Nowe świetlówki Very High Output

Szeroko pojęte lampy fluorescencyjne

Re: Nowe świetlówki Very High Output

Postprzez KaszeL » 12 maja 2010, 16:55

LUMILUXDELUXE napisał(a):Nie chodzi mi o to czy wygląda śmiesznie czy nie, ale o to że w przypadku świetlówek T5 masz do wyboru tylko cztery długości (poza miniaturowymi) a T8 chyba z dziesięć. Poza tym T8 mają skuteczność ok. 100 lm/w zaś T5 114 lm/W. To znowu nie taka różnica ; no i brak T5 HE o RA>90, według mnie poważna luka


Uogólniasz i to w bardzo zły sposób. Popularnych długości T5 faktycznie jest tylko 4, ale pamiętaj że masz dwie grupy mocy. Co podwaja w zasadzie tą wartość. W przypadku T8 popularnych długości jest jeszcze mniej, tylko trzy: 18, 36 i 58W. Reszta to fikcja, która dostępna jest w bardzo ograniczonej ilości, produkowana do specjalnych zastosowań. Piszesz, że T8 mają skuteczność 100lm/W, to prawda ale tylko w przypadku jednego rodzaju świetlówek philipsa na dodatek pracujących na dedykowanych do nich układach zapłonowych o nietypowej mocy 16, 32 i 50W. Zdecydowana większość stosowanych T8, to podstawowe świetlówki halo-fosforanowe o sprawności w okolicach 60-70lm/W, ogromnie popularne we wszelkiego rodzaju biurach 18W /765 wyciąga ledwie 55lm/W(!). Podczas gdy pierwsza lepsza rura T5 HE wyciąga przynajmniej 104lm/W. To w takim porównaniu 2x więcej. Kto Ci powiedział, że nie ma T5 HE z Ra > 90 tego nie wiem, ale wprowadził Cię w błąd :)
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Nowe świetlówki Very High Output

Postprzez amisiek » 12 maja 2010, 18:09

LUMILUXDELUXE napisał(a):Poza tym T8 mają skuteczność ok. 100 lm/w zaś T5 114 lm/W. To znowu nie taka różnica ; no i brak T5 HE o RA>90, według mnie poważna luka

Przecież są świetlówki T5 HE o Ra>90, podobnie HO, które mają co najmniej 86 lm/W. Rzadko to można kupić, bo w większości hurtowi wisi głównie badziewie T8 halofosforanowe, ale są.

Uważam też, że popularne 18W, 765, 55 lm/W to badziewie które powinno zostać zakazane, wycofane z handlu a umieszczanie takich źródeł powinno być karane chłostą.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Nowe świetlówki Very High Output

Postprzez arw » 12 maja 2010, 20:56

To że istnieją i nie mozna kupić, to zasadnicza kwestia.
Juz mam problem z Philipsem Graphica T8. Sprzedają tylko hurtem. A co dopiero T5...
arw
 
Posty: 373
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 3 lutego 2010, 20:45

Re: Nowe świetlówki Very High Output

Postprzez KaszeL » 12 maja 2010, 21:05

Polecam www.aqva-light.pl mają pojedyncze sztuki, nawet na zamówienie 2-3 dni, dowolna barwa.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Nowe świetlówki Very High Output

Postprzez LUMILUXDELUXE » 13 maja 2010, 10:54

KaszeL napisał(a):
LUMILUXDELUXE napisał(a):Nie chodzi mi o to czy wygląda śmiesznie czy nie, ale o to że w przypadku świetlówek T5 masz do wyboru tylko cztery długości (poza miniaturowymi) a T8 chyba z dziesięć. Poza tym T8 mają skuteczność ok. 100 lm/w zaś T5 114 lm/W. To znowu nie taka różnica ; no i brak T5 HE o RA>90, według mnie poważna luka


Uogólniasz i to w bardzo zły sposób. Popularnych długości T5 faktycznie jest tylko 4, ale pamiętaj że masz dwie grupy mocy. Co podwaja w zasadzie tą wartość. W przypadku T8 popularnych długości jest jeszcze mniej, tylko trzy: 18, 36 i 58W. Reszta to fikcja, która dostępna jest w bardzo ograniczonej ilości, produkowana do specjalnych zastosowań. Piszesz, że T8 mają skuteczność 100lm/W, to prawda ale tylko w przypadku jednego rodzaju świetlówek philipsa na dodatek pracujących na dedykowanych do nich układach zapłonowych o nietypowej mocy 16, 32 i 50W. Zdecydowana większość stosowanych T8, to podstawowe świetlówki halo-fosforanowe o sprawności w okolicach 60-70lm/W, ogromnie popularne we wszelkiego rodzaju biurach 18W /765 wyciąga ledwie 55lm/W(!). Podczas gdy pierwsza lepsza rura T5 HE wyciąga przynajmniej 104lm/W. To w takim porównaniu 2x więcej. Kto Ci powiedział, że nie ma T5 HE z Ra > 90 tego nie wiem, ale wprowadził Cię w błąd :)


Ja tu piszę o normalnych świetlówkach czyli trójpasmowych. Bo zwykłe halofosforanowe promieniują a nie świecą :) Więc nie porównuj T5 do standardowych tylko do trójpasmowych. Świetlówka 36W/830 ma skuteczność 93 lm/W czyli niewiele gorszą niż T5 HE, a lepszą niż T5 HO.
Po drugie, powiedz mi, która firma produkuje świetlówki T5 HE (14/21/28/35) w wersji pięciopasmowej ? Bo jak mi wiadomo, istnieją jedynie Narvy Bio Vital po 100 zł za sztukę. Natomiast T5 HO można dostać tylko w wersjach 940 i 965. Nie ma też świetlówek T5 HO o Ra=98. Jak ktoś chce mieć idealne Ra, to musi kupić T8. Co do mocy świetlówek T8, w zwykłej castoramie czy Leroy dostaniesz rury 15W i 30W, zaś świetlówek T5 HO w żadnym markecie nie uwidzisz. Są tylko 14,21,28 i 35W, i tylko w Castoramie. Natomiast jak ktoś chce kupić nawet nietypowe moce, to dziś bez problemu kupi nawet najdziwniejsze świetlówki w internecie

Jestem jak najbardziej zwolennikiem świetlówek T5, ale jak można do nich zachęcić klientów skoro ich wybór jest mniejszy niż T8?
LUMILUXDELUXE
 
Posty: 468
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 1 stycznia 2009, 13:06

Re: Nowe świetlówki Very High Output

Postprzez KaszeL » 13 maja 2010, 13:28

Dziwnie się z tobą rozmawia. Dla mnie "normalność" w najczęściej spotykanym przypadku rur T8 to kasetony rastrowe 4x 18W z rurami 765 pracujące na magnetycznych dławikach z kosmicznymi stratami. Mam wrażenie, że podajesz wygodne dla siebie przykłady. Oto małe zestawienie, które zrobiłem na postawie katalogu Osram:

T8:
18W /765 - 56lm/W
18W /865 - 72lm/W
18W /965 - 63lm/W

36W /765 - 69lm/W
36W /865 - 90lm/W
36W /965 - 79lm/W

T5 HE:
14W /830 - 109lm/W
14W /865 - 91lm/W
28W /830 - 116lm/W
28W /865 - 97lm/W

T5 HO:
24W /830 - 89lm/W
24W /865 - 84lm/W
54W /830 - 93lm/W
54W /865 - 88lm/W

Wychodzi na to, że ciężko o te 93 lm/W, fakt 36W /830 wyciąga właśnie 93lm/W, ale 18W /830 jest grubo poniżej 80lm/W. Jak do tego doliczmy straty w dławikach, to wychodzi na prawdę mało fajnie. Skoro bardzo chcesz porównywać sprawność, to bierz pod uwagę rury o takim samym zastosowaniu. Porównanie najsprawniejszej T8 do najsłabszej T5 wygląda i owszem fajnie, ale zafałszowuje dane. Weźmy dla przykładu klasyczną biurową oprawę rastrową, 4x 18W. W kiepskim wykonaniu z 4 słabymi rurami mamy z niej jakieś 4200lm. Jeśli teraz weźmiemy podobną oprawę z 4 rurami T5 HO z tej samej oprawy dostaniemy 8000lm(!). Dwa razy więcej światła, przy mocy o 30% większej. W praktyce można zatem zmniejszyć ilość opraw dwukrotnie i zużycie energii o 15%, Jeśli porównamy rury T5 HE, to z takiej samej oprawy dostaniemy 6000lm przy mocy o prawie 30%(!) mniejszej. Co pozwala zmniejszyć ilość opraw o połowę, a w konsekwencji zużycie energii o prawie 50% względem systemu T8(!). Zastosowanie najlepszym rur T8 niewiele zmieni, bo oprawa będzie dawała tylko 5200lm.

Nadal nie wiem skąd masz informacje, ale BIO Vitale nie kosztują 100zł/sztukę, tylko 34zł netto (dane z wczoraj). Nie wiem skąd bierzesz dane na temat dostępności poszczególnym modeli świetlówek, ale ja widzę w katalogach producentów barwy /830 /835 /840 /850 /865 /880 /930 /940 /950 /965 dla świetlówek T5 HO - a jak poszukasz głębiej to dostaniesz także rury o barwach z przedziału 10000-20000K. To prawda, że nie wszyscy producenci mają wszystkie wersje dostępne, co jednak nie oznacza że ich nie ma. W przypadku świetlówek T8 modele 15W i 30W nie są dostępne we wszystkich produkowanych barwach, tylko niektórych wybranych. Jak by nie patrzeć to są jednak rury do specjalnych zastosowań. To prawda, że w tej chwili nie ma powszechnie dostępnych rur T5 o Ra = 98, ale pamiętaj że są to specjalistyczne źródła do specjalistycznych zastosowań. Osram Color Proof i TL-D Graphica wykorzystuje się głównie w pracowniach poligraficznych a przeważnie nikt tym normalnie nie świeci - nie ma takiej potrzeby.

Przy okazji zapominasz też o wszystkich zaletach świetlówek T5. Dam Ci kolejny mały przykład. Mając oprawę o wymiarach zwykłej oprawy na jedną świetlówkę T8 w tym samym miejscu mieścisz dwie świetlówki T5. Taka oprawa 2x 28W HE daje 6000lm, 2x 54W HO daje 10000lm, podczas gdy najlepsza T8 w tym wypadku da tylko 3300lm, przeciętnie będzie to jednak 2500lm. W takim układzie jedna oprawa T5 może zastąpić 2-4 oprawy T8. Zobacz jakie to daje dalsze oszczędności. Jeśli chodzi o dostępność świetlówek w popularnych marketach to pozwolisz, że nie będę się wypowiadał - nie mam wpływu na ich politykę zaopatrzeniową. Dla mnie ważne jest to, że w sieci niemal od ręki mogę kupić praktycznie dowolną rurę.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Nowe świetlówki Very High Output

Postprzez max » 13 maja 2010, 15:27

Dlatego dobrze że wycofują oprawy ze statecznikami magnetycznymi i świetlówki 765, 640 i gorsze. Nie dość, że straty na dławiku znacznie większe to jeszcze ten zapłon migotliwy no i stałe miganie świetlówki. A te tanie świetlówki mają jak widać dużo mniejszą skuteczność świetlną. Czyli mamy brzydkie na dodatek migające światło, a możemy mieć więcej lepszego światła przy mniejszym zużyciu energii. A takie 840 czy 865 18 albo 36w jak kosztuje 12zł to trudno, warto dołożyć. I napewno poświeci dłużej na elektronicznym stateczniku - więc się zwróci. Świetlówki trójpasmowe mają większą trwałość. Do tego koszty energii. Odpada znaczna część strat na dławiku. Czyli same korzyści. A stateczniki elektroniczne nie są wiele droższe i warto zainwestować. Co do świetlówek pięciopasmowych - wg mnie takie świetlówki są dobre do miejsc, gdzie potrzebne jest jakieś idealne oddawanie barw i z powodu znacznie wyższej ceny oraz mniejszej skuteczności nie są opłacalne do typowych zastosowań. To samo używanie T5 HO. One mogą być stosowane zamiast metalohalogenków np w centrach handlowych oraz wszędzie tam gdzie potrzeba większego strumienia. Ale lepiej dać dłuższą i oszczędniejszą HE. Np zamiast 24W dać 21W. Tak samo jak za dwie 18w dawać jedną 36w. Do typowych zastosowań oszczędność energii i wysoka skuteczność przemawia za HE. HO to tylko większa temperatura opraw i większe zużycie energii. Tak samo nie rozumiem jak można męczyć się przy 765 z dławikiem i bulić 2x tyle za energię, ja bym wolał 865 i elektronikę jeśli już, tylko że ja nie lubię zimnego światła i wolałbym do łazienki, kuchni 840 - i takowe posiadam a do pokoi itp 827 albo 830. A szczególnie 825. Co do ilości lumenów. Mi w kuchni świeci jedna 840 28w, a w łazience druga i jest ok. Jako pomocnicze oświetlenie 840 14w nad blatem w kuchni i nad lustrem w łazience. Nie brakuje mi lumenów, jaśniej by mi przeszkadzało. Na statecznikach elektronicznych świecą. A w pokoju kompakty 825. Taki 11w spiralny w zupełności oświetla pokój z góry - 680lm ma. A zwykle świeci lampka z mniejszą wersją tego osrama o mocy tylko 5w i 240lm też 825. I to jest wystarczające. Nie razi w oczy.
max
 

Poprzednia strona

Powrót do Świetlówki liniowe i kompaktowe

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 22 gości