Przeróbka świetlówek na długowieczne.

Szeroko pojęte lampy fluorescencyjne

Re: Przeróbka świetlówek na długowieczne.

Postprzez toomm40 » 29 listopada 2014, 20:16

markowe świetlówki kompaktowe z początków produkcji (firma Osram i Philips) były naprawdę dobre, i one nie potrzebowały żadnych przeróbek.u mnie w domu było kilka takowych , np osram 23 watt świecił z 10 lat , używany był regularnie. ostatnie 2 lata spędził w kuchni, gdzie miał pod dostatkiem zapłonów
TELAM - i wszystko jasne :D
Avatar użytkownika
toomm40
 
Posty: 5021
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 18 listopada 2011, 23:38
Lokalizacja: Poznań

Re: Przeróbka świetlówek na długowieczne.

Postprzez Watt » 29 listopada 2014, 20:45

A SLki ;) Dzisiejsze LEDy nawet do nich nie startują :twisted:
Watt
 

Re: Przeróbka świetlówek na długowieczne.

Postprzez JeD » 29 listopada 2014, 20:52

Watt napisał(a):A SLki ;) Dzisiejsze LEDy nawet do nich nie startują :twisted:


Czasami to ciężko by do żarówek startowały :lol:
Nawet z pozoru najdziwaczniejsza, najskromniejsza pasja jest czymś bardzo, ale to bardzo cennym... ;)
#lubie_sode
Avatar użytkownika
JeD
 
Posty: 7289
Zdjęcia: 776
Dołączył(a): 22 marca 2012, 19:28
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Przeróbka świetlówek na długowieczne.

Postprzez amisiek » 29 listopada 2014, 20:54

Czasami nie mają szans nawet do taniej świetlówki z marketu - powiesiłem u rodziców w oświetleniu dyżurnym taki tani kompakt z Tesco. Zapalany co wieczór, świecił dwa lata i zdechł. I tak dobrze, jak na coś takiego... Tania lampka diodowa padła po tygodniu - z kilkunastu diodek świeciły tylko trzy.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Przeróbka świetlówek na długowieczne.

Postprzez Watt » 29 listopada 2014, 20:57

Ja dzisiaj przy porządkach wykopałem LEDy, które wymontowałem z oczek halogenowych u mnie w domu - wysiadły w nich układy prostownicze, i nie nadają się już do niczego. Zresztą, i tak mi ich nie szkoda, bo miały Ra70 i migotały w takt sieci :roll:
Watt
 

Re: Przeróbka świetlówek na długowieczne.

Postprzez latarnik » 17 lutego 2015, 10:56

Mam pytanie odnośnie przerabiania świetlówek kompaktowych. Otóż jestem w tym temacie dość nowy. Z tego co zrozumiałem, to można przerobić każdą świetlówkę kompaktową na ciepły zapłon, wystarczy dołożyć pozystor równolegle do kondensatora zapłonowego. Moje pytanie: Jak nazywają się fabrycznie te elementy, aby móc je zamówić lub kupić w sklepie elektronicznym? Recykling raczej nie wchodzi u mnie w grę, ponieważ nie mam tylu zepsutych świetlówek.

Sprawdziłem jakie te elementy mają parametry - napięcie i prąd. Napięcie prawdopodobnie musi być nie mniejsze niż 240v ;) Jednak jaki dobrać prąd?
W Osramie Duluxie mini twiście który wczoraj padł jest taki PTC, ale nie posiada on niestety żadnych oznaczeń...

Mam kilka chińskich świetlówek i chciałbym na nich poeksperymentować ;)

Z góry dzięki za pomoc :)
latarnik
 
Posty: 997
Zdjęcia: 82
Dołączył(a): 19 sierpnia 2012, 19:46

Re: Przeróbka świetlówek na długowieczne.

Postprzez lumix26 » 17 lutego 2015, 16:16

nie wiem jak świetlówki kompaktowe ale stateczniki elektroniczne do liniowych świetlówek które przerabiam daję termistor PTC 600 Ohm lub 1,2 kOhm - zdarza się ze trzeba też kondensator dobrać bo albo za krótko lub za długo podgrzewa skrętki
Nie rezygnuj nigdy z celu tylko dlatego, że osiągniecie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie.
Avatar użytkownika
lumix26
 
Posty: 9281
Zdjęcia: 3827
Dołączył(a): 23 stycznia 2012, 20:39
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Przeróbka świetlówek na długowieczne.

Postprzez Lampka » 18 lutego 2015, 21:06

Ja używałem zwykle PTC 600 om i sprawdzały się, zwłaszcza dla świetlówek o wyższych mocach (15W +). W elektronicznych sklepach ciężko je dostać, prędzej kupisz na allegro, skąd i ja brałem dla siebie. Tu masz przykładowe aukcje:

http://allegro.pl/termistor-ptc-600r-38 ... 38901.html
http://allegro.pl/10szt-1-2k-ohm-550v-1 ... 93671.html

W ten sposób najlepiej będzie Ci je dostać.

Eksperymentować można ze wszystkimi rodzajami świetlówek, choć niektóre, np. Philipsy są dość trudne w otwieraniu :P
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6552
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Poprzednia strona

Powrót do Świetlówki liniowe i kompaktowe

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości