Efekt stroboskopowy świetlówek

Szeroko pojęte lampy fluorescencyjne

Efekt stroboskopowy świetlówek

Postprzez andrzejlisek » 26 kwietnia 2009, 14:23

Myślę, że każdy doskonale zna ten eksperyment, który dowodzi, że światło białe w dużym przybliżeniu składa się z zestawu świateł o wszystkich barwach tęczy.

Z jednej encyklopedii multimedialnej wyciągnąłem filmik, który prezentuje ten eksperyment:
http://www.sendspace.pl/file/qoglqXQZ/

Jak widać, tutaj nie bardzo widać zmieszanie się barw.

Jednak wydaje mi się, że akurat ten eksperyment wykazuje zjawisko stroboskopowe oświetlenia.
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: Efekt stroboskopowy świetlówek

Postprzez LUMILUXDELUXE » 1 maja 2009, 08:19

Warto tu wspomnieć, że aby ten efekt wyeliminować, nie jest konieczny zakup stateczników elektronicznych, choć to byłoby najlepsze rozwiazanie. Można jednak:

- połączyć oprawę na 3 świetlówki do 3 różnych faz;
- przyłączyć do oprawy na 2 świetlówki kondensator do przesunięcia fazy;
- używać mlecznych kloszy, które łagodzą efekt stroboskopowy, pochłaniając i opóźniając część promieni świetlnych;
- używać trój, lub pięciopasmowych świetlówek o bezwładnym luminoforze (można je poznać po tym , że po wyłączeniu w ciemności jeszcze lekko się jarzą)
LUMILUXDELUXE
 
Posty: 468
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 1 stycznia 2009, 13:06

Re: Efekt stroboskopowy świetlówek

Postprzez KaszeL » 3 maja 2009, 23:32

Żaden z tych sposobów nie spowoduje całkowitego wyeliminowania efektu stroboskopowego. Może go najwyżej zmniejszyć.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Efekt stroboskopowy świetlówek

Postprzez LUMILUXDELUXE » 8 maja 2009, 12:30

KaszeL napisał(a):Żaden z tych sposobów nie spowoduje całkowitego wyeliminowania efektu stroboskopowego. Może go najwyżej zmniejszyć.


Być może masz rację, stwierdzenie tego wymagałoby specjalistycznych badań. Choć niektórzy producenci (np. Philips) umieszczali na świetlówkach kompaktowych z dławikiem magnetycznym i mlecznym kloszem taką informację (pamiętam jak kupiłem taką w 1998 roku). Świetlówki takie występowały w barwie 830 a nie 827 , jak niemal wszystkie ciepłe obecnie.
LUMILUXDELUXE
 
Posty: 468
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 1 stycznia 2009, 13:06


Powrót do Świetlówki liniowe i kompaktowe

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 23 gości