Stare firmy produkujące kompakty

Szeroko pojęte lampy fluorescencyjne

Stare firmy produkujące kompakty

Postprzez Lampka » 2 marca 2012, 22:51

Witam
Znalazłem dziś starą świetlówkę kulistą, będącą zapewne jakimś chińskim starociem. Oprócz niej w worku było też kilka rurkowych tej samej marki. Są one firmy ILESA.
Czy słyszał ktoś o takiej marce? ;)

Trochę badam to z ciekawości i zastanawiam się, jakie firmy produkujące lub importujące kompakty występowały w sklepach przed 2000 rokiem, poza Philipsem, czy Osramem (tymi znanymi). Zna ktoś jeszcze jakieś inne przykłady takich różnych firm lub mógłby podesłać też ewentualnie ich fotki?

Ta ILESA może pochodzić z drugiej połowy lat 90; razem z nimi w worku leżał też Philips SL Comfort 17w z września 1998 roku :P
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Stare firmy produkujące kompakty

Postprzez Marek140 » 3 marca 2012, 07:23

Lampka napisał(a): jakie firmy produkujące lub importujące kompakty występowały w sklepach przed 2000 rokiem, poza Philipsem, czy Osramem (tymi znanymi).

General Elektrik ;) U mojego dziadka jest glob 20W z ciepłym zapłonem Made in Hungary ;)
Lubię dobre brzmienie sprzętu sprzed lat.
Avatar użytkownika
Marek140
 
Posty: 1494
Zdjęcia: 508
Dołączył(a): 13 maja 2011, 15:08
Lokalizacja: Augustów

Re: Stare firmy produkujące kompakty

Postprzez Lianata » 3 marca 2012, 12:02

Mam dwie (jedną całkiem sprawną i jedną po przejściach) świetlówki kompaktowe Savenelight. Rurka podobna jak w Philips Economy, z kawałkiem czegoś dziwnego łaczącego rurki na końcu. Świeci na ładny kolor, ciepły, ale wpadający w róż (nie nadaje się raczej do oświetlenia ogólnego, bardziej może robić za podświetlenie np. za monitorem). Przekłamuje barwę niebieską. Jak świeci, to mam wrażenie, że bije od niej jakieś promieniowanie :roll:. Wściekle czerwone opakowanie, klasa energetyczna B. Przy odpaleniu jest krótkie podwójne błyśnięcie i jak przyłożyć od niej ucho, to słychać brzęczenie podczas pracy (na pewno jest oparta na elektronice - rozebrałem tą drugą).

Przy okazji takie pytanie. W tej rozebranej świetlówce połączenie pomiędzy nią a płytką uszkodziło się... Po prostu drut wyszedł ze świetlówki oO. Czy może się tamtędy wydostawać rtęć?

Świetlówki te są raczej stare, bo mają klasę energetyczną B i nigdy nie widziałem ich w sklepie.
Lianata
 
Posty: 232
Zdjęcia: 6
Dołączył(a): 28 grudnia 2011, 19:17

Re: Stare firmy produkujące kompakty

Postprzez litak1 » 3 marca 2012, 13:10

Czy wydostaje się rtęć odpowiedz jest prosta jak straciła szczelność to zawsze może się wydostawać więc jest niebezpieczna , ale jak szczelna to spokojnie a sprawdzić szczelność bardzo łatwo przyłożyć jakieś wyższe napięcie i sprawdzić czy błyska w jakikolwiek sposób (czasem wystarczy nawet ładunek elektrostatyczny )
Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa! Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego. Na tym forum łączymy teorię z praktyką. Nic nie działa i nikt nie wie dlaczego. ;)
Avatar użytkownika
litak1
 
Posty: 2058
Zdjęcia: 259
Dołączył(a): 25 września 2011, 22:52
Lokalizacja: Wadowice

Re: Stare firmy produkujące kompakty

Postprzez bartek380V » 3 marca 2012, 16:35

W takich sytuacjach trzeba zniwelowac zrodlo par rteci -najlepiej pozbyc sie uszkodzonego zrodla swiatla, no chyba ze ktos chce sie truc rtecia dopuki az ta nie wyparuje a objawy zatrucia sa nieciekawe.
Zawsze przestrzegaj zasad BHP . robisz to na wlasną odpowiedzialnosc,jesli nie jestes pewien swojego bepieczenstwa i otoczenia to skonsultuj sie z wykwalifikowanym elektrykiem inaczej mozesz byc zabójca siebie i innych! (wszelkie prawa zastrzezone)
Avatar użytkownika
bartek380V
 
Posty: 1775
Zdjęcia: 4
Dołączył(a): 5 maja 2010, 15:14

Re: Stare firmy produkujące kompakty

Postprzez Lampka » 3 marca 2012, 21:36

Lianata napisał(a):Mam dwie (jedną całkiem sprawną i jedną po przejściach) świetlówki kompaktowe Savenelight. Rurka podobna jak w Philips Economy, z kawałkiem czegoś dziwnego łaczącego rurki na końcu. Świeci na ładny kolor, ciepły, ale wpadający w róż (nie nadaje się raczej do oświetlenia ogólnego, bardziej może robić za podświetlenie np. za monitorem). Przekłamuje barwę niebieską. Jak świeci, to mam wrażenie, że bije od niej jakieś promieniowanie :roll:. Wściekle czerwone opakowanie, klasa energetyczna B. Przy odpaleniu jest krótkie podwójne błyśnięcie i jak przyłożyć od niej ucho, to słychać brzęczenie podczas pracy (na pewno jest oparta na elektronice - rozebrałem tą drugą).


Zapodaj jakieś fotki tego pudełka :) Też mam dwie tej firmy, ale nigdy nie widziałem ich ani w sklepach, ani jakie mają opakowania.

Jedna jest E27 i ma obudowę identyczną, jak u tanich kompaktów Ziko, dostępnych z Tesco w latach 2004-2006.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Stare firmy produkujące kompakty

Postprzez Lampka » 7 marca 2012, 21:53

Oprócz GE, jakie jeszcze spotykaliście kompakty w latach 90?

Były już wtedy w sklepach tzw. "tanie kompakty", czyli chińszczyzna lub niemarkowe :?:
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Stare firmy produkujące kompakty

Postprzez qba » 8 marca 2012, 15:28

Ja ok 94r widziałem kompakta 2U w barwie dziennej, jak oświetlał witrynę sklepu. Bardzo szybko padł. Nie wiem jakiej był marki. Ogólnie najwięcej pamiętam Osramów 3U, oraz SLi i Globów.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8341
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: Stare firmy produkujące kompakty

Postprzez Lampka » 8 marca 2012, 21:55

Philips z Osramem rządzili, to wiadomo. Mam sporą kolekcję SL, bo one szczególnie mnie interesują jako jedyne z dławikami zamiast elektroniki.
Kuliste też były wtedy w modzie, ale pozostałe kształty "żarówkowe" pojawiły się dopiero pod koniec lat 90 (przynajmniej Osrama i Philipsa).
Wiem tylko, że za granicą więcej było już dawniej tych tanich kompaktów.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Stare firmy produkujące kompakty

Postprzez qba » 9 marca 2012, 21:11

No i spiralki też dość późno się pojawiły.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8341
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Następna strona

Powrót do Świetlówki liniowe i kompaktowe

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 22 gości