Wybór świetlówki T8

Szeroko pojęte lampy fluorescencyjne

Wybór świetlówki T8

Postprzez arw » 13 lutego 2010, 12:09

Hej. Przymierzam się do wyboru swietlowki T8 i chciałbym waszej fachowej pomocy. Jeśli można oczywiscie.
Więc tak, są to dwie pojedyncze oprawy T8 36W, z elektronicznym statecznikiem.
Świetlowki mają oswietlać pokoj z przeznaczeniem do prac elektronicznych i projektowych.

Na oku mam takie typy:
1. Narva BIO VITAL 958, cena ~23zł, link: http://www.narva.com.pl/nowa/products.p ... &view=list
2. Narva COLOURLUX de Luxe 950, cena ~17zł, link: http://www.narva.com.pl/nowa/products.p ... &view=list
3. Narva COLOURLUX plus 3-Phosphor 865, cena ~8zł, link: http://www.narva.com.pl/nowa/products.p ... &view=list
4. Osram COLOR proof 950, cena: ~29zł, link: http://catalogx.myosram.com/zb2b/catalo ... ducts=true
5. Osram LUMILUX DE LUXE 954, link: http://catalogx.myosram.com/zb2b/catalo ... ducts=true

Teraz tak, czy Narva ustępuje jakościom OSRAMa? Najbardziej skłaniam się ku pozycji nr 2, oraz nr 4. Na skutecznosci niespecjalnie mi zalezy, najgorsze dwie 36W dają ponad 4000lm, wiec to i tak duzo lepiej niż moje obecne 1500lm, przy ktorym sobie jakos daje radę jeszcze.
Wyszukuje serie 9xx, ale czy to sie nie mija z celem? To sa swietlowki do oswietlania roslin, w drukarniach, w odziezowych miejscach, w lakierniach, tam gdzie jest potrzebne odwzorowanie kolorow.
Do mojej pracy, szczerze mowiac nie jest mi to potrzebne, glownie zalezy mi na tym, zeby sie oczy nie meczyly i zebym mógł nawet 6 godzin wieczornych poswiecic w pracy.
Ostatnio edytowano 13 lutego 2010, 13:28 przez arw, łącznie edytowano 1 raz
arw
 
Posty: 373
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 3 lutego 2010, 20:45

Re: Wybór świetlówki T8

Postprzez Utilizer » 13 lutego 2010, 12:23

Wydaje mi się że wszystkie te świetlówki byłyby dobre. Czy Narva ustępuje jakością OSRAM? Tego nie wiem
Serie 9xx moim zdaniem mają sens, jak chcesz dłużej siedzieć przy takim świetle to warto

Ja bym wybrał numer 2, chociaż może lepiej by było wziąć numer 3 który jest świetlówką trójpasmową. Z drugiej strony moim zdaniem 6500k to nie jest za dużo za zimno, ale chyba 5000k byłoby w sam raz
Avatar użytkownika
Utilizer
 
Posty: 6575
Zdjęcia: 2797
Dołączył(a): 27 czerwca 2009, 19:39

Re: Wybór świetlówki T8

Postprzez arw » 13 lutego 2010, 12:46

Z tego, co patrzę, to wszystkie 3-pasmowe mają 8xx.
5-pasmowe dają nam 9xx, a są takie (bio vital narvy, albo color proof osrama), ze ich widmo juz nie jest pasmowe, tylko bardziej zblizone do ciągłego, dzieki czemu mamy Ra bliske 98.

Bio Vital ponoć daje najlepsze swiatlo, ale ten z kolei emituje UV-A i UV-B w niewielkich ilosciach. Rury w oprawach mam osłonięte tworzywem, wiec bedzie to żółkło zbyt szybko, takze biovitale odpadają.

Co do temperatury barwowej, to zachmurzona pogoda daje 5000K, a z przejrzystym niebem daje ~6000K, więc mi takie swiatlo odpowiada bardzo.
arw
 
Posty: 373
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 3 lutego 2010, 20:45

Re: Wybór świetlówki T8

Postprzez KaszeL » 13 lutego 2010, 18:44

Z tymi temperaturami barwowymi, to jest dokładnie na odwrót. W słoneczny dzień w południe masz około 5000k, w zachmurzony dzień 6500k, a jak się robi późno wieczorem i słońce powoli zachodzi to nawet 8000k. Ja osobiście w domu mam kilka Osram Lumilux De Luxe 954. Świecą genialne, ale teraz wymieniam wszystkie na Narvy Bio Vital. Nie wiem gdzie widziałeś te świetlówki w takiej cenie, ale tylko na allegro tylko na jednej aukcji gdzie koleś je w zasadzie wyprzedaje - można je dostać po 18zł/sztuka. Normalnie kosztują bliżej 40zł, a w wykonaniu T5 nawet 70zl/sztuka.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Wybór świetlówki T8

Postprzez arw » 13 lutego 2010, 19:26

Przeczuwalem, że mogłem napisać odwrotnie, choć do konca dalej nie jestem pewien jak ma być. Przy zachodzie slonca, wydaje mi sie, ze temperatura barwowa spada - slonce bardziej emituje na zółto przeciez, potem pomarańczowo i wręcz czerwono.

Widzialem na tej aukcji, ze wylicytowales pare szt ;) tylko zastanawiam sie, czy to oryginaly narvy?
Czytam dalej i ten BioVital skutecznie symuluje slonce, nawet dostarcza podobnych dawek UV, dzieki czemu skóra korzystnie wydziela wit. D. Dobre na depresje ogółem w krótkie zimowe dni.
W tej cenie widzialem w luxmarket.pl czy jakoś tak, tylko tam bardziej hurtowo sprzedają, a i tak sklep sam w sobie do tanich nie należy.

Jakby ktoś sie zdecydował na BioVital 36W Narvy, to dajcie znać, zamówię większą ilość hurtem, bo jakoś nie mam przekonania do tych z allegro, bo wyprzedawać można stare 540, 640, 765, itd, a nie nowej konstrukcji biovitale.
arw
 
Posty: 373
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 3 lutego 2010, 20:45

Re: Wybór świetlówki T8

Postprzez KaszeL » 13 lutego 2010, 19:41

No wiesz, mam ich kilka sztuk - świecą bardzo dobrze. Do tego zamawiałem już niezależnie T5/35W i T5/54W. Świecą identycznie. Mogę zrobić fotacze w razie czego :)
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Wybór świetlówki T8

Postprzez arw » 13 lutego 2010, 19:56

No ba, rób rób
arw
 
Posty: 373
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 3 lutego 2010, 20:45

Re: Wybór świetlówki T8

Postprzez arw » 17 marca 2010, 19:29

No to zaczalem przygode ze swietlowkami.
Mam dwie oprawy do T8 36W, kupilem wstepnie Osram 840 i 865 dla porównania. W zestawie są no_name 2700K (fuj)

Odczucia mieszane, niby 840 wydaje się najjasniejsza (subiektywne oswietlenie obiektow), z kolei 865 tak chłodno, jak w kostnicy, ale jak dluzej sie posiedzi z tym swiatlem, to ma sie wrazenie, ze mam swiatlo jak zza dnia. Ta 2700, to jakieś nieporozumienie, świeci z różową poświatą.
Aż ciekawi mnie czy jest przepaść miedzy nimi z narvą biovital.

PS. Oprawy niby mają statecznik elektroniczny, ale brzęczą podczas pracy. Możliwe to?
Brzeczenie nie jest silne, wystarczy hałasujacy laptop, ktory to zagłusza.
arw
 
Posty: 373
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 3 lutego 2010, 20:45

Re: Wybór świetlówki T8

Postprzez amisiek » 17 marca 2010, 19:40

Jeśli mogę cokolwiek radzić, to ja bym unikał źródeł, które mają Ra<90. Im wyżej, tym lepiej. To, że są to świetlówki "akwarystyczne" czy "do pracowni graficznych" itp - tym się nie sugeruj. Od podłej swietlówki 2700K z Ra=70 lepsze jest prawie wszystko;). Im wyższe Ra, tym jaśniejsze subiektywnie się wydaje światło przy kolorowym otoczeniu, nawet przy tym samym natężeniu mierzonym ekspozycją w aparacie (lub luksomierzem).
A może Philips Graphica? Znam te świetlówki, są używane w kopioramach i przy proofach, Ra w praktyce NA PEWNO ponad 96, temperatura 5200K, bardzo ładne światło, zresztą charakterystyka (jest tu) wiele mówi. Do reprodukcji nie trzeba żadnej korekcji poza temperaturą barwową. Mało UV, obudowa nie powinna zżółknąć. BDB źródło, Lumilux Deluxe 95x jest z tej samej bajki.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Wybór świetlówki T8

Postprzez arw » 17 marca 2010, 22:13

Dzieki za info.
Po dluzszych obserwacjach w zestawieniu: kuchnia na zółto od zarowki, w pokoju 'twister' 827 i dalej swietlowka 840. Ogladając światło w tej kolejności, ostatnie świeci fajnie, zimno, ale biało i przyjemnie sie patrzy w oswietlony obiekt, choć dalej widzę tą różową poświatę. Włączając 865 światło nie jest zimne, tylko niebieskie. Oczy po dluzszej ekspozycji dosłownie bolą. Podziekuje.
Dlatego poszukam Osram Color Proof, czyli niby najlepszy jej produkt pod względem widma, majacy 5000K. Choć zapewne dla swietego spokoju umyslu kupie narve biovital i bede porownywał ;)
arw
 
Posty: 373
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 3 lutego 2010, 20:45

Następna strona

Powrót do Świetlówki liniowe i kompaktowe

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 24 gości