Świetlówki T5

Szeroko pojęte lampy fluorescencyjne

Re:

Postprzez Whites86 » 20 lipca 2016, 18:00

Farel03 napisał(a):Ciepły start ?

ja nie uznaje dławikow elektronicznych ;) wszystkie moje rury wszędzie palone są na tradycyjnych dławikach, odpalane tradycyjnymi starterami polamu ;)
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Postprzez Farel03 » 20 lipca 2016, 18:20

@Whites86

No to prawidłowo. Poświeć nią na mostku Gratza. Sądząc po tym , że po 2 stronie nie ma prawie rzadnych okopceń , to może poświecić 2 tyle.
Lepsze jest wrogiem dobrego. Najprostsze rozwiązania są najlepsze
Avatar użytkownika
Farel03
 
Posty: 2297
Dołączył(a): 10 sierpnia 2015, 21:19
Lokalizacja: Kraków

Re:

Postprzez Whites86 » 20 lipca 2016, 21:05

Farel03 napisał(a):@Whites86

No to prawidłowo. Poświeć nią na mostku Gratza. Sądząc po tym , że po 2 stronie nie ma prawie rzadnych okopceń , to może poświecić 2 tyle.

bez przesady ;) sami wiemy jak takie świecenie wygląda, jest zużyta i tyle, już dawno trafiła do śmieci
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Świetlówki T5

Postprzez JeD » 20 lipca 2016, 22:33

Wybacz, ale świecenie tym typem mostku jest wysoko nie opłacalne z powodów jakości i ilości światła.
Nawet z pozoru najdziwaczniejsza, najskromniejsza pasja jest czymś bardzo, ale to bardzo cennym... ;)
#lubie_sode
Avatar użytkownika
JeD
 
Posty: 7290
Zdjęcia: 776
Dołączył(a): 22 marca 2012, 19:28
Lokalizacja: Lubelskie

Postprzez Farel03 » 20 lipca 2016, 22:48

@Jed

Gdzie masz utratę jakości i ilości światła ? Jest go mniej o tyle , co okopcenie zabiera.

Rozumiem. Nie każdy lubi świecić zdychającymi rurami. Ja akurat lubię przerabiać zdychające na zdechłe :P
Lepsze jest wrogiem dobrego. Najprostsze rozwiązania są najlepsze
Avatar użytkownika
Farel03
 
Posty: 2297
Dołączył(a): 10 sierpnia 2015, 21:19
Lokalizacja: Kraków

Re:

Postprzez toomm40 » 20 lipca 2016, 23:24

Farel03 napisał(a):@Jed Gdzie masz utratę jakości i ilości światła ? Jest go mniej o tyle , co okopcenie zabiera.

Bzdura ;)

Każda świetlówka -bez wyjątku -wskutek świecenia się/zużywania traci strumień świetlny. Podają to nawet producenci w swych kartach katalogowych. Świetlówki najnowszej generacji T5 o dużej luminacji tracą go nieco mniej, natomiast zwykłe rury T5 4-13 Watt -więcej.
Świetlówka która prześwieciła np. 10.000h może mieć spadek strumienia świetlnego nawet o 25% i/lub więcej w stosunku do pierwotnego. Stąd też nie ma żadnej stosownej przyczyny, aby takie świetlówki na siłę świecić na jakiś zastępczych układach elektronicznych itp. Ich trwałość jest obliczona na pewną ilość godzin i koniec. Parujące związki chemiczne z emiterów naniesionych na elektrody też wpływają na luminofor, a więc także na jakość światła, która się pogarsza, świetlówka blednie itp. Dlatego też wykonuje się zbiorowe wymiany źródeł światła w większych zakładach przemysłowych itp.
Najlepszym przykładem tego są lampy rtęciowe, często widzimy bżdżące zielono-sine rtęciówki, które utraciły ponad 50% swego strumienia i świecą z siłą żarówki 60-wtowej. Takie tez już dawno powinny być zutylizowane - mimo że "jeszcze świecą ", i jedynie przez niedbalstwo są nadal w eksploatacji.
TELAM - i wszystko jasne :D
Avatar użytkownika
toomm40
 
Posty: 5024
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 18 listopada 2011, 23:38
Lokalizacja: Poznań

Postprzez Farel03 » 21 lipca 2016, 00:06

@toomm40

No to ja jestem jakoś mało wymagający. Zapalam koło siebie Pilę T12 Daylight 765 nową , obok migającą na mostku i różnicy w świetle nie widzę. Ale może w przypadku T5ek jest to bardziej widoczne , co w sumie miało by sens. Oglądałem wideo z dobijania rury F4T5 (T5 4watt) i świeciła naprawdę kiepsko (2/3 liminofora było zakryte przez odparowany wolfram).
Lepsze jest wrogiem dobrego. Najprostsze rozwiązania są najlepsze
Avatar użytkownika
Farel03
 
Posty: 2297
Dołączył(a): 10 sierpnia 2015, 21:19
Lokalizacja: Kraków

Re: Świetlówki T5

Postprzez MRP200 » 21 lipca 2016, 07:11

Zasilanie przepalonych świetlówek poprzez różnego rodzaju mostki prostownicze, powielacze itp. wynalazki miało sens w czasach kryzysu, kiedy to świetlówek dostać po prostu nie szło. To że udaje się w ten sposób jeszcze "zmusić" do pracy świetlówkę z przepaloną skrętką, jednak nie liczmy, że poświeci ona drugie 10 tyś. godzin. To może być 500 h albo 2000 h, w zależności jaka świetlówka nam się trafi. Z różnych źródeł wiadomo, że ten patent sprawdzał się losowo. Czasami przepaloną świetlówkę udało się pomęczyć jeszcze przez tydzień, czasami miesiąc.
Z drugiej strony, to w domach jak często przepalają nam się świetlówki. 1 na rok. No chyba, że ktoś lubi buszować po pojemnikach elektrorecyclingu i pozyskiwać stamtąd zużyte świetlówki i na siłę się nimi oświetlać. A potem chwalić się ile to złotówek na tym zaoszczędził.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4281
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Postprzez Farel03 » 21 lipca 2016, 07:36

Zobaczymy. Akurat Tungsramowi (który jest w OUKsa wkręcony) nie wróżę długiego świecenia na mostku , ale Pila która go zastąpi poświęci jeszcze długo.
Lepsze jest wrogiem dobrego. Najprostsze rozwiązania są najlepsze
Avatar użytkownika
Farel03
 
Posty: 2297
Dołączył(a): 10 sierpnia 2015, 21:19
Lokalizacja: Kraków

Re: Świetlówki T5

Postprzez lumix26 » 21 lipca 2016, 07:53

Farel -chłopaki piszą serio i ja Ci to powiem że na mostku świeci słabiej wiem bo sam robiłem to w garażu i po 3 miesiącach wywaliłem to ,bo miałem dość słabego światła na zużytych świetlówkach i do tego już zzieleniałe ,to jest raczej dobre dla zabawy gdzieś tam w kąciku zapalić i wykańczać te rury
Spróbuj się przyzwyczaić do takiego światła na mostku przez jakieś tydzień czy dwa a potem daj normalne świetlówki nowe czy częściowo używane i na normalnym układzie bez mostka Graetza i wtedy zobaczysz różnicę ;-)

Whites nie zgodzę się z Tobą że są osoby które katują rury,może i są tutaj ale nie wszyscy,może i fakt trochę fotek czy filmików daje związane z tym ,ale ja nie katuje tylko użytkowuje w sposób normalny,ostatnio udaje mi się trochę tanio kupować rury, dostaje też gratisy czyli używane,a te idą jako pierwsze do opraw,
Tak samo toomm ma podobny przypadek On to już w ogóle bardzo dużo załatwia jako nowe czy używane,więc nie dziwcie się ze dajemy trochę zdjęć zużytych rur w tak krótkim czasie;-) Używane szybciej kończą swój żywot ;-)
Nie rezygnuj nigdy z celu tylko dlatego, że osiągniecie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie.
Avatar użytkownika
lumix26
 
Posty: 9289
Zdjęcia: 3827
Dołączył(a): 23 stycznia 2012, 20:39
Lokalizacja: Bydgoszcz

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Świetlówki liniowe i kompaktowe

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości