Zasilanie swietlówki 8W

Szeroko pojęte lampy fluorescencyjne

Re: Zasilanie swietlówki 8W

Postprzez lampa123 » 13 lutego 2009, 18:32

LUMILUXDELUXE napisał(a):
lampa123 napisał(a):
KaszeL napisał(a):Ciepłemu zapłonowi ;)

No tak, w takim razie każda tania świetlówka ma ciepły zapłon bo w każdej ten kondziołek siedzi.


Chyba się przejęzyczyłeś. Tanie świetlówki prawie zawsze mają zimny zapłon (tańsza produkcja)

Pewnie mają zimny, ale zawsze spotykam że ten kondensator. Może jego zadanie jest jednak inne. Bo mam elektronikę z tym kondensatorem i on odpala natychmiast.
Avatar użytkownika
lampa123
 
Posty: 963
Zdjęcia: 45
Dołączył(a): 17 grudnia 2007, 17:04

Re: Zasilanie swietlówki 8W

Postprzez LUMILUXDELUXE » 14 lutego 2009, 20:51

Tam jest masę kondensatorów, rezystorów i innych dziwadł, schematy miażdżą :) ale wynalazek genialny
LUMILUXDELUXE
 
Posty: 468
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 1 stycznia 2009, 13:06

Re: Zasilanie swietlówki 8W

Postprzez Edziu » 14 lutego 2009, 23:51

przez lampa123
Pewnie mają zimny, ale zawsze spotykam że ten kondensator. Może jego zadanie jest jednak inne. Bo mam elektronikę z tym kondensatorem i on odpala natychmiast.

To zależy od pojemności tego kondka, im większa tym dłuższy zapłon,na schemacie jest 1,5nF, ja dałem 6,8nFza duży też nie może być bo nie zapali się świetlówka,będą swiecić same żarniki
W poszukiwaniu miejsc gdzie występowały bądź występują duże kwiaty opraw oświetleniowych...
Avatar użytkownika
Edziu
 
Posty: 3147
Zdjęcia: 497
Dołączył(a): 24 września 2007, 09:38
Lokalizacja: Toruń

Re: Zasilanie swietlówki 8W

Postprzez DocBrown » 15 lutego 2009, 18:29

Za ciepły zapłon odpowiada nie tyle kondensator, co termistor PTC, jak któraś kompaktówka go nie ma, to można dolutować i będzie ciepły zapłon, na forum elektroda.pl było dość sporo o tym pisane.
DocBrown
 

Re: Zasilanie swietlówki 8W

Postprzez LUMILUXDELUXE » 20 maja 2009, 19:19

andrzejlisek napisał(a):W mojej komórce (i w większości innych) jak się robi zdjęcie lampy wyładowczej z bliska, to jeżeli lampa wykazuje efekt stroboskopowy (światło tętniące z częstotliwością 100Hz), to wychodzą poziome pasy. A jeżeli jest na stateczniku elektronicznym, to tych pasów nie ma.

Zapomniałem napisać, że jak się zbliży ucho, to słychać ciche brzęczenie charakterystyczne dla zwykłych dławików.


Co do tego brzęczenia, mam w WC świetlówkę kompaktową North Star E27 3U 15W/827 i ona też podczas zapłonu lekko syczy. Efekt mija mniej więcej po minucie. Świadczy o to o kiepskiej jakości statecznika elektronicznego
LUMILUXDELUXE
 
Posty: 468
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 1 stycznia 2009, 13:06

Re: Zasilanie swietlówki 8W

Postprzez LUMILUXDELUXE » 20 maja 2009, 19:20

lampa123 napisał(a):Teoretycznie dało by się zrobić zimny zapłon w świetlówce, podłączamy normalnie, tyle że zwieramy skrętki w świetlówce.

No tak, ale potem trzeba rozewrzeć skrętki. Poza tym, wygląda to właśnie wtedy jak ciepły a nie zimny zapłon. Zimny zapłon jest natychmiastowy.
LUMILUXDELUXE
 
Posty: 468
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 1 stycznia 2009, 13:06

Re: Zasilanie swietlówki 8W

Postprzez LUMILUXDELUXE » 20 maja 2009, 19:23

lampa123 napisał(a):Podczas zimnego startu rury nieco zaciemniają się końce. Po chwili osad zniknie. Trzeba więc świetówki odpalać na dłużej wtedy nie czarnieją końce.


Ale po jakimś czasie i tak będą czarne. Poza tym ich trwałość drastycznie spada.
LUMILUXDELUXE
 
Posty: 468
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 1 stycznia 2009, 13:06

Poprzednia strona

Powrót do Świetlówki liniowe i kompaktowe

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 18 gości