięcie sieci będzie stałe przez cały czas (ja mam u siebie w gniazdku równe 230V). Nie da się zmierzyć prądu i napięcia na samej świetlówce, tuż za statecznikiem elektronicznym z uwagi na wysoką częstotliwość. Miernik będzie wskazywał głupoty.
Lampa sodowa tuż po zapłonie pobiera też większy prąd i zakładając stałą wartość napięcia sieci wychodzi większa moc. Nie mam watomierza więc ciężko stwierdzić czy ta nadwyżka będzie mocą bierną czy czynną... Bardziej obstawiał bym za bierną z uwagi na małą impedancję lampy w chwili zapłonu.
Zakład Energetyczny Poznań
Rejon Najwyższych Napięć
Avatar użytkownika
swietlik
 
Posty: 3012
Zdjęcia: 83
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 14:04
Lokalizacja: Poznań

Re: Większa moc świetlówek kompaktowych przy zapłonie?

Postprzez Wysokoprezny » 12 stycznia 2009, 10:58

[quote="swietlik"]
Lampa sodowa tuż po zapłonie pobiera też większy prąd i zakładając stałą wartość napięcia sieci wychodzi większa moc.
Hmmmm, bierze się tu pod uwagę napięcie sieci? Myślałem że robocze napięcie (za statecznikiem). Pozdrawiam:)
Lampy wysokoprężne w każdym ogrodzie!
Wysokoprezny
 
Posty: 122
Dołączył(a): 4 lutego 2008, 18:36

Re: Większa moc świetlówek kompaktowych przy zapłonie?

Postprzez andrzejlisek » 12 stycznia 2009, 16:24

Wydaje mi się, że prąd świetlówki oraz napięcie na lampie da się zmierzyć wykorzystując dobry oscyloskop, najlepiej z możliwością rejestrowania przebiegów.

Czy ktoś taki sprzęt posiada?
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: Większa moc świetlówek kompaktowych przy zapłonie?

Postprzez Wysokoprezny » 13 stycznia 2009, 10:55

A czy ktoś z Was ma miernik mocy czynnej? Wówczas miałbym prośbę, by ten ktoś zmierzył moc na oprawce sekundy po zapłonie kompakta, następnie jakieś 7 minut po zapłonie :D
Lampy wysokoprężne w każdym ogrodzie!
Wysokoprezny
 
Posty: 122
Dołączył(a): 4 lutego 2008, 18:36


Powrót do Świetlówki liniowe i kompaktowe

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 24 gości