Świetlówki kompaktowe o wysokim Ra

Szeroko pojęte lampy fluorescencyjne

Re: Świetlówki kompaktowe o wysokim Ra

Postprzez andrzejlisek » 5 maja 2010, 21:35

arw napisał(a):Można wytrzymać pod warunkiem, że świeci włókno a nie luminofor ;)

Nie dziwię się. Temperatura barwowa to nie wszystko. To, że światło jest "mniej więcej białe" nie wystarczy, żeby uznać za dobre. Świetlówki i lampy MH dające światło o wyraźnie różowistym zabarwieniu są nie dla mnie, mimo, że są 827, 830. Cały problem bierze się z tego, że luminofor oddaje światło o widmie nieciągłym, czyli nienaturalne.

LUMILUXDELUXE napisał(a):Ta pyskówka nie ma sensu. Niechże każdy używa takiego źródła światła, jakie mu się podoba

Każdy ma inny gust.
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: Świetlówki kompaktowe o wysokim Ra

Postprzez amisiek » 5 maja 2010, 21:45

andrzejlisek napisał(a):Świetlówki i lampy MH dające światło o wyraźnie różowistym zabarwieniu są nie dla mnie, mimo, że są 827, 830. Cały problem bierze się z tego, że luminofor oddaje światło o widmie nieciągłym, czyli nienaturalne.

100 % racji. Właśnie dlatego poprosiłem KaszeLa o upolowanie dwóch lampek 930 - chcę mieć źródło o Ra >90. Dla barwy 942 już mam, szukałem czegoś w barwie ciepłej, akurat na wieczór. Są świetlówki 930, ale trudno je kupić.

Mała ciekawostka - dzisiaj przy kręceniu przekazu wideo z małej konferencji, w której byłem jednym z prelegentów, ekipa odpaliła naświetlacz obsadzony czterema świetlówkami kompaktowymi niezintegrowanymi Osram 54W o barwie 954. Ilość światła niestety średnia, metalohalogen 70W daje go więcej, nie mówiąc o 150W. Przypuszczam, że jest to luminofor wielopasmowy, który ma małą wydajność ale za to bardzo wysokie oddawanie kolorów.
Co do barwy nie mam zastrzeżeń, Ra w górnym zakresie, czyli 95 lub wyżej. Kamera się sama skalibrowała na 5400 w trybie daylight, czyli rozpoznaje widmo jako pełne. Moim zdaniem świetlówka taka świeci bardzo podobnie do Philips Graphica, gdyby odpalić jedno obok drugiego, to być może by się zobaczyło różnicę. Nigdy przedtem nie widziałem takich świetlówek kompaktowych.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Poprzednia strona

Powrót do Świetlówki liniowe i kompaktowe

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 18 gości