Nietypowe kompakty

Szeroko pojęte lampy fluorescencyjne

Re: Nietypowe kompakty

Postprzez Lampka » 5 września 2018, 19:53

Technologii produkcji świetlówek kompaktowych i różnych rozmaitych ich wersji jest na świecie bardzo dużo. Tak naprawdę każdy producent, który nie szedł na łatwiznę i próbował wykształcić własną linię produktową, wprowadzał pewne zmiany i szukał sposobów by jego wersje tych źródeł światła czymś się wyróżniły. Różnice są i były w sposobie gięcia rury wyładowczej, jej parametrów, kształtu, parametrów statecznika, stosowanych elementów, ich ułożenia, kształtu i wielkości obudowy, itd itp. To wszystko były pewne przykładowe zmiany w wykonaniu, wprowadzane autorsko przez ceniących się producentów na świecie.
Wariant polegający na stosowaniu otwartej rury wyładowczej był pewną ciekawostką technologiczną, która pasowała do modeli z osłoniętą rurą wyładowczą - a we wczesnych konstrukcjach tylko takie wersje spotykano (nie licząc adapterów i lamp typu Circolux, gdzie klosz z gruntu był wyeliminowany). Zintegrowane świetlówki kompaktowe mające zastepować zwykłe żarówki spotykano na początku tylko z kloszem, na co też wpływa miał rodzaj statecznika. Te wszystkie zabiegi typu otwarta rura wyładowcza to akurat był pomysł radzenia sobie z obniżaniem temperatury roboczej rury wyładowczej (Philips i niektórzy inni poradzili sobie z tym w inny sposob). Jako konstruktor oprawek i kompaktów własnej roboty mogę potwierdzić, że przegrzewanie się rurki np. pod szczelnym kloszem rzeczywiście realnie wpływa na jej parametry pracy, na barwę światła, a nawet na jasność.
Mnie tylko zastanawia kwestia położenia samej rtęci - czy wnętrze klosza zewnętrznego nagrzewa się aż tak, by rtęć z niego odparowała i "wróciła" do rury w razie potrzeby :?: O ile mi wiadomo z praktyki, po rozszczelnieniu jarznika w LRF, gdzie też balon zewnętrzny jest wypełniony argonem i zamknięty dla powietrza, jednak nie da się już odpalić takiej lampy...
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6552
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Poprzednia strona

Powrót do Świetlówki liniowe i kompaktowe

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości