Uwaga na Briluxa

Szeroko pojęte lampy fluorescencyjne

Uwaga na Briluxa

Postprzez DocBrown » 25 lipca 2009, 22:20

Witam wszystkich.
Na wstępie proszę o nie pisanie postów typu "znowu generalizujesz" itp, bo temat ten założyłem po dość długich obserwacjach i przemyśleniach.
A przechodząc do sedna sprawy: Świetlówki kompaktowe Briluxa to okrutna tandeta, w ciągu roku siadły mi 4, wcześniej nic o tym nie pisałem, bo jakoś mi to umknęło, pozatym padnięte kompakty poszły na śmieci więc nie miałem okazji wybadać sprawy. Wczoraj wieczorem padł mi ostatni brilux jaki miałem w domu, po prostu zrobił zwarcie powodując wysadzenie bezpiecznika B16. Jak się później okazało świetlówka dostała jakiegoś zwarcia, poniżej kilka zdjęć tego wyrobu świetlówkopodobnego :mrgreen:

Na pierwszy rzut oka jest OK, wygląda jak każdy inny kompakt

Obrazek

Przeprowadźmy więc sekcje zwłok :twisted:

Pierwsze co rzuciło się w oczy po otwarciu obudowy (poszło wyjątkowo łatwo, dużo łatwiej niż z Osramem) to okopcenie płytki z elektroniką

Obrazek

Jeden z przewodów idących do trzonka jest luźny, dodatkowo gwint ma wypaloną małą dziurkę :twisted:

Obrazek

Z początku wydawało mi się, że szlag trafił kondnesator elektrolityczny, jednak okazało się, że on o dziwo jest sprawny, tak więc zaniechałem dalszych poszukiwań uszkodzonych elementów i postanowiłem sprawdzić, czy rurka zaświeci, bo żarniki nie są przepalone. W tym celu podłączyłem ją prowizorycznie do mojej oprawy na liniówki 8W (rurka ma 9W)

Obrazek

I teraz w akcji :mrgreen:
Rurka świeci na paskudny, żółty kolor więc zastosowania u mnie nie znajdzie

Obrazek

Ciekawostką jest fakt, że zapłonnik cały czas lekko się świecił, przy liniówce 8W nie ma tego zjawiska

Obrazek

Na końcu dodam też, że czasem zauważałem u znajomych walające się gdzieś kompakty i najczęściej były to właśnie briluxy na pytanie, czy ta "żarówka" działa zawsze otrzymywałem odpowiedź przeczącą :mrgreen:

P.S. Fotki z tego wątku dedykuje CDMowi :)
Ostatnio edytowano 26 lipca 2009, 07:52 przez DocBrown, łącznie edytowano 1 raz
DocBrown
 

Re: Uwaga na kompakty Briluxa

Postprzez CDM » 25 lipca 2009, 22:35

Ja też bym nie chciał generalizowac, ale z firmą Brillux mam raczej złe doświadczenia, zwłaszcza, jeśli chodzi o oprawy świetlówkowe, które zagrażają bezpieczeństwu otoczenia. Kompaktówek tej firmy nigdy nie kupowałem i nie miałem, ale w sumie nie dziwię się werdyktowi Doc-a.

P.S Dzięki za dedykację :)
Brak czasu....
Avatar użytkownika
CDM
 
Posty: 4670
Zdjęcia: 226
Dołączył(a): 12 czerwca 2007, 14:07
Lokalizacja: Poznań

Re: Uwaga na kompakty Briluxa

Postprzez DocBrown » 25 lipca 2009, 22:36

:arrow: CDM, w jaki sposób oprawy briluxa zagrażają bezpieczeństwu ? :shock:
DocBrown
 

Re: Uwaga na kompakty Briluxa

Postprzez CDM » 25 lipca 2009, 22:59

DocBrown napisał(a)::arrow: CDM, w jaki sposób oprawy briluxa zagrażają bezpieczeństwu ? :shock:
Obsługuję kilka hal garażowych, w których są pomontowane oprawy tej firmy. Stateczniki są tak kiepskiej jakości,że wystarczy,żeby przez dzień, dwa świetlówka miała zwarty zapłonnik, a ten sie niszczy, przegrzewa i po prostu fajczy!! Tych dławików przez dwa lata wymieniłem już dwadzieścia parę, teraz po prostu chodzę do tych garaży częściej i staram sie jak najprędzej wymieniać rury i startery, gdy którekolwiek się uszkodzą. Jest jeszcze niestety inna, poważniejsza wada...Te oprawy po prostu spadaja z sufitu, bo plastik z którego są wykonane jest tak cienki, że pęka pod wpływem masy dławików i pod wpływem temperatury wewnątrz oprawy, wywołanej świeceniem samych rur i strat cieplnych na dławiku...Moge zrobić zdjęcia tego całego złomu, który pospadał, zobaczycie, jak to wszystko jest liche
Brak czasu....
Avatar użytkownika
CDM
 
Posty: 4670
Zdjęcia: 226
Dołączył(a): 12 czerwca 2007, 14:07
Lokalizacja: Poznań

Re: Uwaga na kompakty Briluxa

Postprzez DocBrown » 25 lipca 2009, 23:03

Zrób foty i wklej tutaj :twisted:
Zmieni się nazwę tematu na "uwaga na produkty Briluxa" :mrgreen:
DocBrown
 

Re: Uwaga na Briluxa

Postprzez Whites86 » 26 lipca 2009, 10:42

mi się zjarał podobnie kompakt apollo :twisted: oczywiscie wszystkie pozniej poszly w śmieci nawet te sprawne, zamienilem je na kompakty Poluxa 24W 3U 6400K i uzywam ich do dzis jeszcze zaden mi niepadł a niektore z nich sa włączane kilkanascie razy dziennie (przez ponad rok)
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Uwaga na Briluxa

Postprzez DocBrown » 26 lipca 2009, 10:46

A ten Apollo miał ciepły zapłon ?
Mój ś.p. Brilux musiał odpalać na ciepło, bo nie ma ani śladu zaczernienia przy końcach rurki, tak więc to akurat dobrze o firmie świadczy, niemniej jednak jeśli nie zrobią czegoś z jakością układów zasilających to nie ma sensu kupowanie ich kompaktów.
DocBrown
 

Re: Uwaga na Briluxa

Postprzez Whites86 » 26 lipca 2009, 10:46

DocBrown napisał(a):A ten Apollo miał ciepły zapłon ?
Mój ś.p. Brilux musiał odpalać na ciepło, bo nie ma ani śladu zaczernienia przy końcach rurki, tak więc to akurat dobrze o firmie świadczy, niemniej jednak jeśli nie zrobią czegoś z jakością układów zasilających to nie ma sensu kupowanie ich kompaktów.

niewiem nigdy niemoge odróznic tych na cieplo i tych na zimno :?
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Uwaga na kompakty Briluxa

Postprzez LUMILUXDELUXE » 26 lipca 2009, 11:14

CDM napisał(a):
DocBrown napisał(a)::arrow: CDM, w jaki sposób oprawy briluxa zagrażają bezpieczeństwu ? :shock:
Obsługuję kilka hal garażowych, w których są pomontowane oprawy tej firmy. Stateczniki są tak kiepskiej jakości,że wystarczy,żeby przez dzień, dwa świetlówka miała zwarty zapłonnik, a ten sie niszczy, przegrzewa i po prostu fajczy!! Tych dławików przez dwa lata wymieniłem już dwadzieścia parę, teraz po prostu chodzę do tych garaży częściej i staram sie jak najprędzej wymieniać rury i startery, gdy którekolwiek się uszkodzą. Jest jeszcze niestety inna, poważniejsza wada...Te oprawy po prostu spadaja z sufitu, bo plastik z którego są wykonane jest tak cienki, że pęka pod wpływem masy dławików i pod wpływem temperatury wewnątrz oprawy, wywołanej świeceniem samych rur i strat cieplnych na dławiku...Moge zrobić zdjęcia tego całego złomu, który pospadał, zobaczycie, jak to wszystko jest liche


Mam pytanie: czy wypalone dławiki briluxa wymieniasz na nowe tej samej firmy?
LUMILUXDELUXE
 
Posty: 468
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 1 stycznia 2009, 13:06

Re: Uwaga na Briluxa

Postprzez LUMILUXDELUXE » 26 lipca 2009, 11:16

DocBrown napisał(a):A ten Apollo miał ciepły zapłon ?
Mój ś.p. Brilux musiał odpalać na ciepło, bo nie ma ani śladu zaczernienia przy końcach rurki, tak więc to akurat dobrze o firmie świadczy, niemniej jednak jeśli nie zrobią czegoś z jakością układów zasilających to nie ma sensu kupowanie ich kompaktów.


Ani Brilux Ani Apollo nie stosują ciepłego zapłonu. Whites86, gdybyś kupił kompakty Briluxa produkowane przez GE (spiralki) zmieniłbyś zdanie. Ale one oczywiście nie są już tak tanie, jak zwykłe 2u czy 3u. Ale co do twojego doświadczenia, masz rację. Środek tej świetlówki (upalone przewody) budzi przerażenie
LUMILUXDELUXE
 
Posty: 468
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 1 stycznia 2009, 13:06

Następna strona

Powrót do Świetlówki liniowe i kompaktowe

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości